HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  İkinci Yabancı Dil Öğrenme Fırsatı

    03.10.2016

  Avrupa Eğitim Komisyonu’nun 1995 yılında yayımladığı bir bildiride Avrupa Birliği vatandaşlarının ana dillerinin dışında en az iki Avrupa dilini yeterli düzeyde bilmelerinin ilke olarak kabul edildiği duyurulur. Amaç, farklı dil ve kültürlerden oluşan Avrupa'da bilimsel, kültürel, politik ve ekonomik birliği sağlayabilmektir.

  Categorie  Kategori : DUYURU
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 3760

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNE İKİNCİ YABANCI DİL    ÖĞRENME FIRSATI

  2. YABANCI DİL SINAVI 7 EKİM CUMA GÜNÜ YAPILACAKTİR. SINAV YERİ VE SAATİYLE İLGİLİ BİLGİ DUYURULACAKTIR.

  “İnsan bir ülkede yaşamaz, bir dilde yaşar.”

                                                                     Emile M. Cioran (Rumen düşünür)

  Avrupa Eğitim Komisyonu’nun 1995 yılında yayımladığı bir bildiride Avrupa Birliği vatandaşlarının ana dillerinin dışında en az iki Avrupa dilini yeterli düzeyde bilmelerinin ilke olarak kabul edildiği duyurulur. Amaç, farklı dil ve kültürlerden oluşan Avrupa'da bilimsel, kültürel, politik ve ekonomik birliği sağlayabilmektir.

   

  İstanbul Aydın Üniversitesinde İkinci Yabancı Dil programında öğrencilere Korece, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Arapça ve Çince  seçenekleri  sunulur. Kurslar haftada  3 gün ve 9 saat olmak üzere, saat 17.00-20.00 arasında yapılmaktadır. Kurslar eğitim- öğretim dönemi boyunca devam eder, kurs bitiminde yapılacak olan sınavlarda başarılı olan öğrenciler B1 sertifikası almaya hak kazanır. Kurslar ücretsizdir. Avrupa Birliği Ortak Dil Kriterleri doğrultusunda hazırlanan müfredat, okuma, anlama, yazma ve konuşma becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Bunun yanı sıra öğrenilen dile ait kültürü keşfetmeye olanak sunar.

   

  Bu programların amacı, öğrencilere hedef dili sevdirmek ve ikinci yabancı dilin ilerleyen hayatlarında ne kadar önemli olduğunu kavratmaktır. Bununla birlikte onlara, farklı bir kültürü tanıma, dolayısı ile kendi kültürleri ile karşılaştırma fırsatı vermektir.

   

  Avrupa Birliği Ortak Dil Kriterleri doğrultusunda hazırlanan programla öğrencilerin seviyelerine uygun dil bilgi ve becerilerini edinmeleri hedeflenir. Dünya her geçen gün daha da küçülüyor. İletişim çağında yaşıyor olmamız ile tüm ülkeler arası bağlantı güçlenmiş durumda. Bir yabancı dil bilmek zorunlulukken artık iki yabancı dil bilmek önem taşıyor. Bu küçülen dünyada öğrendiğiniz her dil iletişim bağlantılarınızı güçlendirirken, sosyal ve kariyer hayatını birkaç adım öne taşıyor.  İstatistiklere göre 360 milyondan fazla insanın anadili İngilizce ve pek çok ülkede iş hayatı dili olarak İngilizce kullanılıyor. Artık önemli olan iyi bir İngilizce seviyesinin yanında bir başka dil daha öğrenmek.

  İkinci dil tercihlerinde kariyer hayatının nasıl şekillendirileceği, hangi sektörde gelişim gösterilmek istendiğiçalışılacak sektörün dış ülkeler ile bağlantılı iş kollarını araştırmak gerekiyor.  Tabii eğer ki, kariyer hayatınıza katkısı olması için ikinci bir yabancı dil öğrenmek istiyorsanız. İkinci bir yabancı dil öğrenen pek çok kişinin asıl amacı öğreneceği dilin iş hayatına destek olması, daha iyi iş kapılarını aralaması. Bunun yanında ikinci bir yabancı dil öğrenmekteki amacınız, bir dile ilgi duymanız, o dilin konuşulduğu ülkenin kültürünü merak etmeniz olabilir. Böyle bir durumda elbette merak duyduğunuz yabancı dil her neyse onu öğrenebilirsiniz.Farklı bir dil öğrenmek isteyen ancak hangi dile yönelmesi gerektiği konusunda kararsızlık yaşayan birçok kişi bulunur. Bu kararsızlığı ortadan kaldıracak tek şey ise öğrenme amacınızın ne olduğudur. Ne amaçla dil öğrenmek istediğinizi netleştirmek kararsızlığınızı sonlandırabilir. Gelişim gösterdiğiniz ya da göstereceğiniz, sektör içerisindeki iş olanaklarınızı arttıracak, kariyer hedeflerinize yaklaşmanızı sağlayacak yabancı dil seçiminizi kariyer hedefleriniz doğrultusunda yapmanız en doğrusu olacaktır.

