HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  “Herkes İçin Bol Bol Hemsball”

    04.05.2016

  İstanbul Aydın Üniversitesi, İstanbul Valiliği ve Herkes için Spor Federasyonu ortaklığıyla yürütülecek olan “Herkes İçin Bol Bol Hemsball” projesi protokolü imzalandı.

  Categorie  Kategori : PROJE PAZARI
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 1526

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  2016-2017 eğitim öğretim yılında 10 ilçe ve 100 okulda (anaokulu, ilkokul ve ortaokul) uygulanması planlanan “Herkes İçin Bol Bol Hemsball Projesi”,İstanbul Valiliği, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Herkes için Spor Federasyonu ortaklığıyla yürütülecek  projenin protokolü İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi gerçekleştirilen etkinlikle imzalandı.

   

  2015-2016 eğitim öğretim yılının Nisan-Haziran aylarında Küçükçekmece, Bakırköy, Bahçelievler ilçelerinde pilot olarak uygulanan proje hakkında konuşan İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli,

   “Bu proje Gençlik Spor Bakanlığı'nın ve Mili Eğitim Bakanlığı'nın destekleri, İstanbul Valiliğimiz Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanlığı ve İstanbul Aydın Üniversitesi ortaklığında yürütülmektedir. Günümüzde çocuklar oyun oynayarak büyümekte ve hayatı televizyon dizileri, televizyon programları ve bilgisayarı oyunları üzerinden yaşamakta. İstanbul gibi büyük  kentlerde oldukca korumacı büyütülen, parlarda bile zaman zaman oyun oynamaya yer bulamayan çocukları yeni ve geliştirici bir imkan bulan oyun ve sporla tanıştırılması geleceğimize yapılacak en büyük yatırımdır. Geneleneksel Türk sporlarına baktığımızda güreş, avcılık, okçuluk vb. pek çok spor dalımız var. Ama Bunların bir kısmının uygulama imkanı kalmamış. Bir kısmı unutulmuş. Bazıları da belli yörelerimizde belli özel günlerimizde gösteri amacıyla yapılıyor.Bugün burada tanıtımını yaptığımız hemsball ise bizi 21. yüzyılda temsil edebilecek potansiyele sahip,” dedi.

   

  Herkes için Spor Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Erdal Zorbay, yaptığı konuşmada sporun dünyada önemli olduğunun altını çizerek, “Spor herkes içindir. Kişinin yaşı veya cinsiyeti ne olursa olsun, spor eğlenmek, insanlarla kaynaşmak, kendilerini iyi hissetmek için iyi bir yoldur. Düzenli spor yapmak; ister üst seviyede yarışmak, ister parkta yürümek olsun, birey ve toplumu bir araya getirme, daha iyi bir yaşam kalitesi oluşturma ve sağlıklı olunması açısından çok yararlıdır.Spor yapanların daha sağlıklı, daha hareketli ve daha bilinçli olduğu bilindiğine göre sporun yaygınlaştırılması genel toplum sağlığının dolayısı ile genel nüfusun içerisinde sağlıklı insan sayısının artmasını sağlayacaktır. Spor, yaygınlaştığı takdirde daha çok elit sporcunun oluşması da sağlanmış ve yetenekli sporcuların toplum içerisinden bulunup çıkarılması kolaylaşmış olacaktır,” şeklinde konuştu. 

  T.C. GENÇLİK ve SPOR BAKANLIĞI Spor Genel Müdürlüğü’nün 11/07/2013 tarihinde 20262901-020/4065 sayılı yazısı ile ‘’Hemsball Spor Branşı’’ olarak Bakanlığımız tarafından onaylanmıştır. Herkes İçin Spor Federasyonu Hemsball’un ilk antrenörlük kursunu 06-17 Ocak 2014 tarihleri arasında İzmir Halkapınar spor kompleksinde açarak antrenör eğitimlerine start vermiş ve ilk antrenörlerini çıkartmıştır.

  Hemsball nedir?

  Hemsball, her yaştan insanın oynayabileceği zevkli ve eğlenceli yeni bir spor dalıdır.Kapalı ve açık alanlarda rahatlıkla oynanabilir. Hemsball oynarken, topu tutabilmek ve servis atabilmek için mükemmel el-göz-ayak koordinasyonuna, yüksek odaklanma ve konsantrasyona, sahip olmak gerekir. Yeni Sporun ismi aşağıda belirtildiği gibi oyun esnasında ortaya konan performansın baş harflerinin birleşmesi sonucunda doğmuştur.

