Operasyon Sonrası Ağrılara Son!

Explanation: Diş Operasyonları Sonrası Hissedilen Ağrılara Son!.
Categorie: Diş Hekimliği
Adding Date: 28.02.2014
Date Valid: 12.07.2020, 06:22
Site: İAÜ - Etkinlik ve Haber Portalı
URL: http://etkinlik.aydin.edu.trhaber_detay.asp?haberID=2148


Piezocerrahi yöntemi ile dokulara verilen zararı en aza indirerek operasyon sonrası ağrı oranının azaltıldığını belirten İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Burcu KARADUMAN, kişilerin tedavi sonrası ağrılardan korkmaması gerektiğini söyledi.

İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Burcu KARADUMAN, “gömülü yirmi yaş dişleri çekimi sonrası ağrı, şişlik ve ağız açmada güçlük gibi şikâyetler olabilir, hastalar arasında bu şikâyetler kulaktan kulağa yayılarak korku yaratmakta, birçok hasta yirmi yaş dişi ağrıdığı veya şiştiği halde çektirmek istememektedir” diyerek kişilerin gömülü yirmi yaş dişlerini klasik cerrahi yöntemlerle çektirdikten sonra okullarından, işlerinden ve sosyal hayatlarından geri kalabildiklerini ifade etti. KARADUMAN, yeni geliştirilen teknolojilerden biri olan ve İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde de aktif olarak kullanılan piezocerrahi yöntemi ile operasyonlardan sonra bu şikâyetlerin daha az olduğunun gözlemlendiğine değindi.

“Piezocerrahi; ultrasonik mikro titreşimlerle çalışan oldukça hassas bir sistemdir. Bu mikro titreşimler hassas bir şekilde kemiği kesmeyi ve aşındırmayı sağlar ve yumuşak dokulara zarar vermez” diyen Yrd. Doç. Dr. Burcu KARADUMAN, cihazdan çıkan sıvının içindeki şok dalgaların yara bölgesinde bakteri sayısını azaltarak yara bölgesini temizlediğini söyledi.  Karaduman, operasyon sonrası iyileşmenin daha rahat olduğu gözlemlenmekte ve bahsedilen şikâyetlere daha az rastlanmaktadır diyerek Piezocerrahinin sadece diş çekimi işlemlerinde değil aynı zamanda sinüs kaldırma ve implant operasyonlarında da kullanılmakta olduğunu sözlerine ekledi.