  İkinci Bir Dil Olarak Almanca

  Gerek bilimsel, gerekse ticari alanlarda yaygın olarak kullanılan Almanca dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri. Mühendislik, biyokimya, astronomi, fizik, psikoloji, sanat tarihi gibi alanlar içerisinde çalışıyor ya da gelişim göstermek istiyorsanız ikinci bir dil olarak Almancayı öğrenebilirsiniz. Avrupa Birliği’nde en çok konuşulan Almanca, şu anda İngilizceden sonra ikinci internet dili olarak kullanılıyor. Önemli bir diğer tercih sebebi de dünyanın en gelişmiş ekonomisine ev sahipliği yapıyor olmaları. Almanca dilini öğrenerek Türkiye’de nitelikli iş kapılarını açabilirsiniz.

  İkinci Bir Dil Olarak Rusça

  İstatistiklere göre şuanda 160 milyon insanın anadili Rusça. Rusça konuşan insan sayısı geniş bir coğrafyaya yayılmış durumda. Rusya ise ticari anlamda gelişime oldukça açık bir ülke. İş imkânları gün geçtikçe artmakta, yatırım fırsatları fazla. İnşaat ve mimari alanında gelişim gösteriyorsanız Rusça ikinci dil tercihiniz olabilir. Turizm sektöründe çalışanlar ve iş adamları için de avantajlı bir dildir.

  İkinci Bir Dil Olarak İspanyolca

  İspanyolcayı dünyada 400 milyon kişinin anadili olan yaygın bir dili durumunda. Kariyer hedefleriniz ziraat, bankacılık, işletme, iletişim, inşaat, kriminoloji, acil yardım servisleri, gazetecilik, tıp, öğretmenlik, seyahat endüstrisi gibi alanlar üzerineyse İspanyolcayı ikinci bir dil olarak öğrenebilirsiniz.

  İkinci Bir Dil Olarak Fransızca

  İş dünyasının bir diğer önemli dili ise Fransızca. Güzel Sanatlar, mimarlık, sinema, mutfak kültürü, inşaat mühendisliği, dans, uluslararası ilişkiler, moda, linguistik (dilbilimi), edebiyat, tıp, müzik, felsefe, bilim, uzay/hava Bilimleri, telekomünikasyon ve tiyatro gibi alanlarda kariyer hedefiniz bulunuyorsa ikinci öğreneceğiniz dil tercihiniz Fransızca olabilir. İstatistiklere göre Fransızca dünyada 300 milyondan fazla insan tarafından konuşuluyor ve ekonomi pazarının gelişmekte olduğu ülkeler ile önemli bir bağlantı dili durumunda.

  İkinci Bir Dil Olarak İtalyanca

  İtalyanca, İtalya ve çevresinde bulunan 70 milyon insanın anadilidir. Kültür dili olan İtalyancayı iş, sanat, moda, teknoloji, müzik, edebiyat, uluslararası ilişkiler gibi alanlarda gelişim göstermek isteyen herkes öğrenebilir.

