Küçükçekmece'de Ağız ve Diş Sağlığı Emin Ellerde

Explanation: Hayata Sağlıkla Gülümse Projesiyle Küçükçekmece'de 100 bin öğrenci diş taramasından geçiyor...
Categorie: Diş Hekimliği
Adding Date: 01.04.2013
Date Valid: 23.09.2020, 12:09
Site: İAÜ - Etkinlik ve Haber Portalı
URL: http://etkinlik.aydin.edu.trhaber_detay.asp?haberID=1589


KÜÇÜKÇEKMECE’DE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI EMİN ELLERDE

Hayata Sağlıkla Gülümse Projesiyle Küçükçekmece’de 100 bin öğrenci diş taramasından geçiyor. Küçükçekmece İlçesi’nde ulusal ölçekte örnek oluşturacak bir işbirliğiyle Hayata Sağlıkla Gülümse projesi devam ediyor. Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Küçükçekmece Belediyesi,  İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı işbirliğiyle yürütülen, tüm ilk ve orta dereceli okullarda ağız ve diş sağlığı taramaları, eğitim seminerleri ve tedavi hizmetleri sunulan projeyle, Küçükçekmece’de yaşayan gençlerin ağız ve diş sağlığı güvence altına alınıyor. Hayata Sağlıkla Gülümse Projesi Küçükçekmece İlçesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Küçükçekmece Belediye Başkanı ve İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü’nün katılımıyla 2 Nisan 2013 Salı günü saat 10.00’da Taştepe İlkokulu’nda başlayacak. Hayata Sağlıkla Gülümse Projesi etkinliğine Tüm Basın Mensuplarımız davetlidir.

Bu eğitim yarıyılında 10 bin öğrenciye ulaşması beklenen proje 5 yıl süreyle devam edecek ve Küçükçekmece’de 100 bini aşkın öğrencinin bu projeden yararlandırılması hedefleniyor. Küçükçekmece Belediyesi,  İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı işbirliğiyle yürütülen projede, okullarda yapılacak ağız ve diş sağlığı taramalarıyla tespit edilecek klinik bulgular ışığındaki problemler takibe alınarak, ücretsiz koruyucu hekimlik uygulamaları ve tedavi hizmetleriyle giderilecek. Bu koruyucu hekimlik ve tedavi hizmetleri İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin alanında uzman hekim kadroları tarafından modern teknolojiyle donatılmış kliniklerinde gerçekleştirilecek.

Ayrıca projede, hem öğrencilere hem de velilere yönelik bilgilendirme seminerleri, rehber yayınlar ve ağız-diş sağlığı bakım ürünlerinin dağıtımı gibi uygulamalara da yer veriliyor. İlçe genelinde kamuya açık tüm alanlarda proje etkisini güçlendirecek bilgilendirme ve tanıtım çalışmalarıyla ağız ve diş sağlığı konusunda halkın farkındalık düzeyi artırılarak toplum sağlığına katkı yaratılması hedefleniyor.

Hayata Sağlıkla Gülümse Projesi, farklı hedef gruplarına koruyucu hekimlik çalışmalarının ulaştırılmasını da kapsıyor. Küçükçekmece Belediyesi Engelli Rehabilitasyon Merkezi’nde yürütülecek çalışmalarla engelli vatandaşlara ağız ve diş sağlığı tarama çalışmalarının yanı sıra, koruyucu davranış ve beslenme alışkanlıkları kazanmalarını sağlayıcı programlar uygulanacak.