HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  15 Temmuz Şehitleri İçin Çaldılar, Herkesi Ağlattılar!

    16.12.2016

  İstanbul Aydın Üniversitesi Müzik Kulübü öğrencilerinin hazırladığı “15 Temmuz Şehitleri İçin Çal” adlı projenin lansmanı, 15 Aralık Perşembe günü gerçekleştirildi. Etkinlikte gösterilen “15 Temmuz Şehitleri İçin Çal” klibi gözyaşlarıyla izlendi.

  Categorie  Kategori : PROJE
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 2296

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  İstanbul Aydın Üniversitesi Müzik Kulübü üyesi öğrenciler tarafından hazırlanan ve 15 Temmuz gecesi yaşanan hain darbe girişiminde şehit olan vatandaşlara adanan “15 Temmuz Şehitleri İçin Çal” adlı klip projesinin lansmanı, 15 Aralık 2016 Perşembe günü İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Halit Aydın Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı Mehdi Eker, Avrupa Birliği Eski Bakanı Egemen Bağış, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli, TRT Genel Müdürü Şenol Göka ve Yeni Şafak gazetesi dış politika yazarı Nedret Ersanel’in yer aldığı konferansa çok sayıda öğrenci ve akademisyen de iştirak etti.

  “BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE OLURSAK BİZİ KİMSE YENEMEZ”

  15 Temmuz şehitleri için gerçekleştirilen saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından açış konuşması için kürsüye gelen İstanbul Aydın Üniversitesi Müzik Kulübü Başkanı Ahmet Raşit Kılıç, 15 Temmuz darbe girişiminin kısa bir özetini yaptı. Konuşması sık sık alkışlarla kesilen ve projede yer alan öğrencilerin bambaşka şehirlerden, bambaşka dini ve etnik kimliklerden geldiğini hatırlatan Kılıç, “Bu durum, 15 Temmuz ihanetinin bundan sonra yaşanmaması için ne yapılması gerektiğinin de bir göstergesi aslında. 15 Temmuz gecesi birlik ve beraberlik içinde darbeyi durduran Türk milleti, bu birlik ve beraberliğine devam ettiği sürece hiçbir kötülüğe boyun eğmez” diye konuştu.

  “15 TEMMUZ’DA VATANI BİZ GENÇLER KURTARDIK!”

  Sanatın ve sanatçının topluma yön veren bir nitelikte olduğunun altını çizen Kılıç, “Ancak sanat ve sanatçı Türkiye’de yıllardır devletten hak ettiği desteği göremiyor. Oysa sanatçı, birçok siyasetçiden de sivil toplum kuruluşundan da daha fazla vatandaşla direkt temas edebilme yetisine sahip. O halde ülkesine, vatanına ve milletine bağlı sanatçıların desteklenmesinin zamanı geldi” dedi. Son dönem gençliğinin sık sık apolitik olmakla eleştirildiğini hatırlatan Kılıç, “Oysa 15 Temmuz gecesi tankların önünde duranlar gençlerdi. Dolayısıyla 15 Temmuz gecesi vatanı biz gençler kurtardık. Beşiktaş’taki hain terör saldırısına da en büyük ve örgütlü tepkiyi biz verdik. Bize geleceği emanet ettiğiniz kadar bugünü de emanet edebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

  KLİP GÖZYAŞLARIYLA İZLENDİ

  Kılıç’ın konuşmasından sonra kulübün hazırladığı “15 Temmuz Şehitleri İçin Çal” adlı klibin gösterimi yapıldı. Sanatçı Murat Evgin’in “Şehit” adlı eserinin yeniden yorumlandığı çalışmada, İstanbul Aydın Üniversitesinin farklı şehirlerden gelen öğrencileri farklı mekânlarda solist ve enstrümanist olarak yer aldı. Ayrıca 15 Temmuz gecesinden görüntülerin ve Müzik Kulübü üyelerinden Recep Başol’un kaleme alıp okuduğu bir şiirin yer aldığı klibin izlendiği sırada salondaki birçok izleyicinin gözyaşlarını tutamadığı gözlendi.

