Afrika ile Sağlık Diplomasisi

Explanation: Afrika ile Sağlık Diplomasisi
Categorie: TOPLANTI
Adding Date: 02.04.2016
Date Valid: 20.09.2020, 23:03
Site: İAÜ - Etkinlik ve Haber Portalı
URL: http://etkinlik.aydin.edu.trhaber_detay.asp?haberID=3280


İstanbul Aydın Üniversitesi Afrika Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFRİKAM) ve DEİK Sağlık Turizmi İş Konseyi’nin (SAİK) işbirliği ile Ankara’da, Afrika ülkelerinin Ankara Büyükelçileri’nin katıldığı “Afrika ile Sağlık Diplomasisi” konulu toplantı düzenlendi.

Ankara Sheraton Otel’de düzenlenen çalışma toplantısına, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, AFRİKAM Direktörü Prof. Dr. Sedat Aybar ve  SAİK Başkanı Dr. Ruşen Yıldırım, Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürü Dr. Öner Güner, Dış İşleri Bakanlığı Afrika Genel Müdür Yardımcısı Aykut Kumbaroğlu, TİKA Dış İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Halis Kaya, Türk Havayolları Özel Yolcu Segmenti Müdürü Veysel Taş ile 18 Afrika ülkesi Büyükelçi ve Misyon Temsilcileri ile SAİK Üyesi Acıbadem Sağlık Grubu, Batıgöz Hastanesi, Neolife Tıp Merkezi, Emsey Hastanesi, Güven Hastanesi, İzmir Kent Hastanesi, Lokman Hekim Hastanesi, Bayındır Sağlık Grubu,  Memorial Sağlık Grubu, Medikal Park Sağlık Grubu yetkilileri katıldı.

Toplantıda Afrika ile sağlık alanındaki ilişkiler ve işbirlikleri ele alındı.

Konuşmacılar, Türkiye’nin Afrika açılım stratejisinde sağlık sektöründeki işbirliğinin önemli bir rol oynadığını belirtirken, konunun bölgenin kalkınması ekseninde ele alındığına vurgu yaptılar. Ayrıca, Afrika ile Türkiye arasındaki ilişkilerin kökleşerek gelişmesi yönünde Afrika’nın ihtiyaçlarına Türkiye’nin sunabileceği katkı ve hizmetler de tartışıldı.

“Afrika ile Sağlık Diplomasisi” konulu toplantıda katılımcılar, küresel iklim değişikliği ve yapısal faktörlerin etkisiyle Afrika ülkelerinin önemli sağlık sorunları ile karşı karşıya bulunduğunu hatırlatarak, sorunların Afrika’nın kalkınma hedeflerine ulaşmasına engel oluşturduğunu, bunun sık sık dile getirilmesine karşın uluslararası toplumun konuya yeterince ilgi göstermemesinden kaygılandıklarını ifade ettiler.

Afrika’daki sağlık problemlerinin ve sağlık alanında tesis edilebilecek işbirliğinin çok boyutlu olduğunun da vurgulandığı toplantıda sağlık personeli eğitiminden, Afrika’da hastanelerin açılması ve sağlık turizmine kadar pek çok konu ele alındı. Sağlık hizmetleri alanında Türkiye’nin gerçekleştirdiği atılımlar ve bugün geldiği nokta itibariyle Afrika ile işbirliğinin özellikle kamu-özel sektör bağlamında ileriye taşınabileceğine de dikkat çekildi.