ECVET DIGITAL PLATFORM Projesi

Explanation: Ecvet Digital Platform Projesi Hayat Boyu Öğrenme Programı...
Categorie: PROJE PAZARI
Adding Date: 12.11.2012
Date Valid: 08.08.2020, 23:45
Site: İAÜ - Etkinlik ve Haber Portalı
URL: http://etkinlik.aydin.edu.trhaber_detay.asp?haberID=1301


"ECVET DIGITAL PLATFORM" Projesi
 
İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından, 2012 Teklif Çağrısı döneminde AB Mesleki Eğitim Programı Leonardo da Vinci Ortaklık Projeleri çerçevesinde başvurusu yapılan ve kabul edilen ve önemli bir eğitim projesi olan ECVET Digital Platform projesinin çalışmaları başladı. Proje hazırlık aşamasını tamamlayan İstanbul Aydın Üniversitesi Sanayi-Üniversite İşbirliği Koordinatörlüğü, açılış toplantılarını 1-2 Kasım 2012 tarihleri arasında Florya Yerleşkesinde gerçekleşti.
 
ECVET Digital Platform projesinin temel hedefi, kurulacak olan dijital bir platform ile proje ortakları ve diğer Avrupa ülkelerinden ECVET hakkında güncel bilgileri bir araya toplayarak bu bilgilerden fayda sağlamaktır.

Bu sayede paydaşlar hazırlanan platformda hem deneyimlerini paylaşabilecek hem de nasıl uygulayacaklarını öğrenebilecekler. Proje süresince ortaklar ECVET ile ilgili Avrupa’daki sorumlu kurumlar, kilit aktörler, yasal durumlar, engeller ve çözüm önerileri hakkında durum analizi yapabilecekler. ECVET Digital Platform projesi sonucunda ortaya çıkacak olan bilgiler daha sonra bir kitapçık haline getirilecektir. ECVET prensiplerinin ve Avrupa’daki gelişiminin yer alacağı ikinci bir kitapçık hem İngilizce hem de ortakların kendi dillerinde Proje koordinatörlüğü tarafından hazırlanacak. Son olarak da Avrupa’daki iyi uygulama ve örneklerin yer alacağı üçüncü bir kitapçık oluşturulacaktır. İlk yıl gerçekleştirilecek toplantı ve doküman çalışmalarının ardından projenin ikinci yılında ortaklar, VET kullanıcıları ve politika yapıcılara yönelik bir seminer ve 3 çalıştay gerçekleştirildi.
 
Bütün bu çalışmaların paylaşılacağı ve ortaya çıkacak ihtiyaçlar doğrultusunda yeni proje fikirlerinin oluşturulacağı ECVET Digital Platform Projesi İstanbul Aydın Üniversitesi Sanayi-Üniversite İşbirliği Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen bir konferansla kamuoyuyla paylaşıldı.
 
İsviçre, İtalya, Almanya, Letonya, Bulgaristan gibi birçok ülkeden ortakların ve temsilcilerinin yer alacağı projenin ilk etkinliği olan açılış toplantısı 01-02 Kasım 2012 tarihleri arasında İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Kampüsünde gerçekleştirildi. Bu önemli projede bizleri yanlız bırakmadıkları için Değerli Basın Mensuplarına teşekkürlerimizi sunarız.

ECVET Nedir?

Mesleki Eğitim ve Öğretim için Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS)
Mesleki Eğitim ve Öğretim için Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS), kişilerin kendi öğrenme deneyimleri üzerinde daha fazla kontrol sağlamak ve farklı ülkelerden ve farklı öğrenme ortamları arasında hareket etmek için daha cazip hale getirmeyi hedefliyor. Sistem başka bir ülkede veya farklı durumlarda bir konaklama sırasında edinilen işle ilgili bilgi ve becerilerin doğrulama, tanıma ve birikimi kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. ECVET farklı mesleki eğitim ve Avrupa nitelikleri arasında yer alan öğretim (VET) sistemlerinin birbirleri ile uyumluluk göstermesini hedefliyor.

Sistem ayrıca Mesleki niteliklerin ortak referanslar geliştirmelerine olanak sağlayan bir sistem olup ve Avrupa Kredi Transfer ve Toplama Sistemi (ECTS) ile tam uyumludur.
 
The European Credit system for Vocational Education and Training (ECVET)
The European Credit system for Vocational Education and Training (ECVET) aims to give people greater control over their individual learning experiences and make it more attractive to move between different countries and different learning environments.

The system aims to facilitate the validation, recognition and accumulation of work-related skills and knowledge acquired during a stay in another country or in different situations. It should ensure that these experiences contribute to vocational qualifications. ECVET aims for better compatibility between the different vocational education and training (VET) systems in place across Europe and their qualifications. By 2012, it should create a technical framework to describe qualifications in terms of units of learning outcomes, and it includes assessment, transfer, accumulation and recognition procedures.

Flexibility
In ECVET, an individual’s learning outcomes are assessed and validated in order to transfer credits from one qualification system to another, or from one learning "pathway" to another.

According to this approach, learners can accumulate the required learning outcomes for a given qualification over time, in different countries or in different situations. The system also allows the possibility to develop common references for VET qualifications and is fully compatible with the European Credit Transfer and Accumulation System (ECTS).
 
Program için tıklayın...