  “DÜNYAYLA REKABET EDECEK DÜZEYE GELMELİYİZ”

  Klip gösteriminden sonra kürsüye gelen İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli ise gerek 15 Temmuz gecesi yaşananlardan, gerekse de İstanbul Aydın Üniversitesi Müzik Kulübü öğrencilerinin gerçekleştirdiği bu projeden, gençlere güvenmekte ne kadar haklı olduklarını ortaya koyduğunu söyledi. Ardından söz alan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, tüm dünyanın gözünün yüzyıllardır Anadolu topraklarında olduğunu ifade etti. Dr. Aydın, “Geçenlerde ‘bunun sonu ne olacak’ diye sordu bana bir muhabir arkadaşım. Bu durumun kıyamete kadar böyle devam edeceğini söyledim. Kıyamete kadar dünyanın gözü bu topraklarda olmaya devam edecek. Akif’in dediği gibi yedi düvel bir araya gelip üzerimize yürümeye devam edecek. Üstelik kullandıkları yollara son dönemlerde başka yöntemler de eklendi. Bunlardan biri sosyal medya terörü. Bu yolla algı operasyonu yapıp olumsuz bir hava yaratmaya çalışıyorlar. En tehlikelisi olan ekonomik terör ki, son dönemlerde bu yolu yeniden kullanmaya başladılar. O zaman oturup ağlamak, oturup karşı taraftakini yermek veya bahaneler üretmek yerine biz bu kutsal toprakları, 1071’de başlayan o süreçte korumak, kollamak ve yarın oluşacak tehditlere karşı tedbirler geliştirmek zorundayız.  Bu hep olacak.  Peki, bu düşmanca saldırıları nasıl bertaraf edeceğiz? Bunun için hem bilimsel olarak, hem teknik, olarak, hem eğitim olarak, teknolojik olarak, bilişim olarak kültür ve sanat alanında, dünya ile rekabet edebilecek bir düzeye gelmek zorundayız. Bütün donanımlarımızı, parametrelerimizi ona göre oluşturmak zorundayız. Burada da çözüm sevgili gençlerimizde, yani sizlerdedir” ifadelerini kullandı.

  “YÜREKLERİNİZ TOPLU VURSUN”

  Dr. Mustafa Aydın’dan sonra kürsüye gelen Avrupa Birliği Eski Bakanı Egemen Bağış ise sözlerine “Böyle bir klipten sonra konuşmak çok zor” diyerek başladı. Klipten oldukça etkilendiği gözlenen ve bunu da ifade eden Bağış, “15 Temmuz gecesi bu millet yeniden destan yazdı. Her millet için vatan kutsaldır. Her ülke için bayrak kutsaldır, her yerde ortak milli değerler çok önemlidir ama Türkiye farkını 15 Temmuz gecesi bir kez daha ortaya koydu. Geçenlerde bir panele katıldığımda bir Arap gazeteci şöyle söylemişti: ‘Biz Recep Tayyip Erdoğan’a hayranız. Çok cesur bir insan. Ama 15 Temmuz gecesi gördük ki içinden çıktığı millet de çok cesurmuş. Bizim ülkelerimizde toplanan insanları tankları görünce evlerine kaçtılar ama bu millet tankın üstüne yürüdü.’ Terlikle tank kovalayan bu millet istikrarına, demokrasisine sahip çıktı, bayrağına, vatanına ve namusuna sahip çıktı. İstanbul İstanbul Aydın Üniversitesi Müzik Kulübü de farkını ortaya koydu. Böylesine unutulmaz bir eserle bunu unutulmaz hale getirecek bir çalışmaya imza attı” diye konuştu. Sözlerini Mehmet Akif Ersoy’un “Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez/Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez” dizeleriyle noktalayan Bağış, “Gençler, yürekleriniz hep toplu vursun. Aldığınız eğitimin hakkını verip Türkiye’nin gerçek hikayesini herkese anlatın ki, bir daha bu aziz millet başka şehitler vermesin” dedi.