  İkinci Bir Dil Olarak Çince

  Ana dil olarak dünyada en çok konuşulan dil Çince’dir. Mandarin lehçesi yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından kullanılmaktadır. Bir milyarı aşan nüfusu ile Çin’in dünyanın en kalabalık ülkesi olduğu göz önünde bulundurulduğunda resmi dilinin de ilk sırada yer almasına şaşırmamak gerekir. Neredeyse her kelimesinin 4 farklı telaffuzu olması sebebi ile en zor öğrenilen dil  Çince’dir. ÇinceBirleşmiş Milletler’in 6 resmi dilinden biridir.Yabancı dil bilmenin gerekliliği konusunda birçok sebep sıralayabiliriz. Hele ki günümüzde; yabancı dil bilmemek; kariyer hayatınızın olumsuz etkilenmesinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

  Kurslar 17 Ekim 2016 tarihinde başlayacaktır. Kurslara katılmak isteyen öğrencilerin 7 Ekim 2016 tarihine kadar Öğr. Gör. Ufuk SERENGİL’e ön kayıt yaptırmaları gerekmektedir.(K Blok, 2. Kat, 7306 No’lu ofis) Ön kayıt yaptıran öğrenciler 7 Ekim Cuma günü İngilizce sınavına alınacaktır. Sınavı geçen öğrenciler tercih ettikleri dilde kurslara katılabileceklerdir.

                                                                                                Yrd. Doç. Dr. Muhammed Nacar

                                                                                          Yabancı Diller Yüksekokulu Vekil Müdür

   

   

  2. YABANCI DİL KURSLARI HAKKINDA;

   İkinci Yabancı Dil kursları tüm İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencilerine açık olup haftada 9 saatlik derslerdir. Kurs bitiminde yapılacak sınavda başarılı olan öğrenciler B1 seviyesinde sertifika alacaklardır. Kurslar öğrencilere ücretsiz olarak verilecektir.

  Kurs dönemi boyunca,  temel dil yapıları,  sözel ve yazılı iletişim becerilerinin geliştirilmesi , temel düzeyde öğretilen dilin geliştirilmesi, sistematize edilmesi, sözcük bilgisi ve daha karmaşık dil yapılarının kazandırılması , duyduğunu, okuduğunu anlaması, yazılı ve sözlü ifade becerilerinin geliştirilerek, öğrencilerin her türlü durumda bu becerileri kullanabilmesi, tartışabilmesi, tez ve antitez oluşturabilmesi,  fikirlerini gerekçelendirebilmesi  hedeflenmektedir. Bu amaçla Avrupa Konseyinin Ortak Dil Ölçütleri  esas alınmıştır.

  Kurs dönemi sonuna doğru, artık öğrenciye öğrendiği dili kullanmada tam bir serbestlik ve rahatlık kazandırmak ve o dilde birçok alanda (ekonomi, politika, sosyal yasam, güzel sanatlar vb.) kendisini ifade etmesini sağlayacak sözcük bilgisi ve yapıların kazandırılması amaçlanmaktadır.

  Kurslar 17 Ekim 2016- 15 Mayıs 2017  tarihleri arasında yapılacaktır . Eğitimler hafta içi günlerinde, haftada 3 gün ve 9 saat olarak verilecektir.

  Öğrenciler derslere devam etmek, dönem içerisinde her türlü sınava ve öğretim elemanının uygun gördüğü diğer çalışmalara katılmakla yükümlüdür. Derslerin en az %80'ine devam etmeyen öğrenci o dersten başarısız sayılır ve kaydı silinir. Bu kurslara katılmak isteyen öğrenciler, ikinci yabancı dili öğrenmeye istekli öğrenciler olmalıdır. Kayıt yaptıran öğrenci de sürekli derslere katılmalıdır.

  Üniversitemizde Korece, Almanca,  İtalyanca, Rusça, İspanyolca, Çince, Fransızca ve Arapça kursları açılacaktır. Bu kurslara katılmak isteyen öğrenciler, 28 Eylül 2016- 7 Ekim 2016 tarihleri arasında saat 17.00’ ye kadar (K Blok 2. Kat, 7306 no’lu oda) Öğr. Gör. Ufuk SERENGİL’E ön kayıt yaptırmaları gerekmektedir.    

  7 Ekim 2016 Cuma günü, ön kayıt yaptıran öğrenciler İngilizce yeterlilik sınavına alınacaklardır. Bu sınavda yeterlilik gösteren öğrenciler, ücretsiz olarak 2. Yabancı dil kurslarına katılmaya hak kazanacaklardır. Kurslar hafta içi  17 Ekim 2016 tarihinde  Pazartesi günü eğitime  başlayacaktır. Kurs günleri ve derslikler Aysis’ten öğrencilere duyurulacaktır.

   

   

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  DUYURU

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19083624
  69
     

    Son Ziyaret :  06.04.2020 19:00