HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Kitap İllüstrasyon Sergisi

    02.12.2011

  Aliona PİLİCİ'nin "Kitap İllüstrasyon Sergisi"

  Categorie  Kategori : SERGİ
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 2874

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Gafik tasarımcısı Aliona PİLİCİ "Kitap illüstrasyon sergisi" 2 Aralık 2011 tarihinde İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar Galerisi'nde Vezneciler Kuyucu Murat Pasa Medresesi'nde açıldı.

  Aliona Pilici 1975 yılında Moldova'da doğdu. Yüksekokul eğitimini Moldova'da Plamadeala Yük-sekokulunun Resim Bölümünde 1995 yılında tamamladı. 2001 yılında Lisans ve Master unvanlarını Ukrayna Devlet Güzel Sanatlar ve Mimarlık Akademisinden aldı. Masterini birincilikle bitirdiği için Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesine burs kazandı. 2008 yılında ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde Sanatta Yeterlilik eğitimini tamamladı. İstanbul Aydın Üniversitesi GSF Grafik Tasarım Bölümü'nde Öğretim Üyesidir. 1995 yılından bu yana kitap tasarımları, baskı resim, illüstrasyon, çeşitli grafik tasarım çalışmaları yapmaktadır.

  "Farklı kültürlerden izler" konulu sergi, üç farklı konudan oluşuyor, bunlar; Ukrayna, Hitit ve Çin kültürleriyle alakalı çalışmalardır. Üniversitedeki öğrencilik yıllarımda, farklı kültürlerin folklorik geçmişi benim ilgi alanlarımdan biriydi. Farklı kültürleri inceleyerek, halk edebiyatından birkaç eser seçtim.

  Seçtiğim her bir esere kendi bakış açıma göre yaklaştım. İllüstre edilmesi için Hitit ve Çin kültüründen mitler, Ukrayna'dan ise efsun dualarını seçtim. İllüstrasyonlarımın anlamını zenginleştirmek için halk motiflerini ve anlamlarını inceledim, her bir illüstrasyon için anahtar simgeler seçtim.

  Bunu, o zamanın ruhunu ve kültürünü yansıtabilmek için yaptım, o zamanlarda kullanılan yazı fontlarını inceledim ve benzeri fontlar kullandım. Çalışmamı Linolyum Gravür tekniğinde gerçekleştirdim. Gravürler farklı yüzeylerde çekilmiş fotoğraflar üzerine basıldı; ağaç, taş, saman, yaprak, toprak ve buna benzer. Böylece çalışmama tarihsel hava katmaya çalıştım.

  Fotoğraflar için tıklayın: 1   2   3   4   5   6   7 
  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  SERGİ

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19624412
  109
     

    Son Ziyaret :  18.09.2020 09:23