HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Suriyeli Ev Hanımları Türkçe öğreniyor!

    13.07.2016

  İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın fotoğrafçılıkla ilgilenen kızı Fatma Nur Aydın’ın fotoğraf çekmek için gittiği ve yoğunluklu olarak Suriyeli çocukların eğitim gördüğü okul ziyaretinden, Suriyeli kadın sığınmacılar ile ilgili çok önemli bir proje ortaya çıktı.

  Categorie  Kategori : TÖMER
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 1270

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Suriye’deki savaşın en büyük mağduru olan kadınlar, sığınmacı olarak yaşadıkları Türkiye’de birçok zorlukla karşılaşıyor. Bu zorlukların en başında ise günlük yaşam, eğitim ve sosyalleşme alanlarında engel oluşturan dil sorunu geliyor. Üsküdar Amerikan Lisesi’nde öğrenimine devam eden Fatma Nur Aydın, babasının Mütevelli Heyet Başkanı olduğu İstanbul Aydın Üniversitesi’nin UNESCO Kültürel Diplomasi Kürsüsü’nün projesi olan Suriyeli çocukların yoğunlukla eğitim aldığı bir ilkokul ziyaretinden çok etkilendi. Aydın, İstanbul’daki tüm Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) öğretmenlerine çağrıda bulunarak İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde Suriyeli ev hanımlarının Türkiye’ye adaptasyonunu sağlamak, günlük hayatta ihtiyaç duyulan Türkçe dil becerilerini geliştirmek ve onları desteklemek amacıyla A1 ve A2 seviyesinde ücretsiz Türkçe kursları alması için çalışma başlattı.

   

  “KÜÇÜCÜK YÜREKLER AİLELERİNİN DIŞ DÜNYA İLE TEK BAĞLANTISI OLMUŞ”

  Şuanda 50 ev hanımının Türkçe eğitimi aldığı projenin Suriyeli kadınların sosyal hayata dahil olması açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Fatma Nur Aydın, “Fotoğrafçılık benim en büyük hobim. Birkaç sergim var. O okula da fotoğraf çekmek için gitmiştim. Ancak o çocukları görünce bambaşka dünyalara gittik. Oradaki çocuklar beni derinden etkiledi. Oturduk oyunlar oynadık ve dertleştik. Sohbetimiz sırasında birçoğu annelerinin Türkçe bilmemesi sebebiyle çalışamadıklarını, kimseyle iletişim kuramadıklarını anlattılar. Öğretmenleriyle görüştüğümüzde anladık ki bu küçücük yürekler ailelerinin direği, dış dünya ile tek bağlantıları olmuş. Acılarla dolu hayatlarına bir yük daha binmiş. Geziden döndüğümüzde bir blog açıp deneyimlerimi yazdım. Bu blogda ayrıca İstanbul’daki tüm TÖMER öğretmenlerini gönüllü Türkçe dersi vermeye davet ettim. Tanıdığım öğretmenler vasıtasıyla da birçok hocaya ulaştım. Nasıl olduğunu anlamadan bir grup hocamız ve bir grup ders alacak annemiz hazırdı. O günden beri de eğitimlerimiz sürüyor. Çok mutluyum. Umarım benden sonra arkadaşlarım da bu projeyi devam ettirebilirler.” dedi.

   

  Sık sık eğitimleri de ziyaret eden Fatma Nur Aydın, İstanbul Aydın Üniversitesi’nin sınıf tahsis ettiği projenin yakında İstanbul’un başka bölgelerinde başka üniversiteler ile devam etmesini temenni ettiğini söyledi. 

   

  “İNSANLARLA İLETİŞİM KURABİLMEK İÇİN BU KURSA İHTİYACIMIZ VARDI”

  Proje kapsamında eğitim gören Suriyeli ev hanımlarından Faizeh Alghafeer, Türkçe öğrenerek hayatlarının oldukça kolaylaştığının altını çizerek “Bence bu kurs çok faydalı. Çünkü yeni sözcükler öğrendim ve en önemli dersleri aldık. Şimdi otobüse binebilirim, şoförle konuşabilirim. Hastayken doktora gidebilirim. Pazardan alışveriş yapabilirim. Türklerle konuşabilirim. Hayatım daha kolay hale geldi. Öğretmenimize çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun.” şeklinde konuştu.

   

  Türkçe eğitimi alan Rneem Almasri duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Bu kursa geldiğimde Türkçe konuşmayı biliyordum. Ama kuralları fazla bilmiyordum. Şimdi daha iyi oldu ve daha güzel bir şekilde konuşabilirim. İstanbul’da insanlarla iletişim kurabilmek ve okuyabilmek için bu kursa çok ihtiyacımız vardı. Bu kursa katıldığım için çok memnunum.” ifadelerini kullandı.

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  TÖMER

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19359721
  107
     

    Son Ziyaret :  07.07.2020 13:33