  “15 TEMMUZ’DA TÜRKİYE’Yİ ÇÖKERTMEK İSTEDİLER”

  Son olarak söz alan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı Mehmet Mehdi Eker ise sözlerinin başında çalışma nedeniyle Müzik Kulübü öğrencilerini tebrik etti. “İyi ki böyle asil bir milletin ferdiyiz” diyen Eker, şöyle konuştu: “Tarih gelecek içindir. Tarihi doğru bilip doğru çözümleyemezsek geleceği şekillendiremeyiz. 15 Temmuz gecesi yaşananlar da geleceği şekillendirmek noktasında bize büyük bir rehber olacak. Çünkü 15 Temmuz gecesi yapılmak istenen şey sadece hükümeti devirmek değildi. O gece Türkiye’yi çökertmek istediler. Bunun nedeni ise çok açık: 2003’ten bu yana bölgemizde yaşanan gelişmelere baktığımızda görüyoruz ki, birileri Orta Doğu’da haritaları yeniden çizmek istiyor. Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan ise buna itiraz ediyor ve direniyor. O zaman bu plan önünde engel olarak görülen Türkiye’nin bertaraf edilmesi lazım. Bu nedenle Türkiye’yi ve AK Parti’yi çökertmek istediler. Bunu yapanların kabloları birbirinden ayrı olsa da aynı prizden ve aynı fişten enerji alıyorlar. Neyse ki bu asil millet bunun ne olduğunu çok iyi idrak etti, kavradı, gereğini belledi ve gereğini yaptı. Öğrencilerimiz de bu çalışmayla 15 Temmuz hususunda geleceğe bir eser, bir kanıt bıraktılar.”

  “KORSAN BİLDİRİYİ DUYAN VATANDAŞ TRT’YE AKIN ETTİ”

  Programın ardından İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın ve Rektör Prof. Dr. Yadigâr İzmirli tarafından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker ve Avrupa Birliği Eski Bakanı Egemen Bağış 'a günün anısına plaket takdim edildi. Plaket töreninden sonra ise TRT Genel Müdürü Şenol Göka ile Yeni Şafak gazetesi dış politika yazarı Nedret Ersanel’in konuşmacı olarak yer aldığı “15 Temmuz Milletin Zaferi” paneline geçildi. Moderatörlüğünü İstanbul Aydın Üniversitesi Politika ve Diplomasi Kulübü Başkanı Burak Kulalı’nın üstlendiği panelde konuşan TRT Genel Müdürü Şenol Göka, 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlattı. Kendisine ilk haberin bir ödül töreninde bulunduğu sırada geldiğini söyleyen Göka, “Haberi ilk aldığımız sırada soruşturduğumuzda bize bir IŞİD saldırısının istihbaratının geldiğini ve onun için tedbir alındığını söylediler. Derhal TRT binasına hareket ettik. O sırada darbecilerin binanın önünde konuşlandığını gördük ve arka kapıdan girmek üzere helikopterlerin ateşi altında harekete geçtik. Darbecilerin işgal ettiği İstanbul Radyosu’ndan yayın yapmalarını engelledikse de televizyondan silah zoruyla yayın yapmalarını engellemekte başarılı olamadık. Ancak bunun bir yararı oldu, korsan bildiriyi duyan binlerce vatandaş TRT’ye akın etti ve darbecileri püskürttü. Bu esnada 8 kişi seken kurşunlardan yaralandı. Aslında yaralanan 9 kişiydi ama biri darbeci subaylardan biri olduğu için ben onu ‘kişi’ olarak saymıyorum” dedi.

  “ÜNİVERSİTELER 15 TEMMUZ’U İNCELEMELİ”

  Son olarak söz alan Yeni Şafak gazetesi dış politika yazarı Nedret Ersanel ise 15 Temmuz gecesi şans eseri Ankara’da olduğunu kaydederek “Uzun süre parlamento muhabirliği yaptığım için bu gibi durumlara aşinayım. Ancak 15 Temmuz gecesi yaşananlar benim alışkın olduğum durumların da ötesindeydi. Türkiye olarak bir ülkenin maruz kaldığı tehditler açısından dünyada lider durumdayız maalesef. Bence 15 Temmuz, darbe literatürü içinde ayrıca incelenmesi gereken bir olay. Üniversitelerin bu konuyu akademik boyutta irdelemesinde fayda görüyorum” ifadelerini kullandı.  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  PROJE

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19801810
  72
     

    Son Ziyaret :  05.12.2020 12:31