HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Robot Yarışması Sonuçları AÇIKLANDI!..

    01.03.2012

  İAÜ, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nin düzenlediği Lise Öğrencileri Arası Robot Yarışması Sonuçları Açıklandı...

  Categorie  Kategori : Mühendislik Fakültesi
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 6793

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  GELECEĞİN TEKNOLOJİ DAHİLERİ KIYASIYA YARIŞTI.

  İstanbul Aydın Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanlığınca bu yıl birincisini düzenlediği "Liselerarası Ödüllü Robot Yarışması" finali gerçekleşti. Farklı kategorilerde kıyasıya yarışan "Geleceğin Teknoloji Dâhileri" ödülleri paylaştı.

  İstanbul Aydın Üniversitesi, Türkiye’de mesleki ve teknik eğitime katkı sağlamak için tüm imkânlarıyla çalışmaya devam ediyor. Mesleki eğitime büyük önem veren, her alanda gençleri destekleyen ve başarılarını ödüllendiren bir vizyon ile İstanbul Aydın Üniversitesi "Liseler Arası Robot Yarışması" düzenledi".

  Liseler Arası Robot Yarışması, Türkiye genelinde lise çağındaki gençleri teknoloji üretimi konusunda teşvik ederek, yaratıcılıklarını tetiklemek, yetenekli gençleri ödüllendirmek amacı ile İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin katkılarıyla hazırlandı.

  Başvuruların 25 Şubat 2012’de son bulduğu yarışmada, katılımcı öğrenciler için düzenlenen eğitimler 01-02 Mart 2012 tarihleri arasında, İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesinde uzmanlar tarafından verildi. 3 Mart 2012 tarihinde ise eğitimlerini tamamlayan lise öğrencileri, robotlarını farklı kategorilerde yarıştırarak derecelerini belirlediler.

  İstanbul Aydın Üniversitesi’nin, özellikle lise çağındaki gençlerin teknoloji projelerinde araştırma- geliştirme konusuna ilgilerini arttırabilmek için düzenlediği 'Liseler arası Ödüllü Robot Yarışması' İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesinde bulunan Teknoloji Merkezinde gerçekleşti.

  İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ), Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı, Prof.Dr. Osman N.Uçan"

  "Liselerarası Robot Yarışması"na Türkiye genelinden 43 lise, 178 kişiden oluşan 89 grupla katılım olduğunu, 3 farklı kategoride yarışmacılar çeşitli ödülleri verildiğini belirtmiştir.  Türkiye’nin ekonomik kalkınmasında önemli yere sahip olan meslek liseleri öğrencileri için teknoloji üretimi konusunda itici bir güç olmak ve buralardaki yetenekli gençlerin meslek yüksek okullarına ve Mühendislik

  Fakültelerine devam etmelerini sağlamak amacıyla belirlenen ödüller, birçok lise arasında paylaşıldı.

  Serbest Kategoride birincilik ödülünü 'Özel Tim' isimli robotla İhlâs Koleji alırken, ikincilik 'Maçka EBO' ile Maçka Akif Tuncel Endüstri Meslek lisesine, üçüncülük ödülü ise 'LDR Kontrollü Motor' ile Kıraç İMKB Endüstri Meslek Lisesine gitti. Bu kategoride üçüncülük ödülünü ise Erkan Avcı Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri 'Yaban' isimli robotları ile alarak okullarına kazandırdı.

  Proje Koordinatörü, İAÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğretim üyesi Yardımcı Doçent Dr. Rıfat Benveniste; bir diğer kategori olan Sumoda Haydarpaşa Anadolu Teknik Endüstri Meslek Lisesinin 'Shark' ve 'Gladyatör' isimli iki farklı takım ve robotla birincilik ve ikincilik ödüllerini aldığını belirtti.

  Çizgi İzleyen Robot Kategorisinde Pendik Anadolu Teknik Endüstri Meslek Lisesi 'Zeus' ile birinciliği, yine Pendik Anadolu Teknik Endüstri Meslek Lisesi 'Fatih' ile ikinciliği, Hürriyet Anadolu Teknik Endüstri Meslek Lisesi 'Atak' adlı robotla yarışmada üçüncülüğü elde etti.

  Yarışmaya tüm kategorilerde katılan yarışmacılardan, İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültelerini tercih etmeleri halinde birinciler %100 burslu,  ikinci %75 burslu, üçüncüler ise %50 burslu öğrenim görme hakkı kazandılar. Ayrıca kategorilerde yarışan tüm yarışmacılar Texas Instruments Launchpad Kiti kazanırken, MSP4030 mikro denetleyici eğitimini alma fırsatı buldular.

  Lise 11 ve 12. Sınıflar arasında yapılan Robot yarışması 3 Mart 2012 Cumartesi günü yapıldı. Robot Yarışması'nda Çizgi İzleyen Robot, Sumo Robot ve Serbest Kategori'de yarıştılar.

  Ayrıca yarışmaya katılan ilk 40 kişi Texas Instruments Launchpad Kiti ile yapılacak ücretsiz MSP4030 mikrodenetleyici eğitimine katılmayı hak kazandılar.

  Eğitime katılan Öğrencilere TI Launchpad hediye edildi.

  Yarışmadan kareler için tıklayın...

  Robot Yarışması Sonuçları

  Robot Yarışması Eğitim Dökümanları

  >> 1-3 Mart 2012 tarihleri arasında yapılacak Robot Yarışmasında Yarışan Öğrencilerin Listesi için tıklayın.

  >>1-2 Mart 2012 Tarihlerinde Eğitime Katılmaya Hak Kazananların Listesi için tıklayın.

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  Mühendislik Fakültesi

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  17883682
  45
     

    Son Ziyaret :  13.12.2018 16:39