HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  “Batı dünyası 15 Temmuz'da sınıfta kaldı”

    15.11.2016

  Avrasya Üniversiteler Birliği’nin (EURAS) düzenlediği “Türkiye’deki Başarısız Darbe Girişiminin Dünyada Yansımaları” konulu panel, 14 Kasım’da İstanbul Aydın Üniversitesi’nde gerçekleştirdi. “Türkiye’deki Başarısız Darbe Girişiminin Dünyada Yansımaları” konulu panelde Batı’nın 15 Temmuz’a kayıtsız kalarak kötü bir sınav verdiği vurgulandı.

  Categorie  Kategori : PANEL
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 1005

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Dünyanın şeklini belirleyen Avrasya bölgesinde eğitim diplomasisini geliştirmek üzere 2008 yılında kurulan Avrasya Üniversiteler Birliği’nin (EURAS) düzenlediği “Türkiye’deki Başarısız Darbe Girişiminin Dünyada Yansımaları” paneli, 14 Kasım 2016 Pazartesi günü İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi'nde gerçekleştirildi. Çok sayıda akademisyen ve öğrencinin katıldığı panelde 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminin Türkiye dışından ve özellikle Batı dünyasından nasıl görüldüğü ve nasıl değerlendirildiği masaya yatırılırken, “Batı dünyasının darbe girişimine kayıtsız kalarak, en azından yeterli tepki vermeyerek demokrasi anlamında kötü bir sınav verdiği,” vurgulandı.

   

  Dr. Mustafa Aydın: “Biz anlatmazsak anlamazlar” 

  Panelin açılış konuşmasını yapan EURAS Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın şunları söyledi:

  “Batı 15 Temmuz darbe girişiminin önemini hala kavrayamadı. Türk halkının gösterdiği demokrasi inancını, verdiği büyük sınavı hala takdir edemedi. Ama bu konuda Batı’yı da çok suçlamamak gerek. Zira bu hainliği Batı’ya bizim anlatmamız lazım. Yoksa kimse bizi anlamaz. Bu paneli de hem bu noktada bir adım atmak için, hem de darbe girişiminin dışarıdan nasıl göründüğünü ve nasıl değerlendirildiğini tespit edebilmek için düzenledik. Bu nedenle konuşmacılarımızın tamamını yurt dışından seçtik. Bir bakıma dışarıdan bir gözle 15 Temmuz’a bakmak istedik.”

   

  Prof. Dr. İrem: “Batı'nın tutumu hayret verici”

  Panelde moderatör olarak yer alan İAÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Nazım İrem 15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli dönüm noktası olduğunu ifade ederek, “Batı basını ise o gece yaşananlar konusunda tam bir hayal kırıklığı yarattı” dedi. Darbe girişiminin Batı basınındaki yansımalarını örneklerle anlatan Prof. Dr. İrem, “Batı’nın en önemli basın yayın organları, girişimin başladığı ilk anlarda sanki bu girişimin başarılı olmasını istiyormuş gibi hayret verici bir tutum takındı. Özellikle kaynağı belirsiz, teyit edilmemiş ve kısıtlı içeriklere itibar ederek algı operasyonuna sebep oldu. Daha sonrasında ise ikircikli bir tutum sergileyerek son derece başarısız bir demokrasi sınavı verdi. Şimdiyse sanki böyle bir ihanet hiç gerçekleştirilmemiş gibi davranıyorlar,” diye konuştu.

   

  Prof. Dr. Mifsud: “Demokrasi alakart değildir”

  Prof. Dr. İrem’in konuşmasından sonra söz alan Londra Diplomasi Akademisi Onursal Başkanı Prof. Joseph Mifsud ise Batı’nın, özellikle de AB’nin, hükümetleri her zaman için kendi çıkarına göre değerlendirdiğini belirterek, “Avrupa aslında çok hasta. Ancak biz bu hastalığı sadece Aspirin ile tedavi etmeye çalışıyoruz. AB hangi hükümet olursa olsun onu kendine göre değerlendirir. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü kavramlarını kendilerine göre yorumlarlar. Sevmediği hükümet olursa, ne kadar demokratik yollarla gelmiş olursa olsun silahları patlatır. Oysa demokrasi alakart menü değildir. Kendinize göre adapte edemezsiniz. Ancak şundan emin olun, bu olay herhangi bir AB üyesi ülkede olsa tepkiler böyle olmazdı,” dedi.

