HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  İstanbul Aydın Üniversitesi’nden Suriyeli Sığınmacılara Büyük Destek

    25.08.2016

  İstanbul Aydın Üniversitesi, Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV), UNESCO Kürsüsü, İstanbul Valiliği ve İl Göç İdaresi Müdürlüğü iş birliği ile Suriyeli sığınmacılara dil öğretme ve meslek edindirme eğitimleri başlıyor.

  Categorie  Kategori : GÜNDEM
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 1461

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

   

  İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ), Anadolu Eğitim Vakfı (AKEV), UNESCO Kürsüsü, İstanbul Valiliği ve İl Göç İdaresi Müdürlüğü iş birliği ile başta kadınlar olmak üzere Suriyeli sığınmacılar için meslek edindirme projesi başlatıldı. Proje kapsamında İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim görevlileri gönüllü olarak mesleki eğitimler verecek.

  Türkçe öğretimi, saç bakım ve makyaj kursları ile bilgisayar seviyesi yeterli düzeyde olan kişilere grafik tasarım eğitimleri düzenlenecek. Yaklaşık 6 ila 16 hafta arası sürecek olan eğitimlerde İstanbul Aydın Üniversitesi’nin sınıf, laboratuvar, eğitim materyalleri ve altyapısı kullanılacak.

  Projede eğitim alacak olan Suriyeliler, İstanbul Valiliği ve İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından yapılacak mülakatlar sonucu seçilerek İstanbul Aydın Üniversitesi’ne yönlendirilecek. Bu eğitimlerde yer almak isteyen kişiler başvurularını İl Göç İdaresi Müdürlüğü üzerinden ücretsiz olarak yapabilecek.

  Eğitimleri başarıyla tamamlayan kişiler, eğitim sertifikası almaya hak kazanmalarının yanı sıra üniversite bünyesinde staj imkanına da sahip olacak.

  Projeyle Türkiye’de sığınmacı olarak bulunan Suriyelilerin eğitim düzeylerinin arttırılması ve mesleki beceri kazandırılması amaçlanıyor. Böylelikle sokaklarda yardım isteyerek geçimlerini sağlamaya çalışan Suriyelilerin iş bulma süreçlerinin de kolaylaşması hedefleniyor.

  “SURİYELİ KADINLAR DA AİLE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYABİLSİNLER”

  İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın “Suriyelileri Topluma Kazandırma” projesini şu sözlerle anlattı: 

   

   “Kendi fiziki, öğretmen ve teknolojik imkanlarımızla ‘Mültecilerin Topluma Kazandırılması’ projesini hayata geçiriyoruz. Bu proje ile UNESCO kürsüsü, Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV), İstanbul Valiliği ve İl Göç İdaresi Müdürlüğü iş birliğinde çalışıyoruz. Kadınlar meslek edinme eğitimleri alsınlar ve o meslekleri sayesinde aile ekonomisine katkı sağlayabilsinler dedik.  Ayrıca üniversite heyeti olarak yüz, saç ve ayak bakımı konusunda kuaförlerde yetişmiş, sertifikalı insanların olmadığına kanaat getirdik. Bu bölüme 50 öğrenci aldık ve eğitim veriyoruz. Türkçe Eğitim Merkezi'nde ise 100 Suriyeli sığınmacı kadına Türkçe okuma-yazma öğretilecek.  Bir başka grup ise grafik tasarımı eğitimi alacak. Bu gruptakilerin lise mezunu ve bilgisayar kullanmayı az da olsa bilen insanlardan olmasını isteyeceğiz. İlk eğitim gruplarını mezun ettikten sonra yeni gruplar eğitime alınacak. Böylelikle sığınmacıların eğitimi konusunda seferberlik başlatmış olacağız. Zaman içinde diğer kurumların da işin içine girmesiyle binlerce sığınmacı eğitim almış olacak.“

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  GÜNDEM

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19773894
  82
     

    Son Ziyaret :  25.11.2020 20:20