HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  İAÜ'de Atatürk'ü Anma Töreni

    10.11.2016


  İstanbul Aydın Üniversitesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 78. yıl dönümünde “10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni” düzenledi. Florya Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen törene İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli ile üniversitenin akademik ve idari personelinin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

  Categorie  Kategori : GÜNDEM
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 1174

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Törenin açılış konuşmasını yapan İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, “Atatürk'ü anma, bizler için onun temel felsefesini ve eserlerini anlamak, anlatmak ve geliştirmek bakımından önemli bir fırsattır. Çeşitli sebeplerle yok olmanın eşiğine gelmiş, dünya sahnesinden silinmeye çalışılan bir milleti aynı ülke etrafında bir araya getirip dünyanın en destansı kurtuluş mücadelelerinden birini veren Atatürk'ü ve onun bıraktığı mirası iyi anlamak bizler için birer mükellefiyettir,” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “Onun ilkelerinden edindiğimiz tecrübeler bugün yeniden şekillenen dünya siyasetinde ülkemiz ve bizler için yol gösterici olacaktır. Büyük Önder'in gerek iç ve gerekse dış siyasette gösterdiği akılcı tavır bize rehberlik etmektedir. Atatürk, bir yandan ülkesini işgal eden devletlere karşı amansız bir mücadele verirken diğer taraftan onlarla aynı masa etrafında oturarak diplomatik ilişkiler başlatmış ender liderlerden biridir. Bugün Türkiye, Atatürk'ün düşüncelerini Türkiye'nin içinde bulunduğu dar kalıpları kırmak, dışa açılmak, engelleri aşmak, demokrasi ve insan haklarını çağdaş standartlara ulaştırmak, ekonomide, bilimde, hiç durmadan ilerlemek olarak yorumlamaktadır.”

  İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın ise yaptığı konuşmada, “İnsanların yanlışlıkları vardır. İnsanların doğruları vardır. Fani iseniz muhakkak ki bir yanlışınız vardır. Çok da doğrularınız vardır. Öncelikle Atatürk'ü belirli konularda değerlendirip sadece o konularda onun iyi veya kötü denmesi çok yanlış bir düşünce olduğuna inanıyorum. Atatürk en zor anlarda bile bu ülkeyi emperyalizmden sömürgeden Akif'in deyişiyle 'Tek dişi kalmış canavar' ların elinden silah arkadaşlarıyla kurtarıp bugünleri bizlere armağan eden büyük bir liderdir,” şeklinde konuştu.

  “Hiçbir millet yoktur ki kendi atasını ayaklar altına alsın, kendi atasını aşağılasın,” şeklinde konuşan Dr. Mustafa Aydın, “Onun için zaman zaman dışımızdaki bazı mihraklar bizleri bu oyuna getirerek atalarımızla alakalı yanlış söylemlerde bulunduğumuz oluyor. Bunu yapmayalım. İnsanları tek yönüne bakıp değerlendirip bir kefeye koyarak o yaramaz veya bu yarar demek doğru değildir değerli arkadaşlar. İnsanları bir yönüyle ele alıp o insanlara bir damga vurmayalım değerli arkadaşlar. Gazi Mustafa Kemal bir ömrünü hayatının tamamını sömürüye ve emperyalizme karşı koymakla geçirmiş bir insandır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, hayatının hiçbir gününü kendisine ayıran bir insan olmamıştır. Ülkesi için ülkesinin tam bağımsızlığı için hem ekonomik olarak hem siyasi olarak hem sosyal olarak tam bağımsızlığı için bir ömrünü vermiş bir liderdir,” dedi.

  Dr. Aydın konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “Her olayı kendi mekanında, kendi zamanında, kendi sosyal, siyasi ve ekonomik şartlarında değerlendirmek lazım. Ülkeye sahip çıkalım değerli arkadaşlar. Birlik ve beraberliğimizi asla bozmayalım. Çanakkale ruhunu Şırnaklı ile Edirneli'nin, Trabzonlu ile Mersinli'nin, İzmirli ile Ardahanlı'nın Yemen'de, Trablusgarp'ta Çanakkale'de Sakarya'da el ele, kucak kucağa, gönül gönüle burayı vatan yaptığını asla unutmayalım. En büyük gücümüz birlikteliğimizdir. En büyük gücümüz el ele verip, gönül gönüle verip, bu özgürlük ve demokrasi yolunda kararlılıkta yürümektir. Bunun dağılmasına arasına nifak girmesine asla müsaade etmemeliyiz. Çanakkale ruhunun ilelebet devam etmesini diliyorum.”

  İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İlhan Şahin, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şunları söyledi:

  “Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 78. yıldönümünü idrak ettiğimiz bir hafta öncesinde bir başka yıldönümünü kutladık.  Bu yıldönümü Gazi'nin en büyük eserimdir ve temeli kültür dediği Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıldönümüydü. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün cumhuri bir idareyi benimsediği veya düşündüğü çok açık olarak belli değildir. Çünkü Gazi ve çağının kurmay subayları çok temkinliydiler. Bir stratejileri vardır: Ağzına geleni söylemezler. Ölçerler, biçerler ve öyle söylerler. Yapacağı hamle nereye kadar gider? Bunun hesabını yaparlar. Bin düşünürler, bir söylerler. Dolayısıyla Milli Mücadele'den önce Atatürk'ten erken bir Cumhuriyetçilik ve açıklama beklenemez. Bu bakımdan onun hem çok eskiden hem de sonradan Cumhuriyetçi olduğunu ileri süren vardır. Mustafa Kemal Atatürk vefatından 78 yıl sonra günün getirdiği değişikliklere rağmen hala ebedi lider anılıyorsa şüphesiz onun fikir, düşünce ve icraatindeki dahilikte aramaktır diyorum.”

  Törenin ardından İstanbul Aydın Üniversitesi Müzik Kulübü 10 Kasım'a özel “Bu Kalp Seni Unutur Mu?” adlı sahne gösterisini sundu.”

   

  Haber: Ömer Durmaz (İAHA)

   

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  GÜNDEM

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19773896
  84
     

    Son Ziyaret :  25.11.2020 20:21