HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  İAܒde ‘Batı Araştırmaları Platformu’ kuruldu!

    19.05.2016

  İAÜ, yeni platformunun tanıtımını ilk toplantısıyla gerçekleştirdi.

  Categorie  Kategori : TAM
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 1677

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Haber: Sibel Doğu (İAHA)

  Fotoğraf: Deniz Kırıcı

  İAܒde ‘Batı Araştırmaları Platformu’ kuruldu!

  İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde kurulan ‘Batı Platformu’nun tanışma toplantısı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Toplantıda, platformun yol haritası üzerinde duruldu.

  Moderatörlüğünü Prof. Dr. Kenan Gürsoy, toplantının yaptığı toplantıya İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, İAÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Kemal Doğan, , İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Misbah Demircan, IAU Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belkıs Gürsoy, Başbakan Başdanışmanı Prof. Dr. Bekir Karlıağa, Devlet Eski Bakanı Egemen Bağış, IAU Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halis Ayhan, İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Korkut Tuna, , IAU Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kazım Yetiş, IAU Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mahmut Arslan, IAU Unesco Kürsü Başkanı Prof. Dr. Nazım İrem, IAU Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necat Birinci, Araştırmacı- Yazar Senail Özkan, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Teoman Duralı, IAU Öğretim Üyesi Yar. Doç. Dr. Gökhan Duman, IAU Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülay Uğur Göksel gibi kurucu üyeler katıldı.

  Toplantının açılış konuşmasını yapan İAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, platformun kuruluş sürecini ve amacını şu sözlerle anlattı:

  “Bu üniversiteyi kurarken 1-2 hayalim vardı. Bunları yavaş yavaş gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin en büyük vakıf üniversitesiyiz. Ben bir eğitimci olarak üniversitelerin toprağına, toplumuna, ülkesine, bayrağına hizmet etmesinin kaçınılmaz olduğuna inanırım. Üniversiteler, dört tarafı çevrili hapishaneler formundan kurtulup halkıyla bütünleşmeli, ilk önce de kendi yerelindeki halkın daha sonra da ülkesindeki ve dünyadaki vatandaşların ihtiyaçlarına cevap vermeli. Biz de bu üniversiteyi bu maksatla kurduk. Hep bu yönde çalıştık. Son 4 yılda da üniversitemizin yanında üç önemli kuruluşu hayata geçirdik. 30’a yakın araştırma merkezimiz var, önemli çalışmalar yapıyorlar. Bunların içinde benim için en önemlilerden bir tanesi Toplumsal Araştırmalar Merkezi. İkincisi; ayda bir düzenlediğimiz ve güncel konuları tartıştığımız ‘Aydın Düşünce Platformu’. Bugünkü toplanmamızı sağlayan ‘Batı Araştırmaları Platformu’ ise; Batı’yı tanımak, Batı’nın ne olduğunu anlamak amacıyla kuruldu. Ummanda bir damla misali devletimize katkı sağlamak için çalışıyoruz. Maksadımız; ülkemize, devletimize katkı sağlamak, arkadan gelen nesle ışık tutmak. Batı’yı biraz masaya yatırarak bu konuyu irdeleyelim diye bu platform oluşturuldu.”dedi.

  Türkiye’nin Doğu ve Batı’ya aynı derecede önem vermesi gerektiğini söyleyen eski AB Bakanı Egemen Bağış da; “5 sene boyunca Türkiye’nin AB neznindeki başmüzakereciliğini yürüttüm. Bu süreçte kendime sorduğu bir soru vardı. Biz gerçekten Batılı mıyız, Avrupalı mıyız? Benim kendi kendime geldiği sonuçta şu oldu. Biz ne Batılıyız ne Doğuluyuz. Ne Kuzeyliyiz ne de Güneyli.Tarih boyunca da hep bir geçiş noktası olmuşuz. İpek Yolu ticaretinden tutun, enerji kaynaklarına biz hep arz- talep arasında bir köprü olmuşuz. Ama tarihin belli kesimlerinde Doğulu kesimlerimiz öne çıkmış, belirli kesimlerinde Batılı yönümüz öne çıkmış. Bugün de aynı git-gelleri yaşıyoruz. Madem biz köprüyüz- coğrafya da bizi buna zorlamış- köprünün güçlü olabilmesi için 4 sağlam ayak üzerine kurulu olması gerek. Yani bizim Doğu- Batu- Kuzey- Güney ayaklarımızın güçlü olması gerek. Biri uğruna diğerini zayıf tutma lüksümüz olmamalı. Bir ayağı çürük olan köprüden kimse geçmek istemez. Türkiye’nin 50 yıla yakın bir süre sonra AB’den müzakere tarihi alabildiği bir dönem, İslam Konferansı Genel Örgütü Genel Sekreterliği’ne bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı seçildi. Görüldüğü gibi; Batı’da güçlü olduğunuz zaman Doğu’da da güçlü oluyorsunuz. Tarihimize de baktığımız da; biz Orta Asya’dan çıkmışız ama biz hep Batı’ya yönelmişiz. Bizim kızıl elmamız Viyana olmuş. 3 kere kuşatmışız. Hep Batı’ya gitmeye çalışmışız.” diye konuştu.

  Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecine de değinen Egemen Bağış konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

  “Biz hep Avrupa’nın merkezi olan AB’ye girmeye çalışan bir ülkeyiz. Ama bunu yaparken Doğu’yu ihmal etme lüksümüz de yok. Çünkü bugün enerji kaynaklarına, zenginliğe baktığımız zaman göz ardı edemeyeceğiz değerlerin Hindistan’da, Çin’de, Afrika’da olduğunu görüyoruz. Türkiye bu zenginliği de göz ardı edemez. “

  Batı Araştırmaları Merkezi’nin kurulmasından dolayı heyecanlı olduğunu dile getiren, Başbakan Başdanışmanı Prof. Dr. Bekir Karlıağa da;  “Öncelikle Aydın Üniversitesi’ni bu alan yöneldiği için tebrik ediyorum. Bu konunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Biz Batılı mıyız, Doğulu muyuz tartışmaları da bence artık geçilmeli. 5 milyon Türk Avrupa’da yaşıyor.  Avrupa da 150 yıl bizim içimizde imparatorluk kurmuş.Ermeniler, Rumlarla iç içe yaşamışız.  Burada üzerinde durmamız gerek konu; Biz Batı’yı ne kadar tanıyoruz, Batı’nın bizi tanıdığının kaçı kadar biz Batı’yı tanıyoruz.” Bunu anlamamız gerekiyor. Yaklaşık 300 yıllık Batılılaşma maceramız içinde biz Batı’yı hep yüzeysel tanıdık. Batı’nın değerlerini ve bu değerlerin unsurlarını yeterince tahlil edemediğimizi ben bir araştırma vesilesiyle gördüm.” diyerek görüşlerini ifade etti.

  Toplantı diğer katılımcıların, ‘Batı Bize Ne Anlatıyor?’ konusu altındaki konuşmalarıyla devam etti.

   

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

  IAU Initiates “Platform for Western Studies”!

  IAU introduces its new platform during its first meeting.

  “Bati Platformu” ( Platform for Western Studies), established within IAU, had its first meeting on May 16, 2016. The road map of the platform was discussed during the meeting.

  Moderated by professor Kenan Gursoy, the founding members of the platform IAU president Dr. Mustafa Aydin, IAU lecturer and associate professor Ali Kemal Dogan, Istanbul Bosphorus Municipalities Union president Ahmet Misbah Demircan, IAU lecturer and professor Belkis Gursoy, Head Advisor to Prime Minister professor Bekir Karlıaga, Former State Minister Egemen Bagis, IAU lecturer and professor Halis Ayhan, Istanbul Ticaret University lecturer and professor Korkut Tuna, IAU lecturer and professor Kazım Yetis, IAU department of Sociology chair professor Mahmut Arslan, IAU Unesco Chair professor Nazim Irem, IAU lecturer and professor Necat Birinci, Researcher and Author Senail Ozkan, Istanbul University lecturer and professor Teoman Durali, IAU lecturer and associate professor Gokhan Duman, IAU lecturer and associate professor Gulay Ugur Goksel attended the meeting.

  Delivering the opening speech, IAU president Dr. Mustafa Aydin talked about the process of establishing the platform and its objective and said, “ I had few dreams when I first founded the university and they are becoming true slowly. We are the largest foundation university. As an educator, I believe that it is inevitable for universities to serve its soil, nation and flag. Universities should integrate with its people instead of being a prison surrounded with four walls and should be able to meet the needs of the local people and then the people in its country and the world. We founded our university with the same objectives in mind. We have nearly thirty research centers that are conducting serious work. The most important one for me among those is Social Research Center and the second one is Aydin Thinking Platform where we meet once a week and discuss current situations in our country and around the world. Todays’ meeting is taking place to understand the West and Western culture. We are doing our best to contribute to our nation. Our objective is to shed light to next generations.”     

  Speaking at the meeting, Egemen Bagis, former Minister for EU, emphasized that Turkey needs to give the same importance to the West and the East and added, “ I have been the chief negotiator for EU Affairs for 5 years. I have asked myself this along the way: Are we really Western or European? I have come to conclusion that we are neither western nor eastern (oriental), neither southern nor northern. We are on a cross road. We have been a bridge between demand and supply from Silk Road to tobacco and energy resources. In certain times of the history, our eastern side came to the forefront and sometimes our western side did. We are still going through the same reciprocate. If we are a bridge in this geography, we must have four strong legs. So our Northern- Southern- Western- Eastern legs must be very strong. A Turkish citizen was appointed as Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation during when Turkey was able to obtain a date for negotiations with the EU after almost fifty years. When you are strong in the West, you are strong in the East. We have come from the Central Asia but always headed West. Vienna, which we surroundered for three times, became ‘Red Apple’ for us. We have always wanted to go West.”   

  “ We have been trying to be part of EU which is the center of Europe. While we do that we don’t have the luxury to ignore the East. Energy resources and wealth are situated in India, China and Africa. Turkey cannot ignore this wealth.”

  Speaking about his excitement of the establishment of Occidental Studies Applied Research Center, Chief Advisor to the Prime Minister Dr. Bekir Karliaga, Ph.D., said, “ First of all, I would like to congratulate Istanbul Aydin University for their effort to go towards this field. I believe this is a very important issue. I think we shouldn’t waste our time on questions such as whether we are from the East or the West. Five million of Turks live in Europe. Europe had an empire within our country for 150 years. We lived with Armenians and Greeks together. We must think about this instead: How much do we know the West? Throughout our 300 years of journey to become Westerner, we have never fully know the West.”

  The meeting ended after all the speakers delivered  their speeches on ‘ What does the West tell us?’

   

   

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  TAM

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19641043
  38
     

    Son Ziyaret :  23.09.2020 07:27