   

  Dr. Nagi Idris “Türk insanı büyük bir sınav verdi” 

  Uluslararası Hukuk Uygulamaları Takip Merkezi Başkanı Dr. Nagi Idris ise askeri darbe girişimleri ve uluslararası hukuk üzerine bir sunum yaptı. Halen yakın coğrafyada askeri rejimle yönetilen ülkeler hakkında bilgiler veren Dr. Idris, tankların demokrasi yerine seçilecek makul bir seçenek olmadığına dikkat çekti. Idris, Türk halkının 15 Temmuz gecesi büyük bir demokrasi sınavından alnının akıyla çıktığını belirtirken, Batı’nın bu olayı kayıtsızlıkla karşılamasını eleştirdi.

  Idris’ten sonra kürsüye gelen La Sapienza Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan aynı zamanda da Türkiye ile ilgili yazmış olduğu kitaplarıyla bilinen Fabio Grassi ise 15 Temmuz sonrası Batı medyasında yaşanan bilgi kirliliği ile yanlış, taraflı ve kötü niyetli haberlere değindi. Konuşmasını Türkçe yapan Grossi, “Batı, Türkiye’nin nasıl bir şey atlattığının farkına varamadı. Hatta bu girişimin başarılı olmasını istermiş gibi bir hale büründü. Başarılı olamayınca da bu girişimin sahte bir olay olduğu savını ileri sürdü. Ben bu algıyla İtalya’da bir hafta uğraştım. Bence Türkiye halkının artık asgari müştereklerde uzlaşarak farklılıklarını bir araya getirebilmesi gerekiyor. Son zamanlarda tartışılan Lozan ve Misak-ı Milli’nin tamamlanması konuları bence anlamlı. Ancak Misak-ı Milli mevcut rejimle tamamlanamaz. Şahsen halk tarafından seçilen bir cumhurbaşkanı veya devlet başkanının çok daha iyi sonuçlar alabileceğini düşünüyorum,” dedi.

   

  Dr. Roh: “Türkiye'nin potensiyeli arttı”

  Son olarak söz alan, İsviçre’den siyasi analist ve Avrasya bölgesini yakından izleyen uzmanlardan Dr. Stephen Roh ise 15 Temmuz’a Türkiye’nin enerji, petrol ve gaz piyasasındaki konumu açısından yaklaştı. Türkiye’nin petrol ve gaz üreten bir ülke olmasa da bunların nakli açısından son derece stratejik bir koridor olduğuna dikkat çeken Roh, “15 Temmuz Türkiye’de birçok şeyi değiştirdi. Bunlardan en önemlisi ise Türkiye’nin Rusya ile olan ilişkileri oldu. 15 Temmuz’dan önce iptal edilmek üzere olan Türkiye-Rusya boru hattının yapılacağı geçenlerde açıklandı. Böylece Rusya, enerji ihracatında hem Ukrayna’yı hem de AB’yi by-pass etmiş oldu. Dolayısıyla 15 Temmuz sonrası yaşanan Türkiye-Rusya yakınlaşması Türkiye’nin enerji konusunda önemini bir kat daha artırdı. Ancak Türkiye’nin bu konjonktürden yararlanması için petrol ve gaz konusundaki aktarım kapasitesini artırması lazım” ifadelerini kullandı.

  Konferansın ardından konuşmacılara günün anısı olarak plaket hediye edilirken, İstanbul Aydın Üniversitesi Müzik Kulübü’nün 15 Temmuz şehitleri anısına hazırladığı klip duygusal anların yaşanmasına neden oldu.


   

  Haber: Dinçer Bilginer

  Fotoğraf: İAHA


  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  PANEL

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19646960
  46
     

    Son Ziyaret :  26.09.2020 04:52