HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Cemil Çiçek: “Kayıt dışı siyaseti görevi siyaset olmadığı halde yapan kurumlar var”

    03.11.2016

  Aydın Düşünce Platformu'nda konuşan eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, “Kayıt dışı siyaseti görevi siyaset olmadığı halde yapan kurum ve kuruluşlar var,” dedi.

  Categorie  Kategori : KONFERANS
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 1044

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  İstanbul Aydın Üniversitesi'nde her ay  düzenlenen Aydın Düşünce Platformu'na eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek konuşmacı olarak katıldı.   “Kayıt Dışı Siyaset”in ele alındığı toplantıda  konuşan Çiçek, “Kayıt dışı siyaseti görevi siyaset olmadığı halde yapan kurum ve kuruluşlar var,” şeklinde konuştu.

  Konuşmasında “Kayıt Dışı Siyaset” konusunda mecliste yeteri kadar  araştırma ve tez  bulunmadığını belirten Cemil Çiçek, “Bu yüzden konuşmamda bilimsellik aranmamalı. Ben bilim insanı değilim ama  52 senedir siyasetin önünde, arkasında bulundum. Dolayısıyla söylediklerimin ve  söyleyeceklerimin hepsi eksiğiyle fazlasıyla yaşadıklarımızdan, gördüklerimizden ortaya çıkan görüşlerdir. Özellikle de 15 Temmuz'dan sonra  bu alanda demokrasiyi yerli yerine oturtabilmek için yüksek lisans ve doktora tezlerine gerçekten ihtiyaç var,” diyerek  kayıt dışı siyaset hakkında kendi yaşadıklarından yola çıkarak bilgiler verdi.

  Cemil Çiçek, Eski Maliye Bakanı'nın yaptığı açıklamadan yola çıkarak,  “Eski Maliye Bakanı ekonomide 3/1 kayıt dışılık var dedi.  Ekonomide  bu kadar açık varsa bunun siyasetle  de bağlantısı vardır. Bunlara yol açan, bunları koruyan, bunlarla içli dışlı olan siyaset kurumu olmazsa bu kadar kayıtdışılık olmaz. Kayıtdışılık sadece ekonomi de değil siyasette de var,” dedi.

  Türkiye'de kural tanımayan, güvensiz, birbirinden şüphe duyan toplum oluşmaya başladığını da anlatan Çiçek, “Nasıl olsa bir yol bulunur lafı tamda kayıt dışı siyasetle örtüşen bir kavramdır. Siyaset zor bir iş.  Aday olanlar birilerinden destek alacak. Ama bunu vatandaş bilmeli. 4 katlı bir yerde 20 katlı yükseklik veriliyorsa herkese verilebilir halde olmalıdır,” ifadelerini kullandı.

  Çiçek, konuşmasında toplum olarak kuralların yanlışlığını veya doğruluğunu sorgulamak yerine  sadece belli başlı bir kaç olayı tartışıp oradan bir sonuca varamadığımızın da altını çizdi.

   


  Haber: Tuğba Yenen (İAHA)

  Fotoğraf: Samet Sertan İnce (İAHA)  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  KONFERANS

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19083783
  183
     

    Son Ziyaret :  06.04.2020 19:15