HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  “Bana ne yediğini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim”

    07.11.2016

  İstanbul Aydın Üniveristesi'nde düzenlenen “Gastronomide Yeni Eğilimler” konulu panelde konuşan ünlü Şef Gabriele Sponza, “Artık insanlık olarak şunu anladık bana ne yediğini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. Günümüzde sosyologlar insanlar hakkındaki en büyük araştırmalarını yemek üzerinden yapıyorlar,” dedi.

  Categorie  Kategori : PANEL
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 999

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü'nün düzenlediği “Gastronomide Yeni Eğilimler” konulu panele  gastronomi alanın ünlü isimler Gabriele Sponza ve Eray Kılıç konuşmacı olarak katıldı.

  Konuşmasında İzmirli Levanten bir ailenin çocuğu olduğunu söylereke başlayan Gabriele Sponza, “Ben normalde çizim yapıyordum. Bu da bizim kuyumculuk mesleği için çok büyük avantajdı. Bilkent'te tasarım okumaya niyetliydim. Daha sonra annem 'Böyle bir dünya var, ilgini çekebilir' falan dedi. Çocukluğumdan beri çok hareketli bir insanım. Masa başında oturacağım bir işte asla mutlu olamazdım. Mutfak ise çok hareketli ve heyecanlı, inişli çıkışlı. Konu ile ilgili araştırmalara başladım. Fransa'daki 'Cordon Blue' ve Amerika'da 'Johnson&Wales' çok popülerdi. Her ikisine de gittim baktım. Ben 'Johnson&Wales'i daha çok beğendim. Amerika’ya gitmeye karar verdim. Aşçılık ve gastronomi okumak istiyordum artık.  Kağıt üzerine çizmektense tabak üzerine çizmeyi tercih ettim ve şef serüvenim bu şekilde başladı,” dedi.

  “Kafama tabak yediğimde oldu ama yılmadım”

  “Şu ada ıssız bir ormanda olsam bir bıçak ve ateş yakarak her şeyi pişirebilir ve kendim dahil götürdüğüm herkesi doyurabilirim,” diyen Sponza,  “Burada alacağınız diploma ve eğitim sizin için çok önemli ama bazı noktalar gelecek ki hiç önemli olmayacak. Ben üniversitede okuduğumda Johnson&Wales dünyanın en iyi aşçılık üniversitesiydi. Güney Fransa’ya gittiğimde çalışmak istediğim üç yıldızlı Michelin Yıldızlı Restontları Le Vieux Logis ve Le Petit Nice kapısına dayandım. Şefiyle tanıştım ve dedim ki 'ben çalışmak istiyorum sizden para istemiyorum bana sadece konaklayacağım yer, yiyecek yemek verin ve beni çalıştırın nerde çalıştırırsanız çalıştırın hiç önemli değil'. Elimde diplomam vardı. Diplomayı uzattım böyle kaldırdı baktı rulo yaptı uzattı.  'Sabah gel kahvaltı hazırla' dedi. Sabah kahvaltı hazırladım ve bulaşıkçı olarak işe başladım. 6 ay bulaşık yıkadım, 3 ay önden atıştırmalıkları hazırladım.  Orada kafamda tabak da patladı, küfür de yedim ve bir ay o bölümde yemek hazırladım. Hiçbir şekilde hataya yer yok. Bunu sizi doğru eğitmek için yapıyorlar. Kararlıydım.  Bir sene boyunca sıcak şefi olarak yoluma devam ettim ve oradan yürüdüm gittim. Şu anda en aktif olduğum yer televizyon şefliği Twenty Fortugage programına devam ediyorum, daha önce de Fox’ta Yemek Aşkına programında şeflik yaptım,’’ şeklinde konuştu.

  Günümüzde insanlar konulu en büyük araştırmaların yemek üzerine yapıldığını belirten Sponza,

  “Artık insanlık olarak şunu anladık bana ne yediğini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. Günümüzde sosyologlar insanlar hakkındaki en büyük araştırmalarını yemek üzerinden yapıyorlar. Neyin içinde yaşadığınızı bilin, üzerinde durduğunuz coğrafyayı iyi bilin tanıyın. Sadece Türk yemeği, Osmanlı Mutfağı ile sınırlı kalmayın üzerinde bulunduğunuz dünya inanılmaz bir gastronomi coğrafyası. Ben yarı İtalyan yarı İrlanda’lıyım. Fakat yemek kültürüm sizlerle eş değer o yüzden kesinlikle araştırmanızı rica ediyorum,” dedi.

  “Bu iş dışarıdan çok eğlenceli gözükse de zorlukları da bir o kadar fazla”

  Konferansın diğer konuğu Eray Kılıç ise 14 yıldır yeme içme ve eğlence sektörünün içinde olduğunu belirterek gastronomi  anlanında kendimi geliştirebilmek için  dünyada birçok yeri gezdiğini anlattı.

  “Bu iş dışarıdan çok eğlenceli gözükse de zorlukları da bir o kadar fazla. Ye, iç, gez değil sadece üstümüzde büyük bir sorumluluk var. Evimde uyumayı çok özlüyorum mesela… Ya da bir yemeğin fotoğrafını çekmeden, mekanın sahibi ya da şefi ile saatlerce sohbet etmeden yemek yemeyi… Sürekli içerik üretmek zorundasın ve bu bir noktadan sonra yoruyor. Hep yemek düşünüyorum, yemek programları izliyorum. Bu arada belirtmek isterim ki kendim yemek yapmıyorum. Hayatım sürekli yemekyemekle geçtiği için hiç acıkma hissini yaşayamıyorum bu en zoru.”

  Konuşmasının sonunda sosoyal medyayı çok iyi kullanmak gerektiğini de vurgulayan Kılıç, “Sosyal medyayı çok çok iyi kullanmanız gerekiyor. Sürekli içerik paylaşın. Türk ve Yabancı şeflerin hayatlarını araştırın, belgesel izleyin, hepinizin elinde telefon var bunlara ulaşmanız kolay sosyal medya sizi başka şeflerden ayıracaktır,’’ dedi.  Haber: Derman Altunbaş (İAHA)

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  PANEL

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19646879
  33
     

    Son Ziyaret :  26.09.2020 04:10