   

  H = Hand (el),

  E = Energy  (enerji),

  M= Move  (hareket, hamle),

  S = Stability (denge,istikrar),

  BALL  = (top)

   

  Oyunun amacı, Hemsball topunu yerde bulunan Hemsball hedef tahtası üzerindeki Hemsball çemberinin içine, çembere çarptırtmadan göndererek rakip oyuncu ve “oyuncuların’’ alanına yere değmesini sağlamak ve rakip oyuncu ‘’oyuncuların’’ aynı amaca ulaşmasını önlemektir. Oyun ve “oyuncuların’’ rakip alana gönderirken topu ayak bastıkları tablalar dahil her türlü tutma hakları vardır.

  Top oyuna kura atışı yapılarak başlanır kurayı kaybeden oyuncu servis atışını yapar. Servisi atan oyuncu topu çemberin içine atarak rakip alana gönderir.Sayı sistemi, topun çember içine değmesi, dışarı gitmesi veya bir oyuncunun hata yapmasına kadar devam eder.Sayı kazanan oyuncu servis atma hakkı kazanır.


  -----------------------------------------------------------------------------------------------------


  “Hemsball for Everyone”


  May 4, 2016

   

  “Hemsball for Everyone” protocol, which is organized with the partnership of Istanbul Aydin University, Istanbul Governorship and Turkish Sport for All Federation, is signed.

   

  The project is planned to take place in 100 schools –kintergarden, elementary and junior high school- and 10 provinces during 2016-2017 academic year.   

   

  Speaking about the project which was carried out in Kucukcekmece, Bakirkoy and Bahcelievler during April and June in 2015-2016 academic year as a pilot project, IAU Rector Professor Yadigar Izmirli said, “This project is run by the supports of both the Ministry of Sport and Ministry of National Education with partnership of Istanbul Governorship and Istanbul Aydin University. Nowadays, kids spend a lot of time on computer games and TV series and grow up playing together. Our biggest investment is to introduce games and sports to our children who cannot even find a place to play in parks in such a big city, Istanbul. We have many traditional Turkish sports such as wrestling, hunting and archery. But there is no way to apply some of those sports and some of them are forgotten and some of them are practised during special occasions as a show in certain regions in our country. Hemsball which we are describing here today has the potential to represent us in 21th century.” 

   

  Underscoring the importance of sport, Erdal Zorbay Ph.D., president of Sport Federation, said, “Sport is for everyone. No matter what the age and the gender of a person is, sport is a good way to have fun, spend quality time,  to make friends and to feel good about one’s self. Doing regular exercise, be it either competing in high levels or taking a walk in a park, is good to bring people and the society together, improve the quality of life and be a healthy person. Having disseminate doing exercise will contribute to increase the number of healthy people in the society as well as in overall population. Once we disseminate doing sports then we can easily reach skilled athletes among society.”

   

  According to offical statement issued by Turkish Republic Ministry of Youth and Sport Sport General Directorship on 11/07/2013 numbered 20262901-020/4065 Hemsbal is approved to be sport branch by our Ministry. Hemsball for Everyone Federation initiated the first trainee course between January 06-17, 2014 at Izmir Halkapinar sport complex and certified the first trainees. 

   

  What is Hemsball?

  Hemsball is a fun and entertaining new sport that can be played by people of all ages. It can be played easily in both outdoor and indoor areas. While playing Hemsball it is important to have good hand-eye coordination, a high level of focus and concentration in order to be able to catch the ball and serve it. The name of the sport, as shown below, was derived from the first letters of the combination of the performance that is portrayed during the game.

   

  H = Hand (el),

  E = Energy  (enerji),

  M= Move  (hareket, hamle),

  S = Stability (denge,istikrar),

  BALL  = (top)

  The objective of the game is to throw the Hemsball into the Hemsball hoop that is on the Hemsball target board on the floor, without hitting the hoop and make it go to the player side and into the “player area” and to prevent the rivals from achieving the same goal. While sending the ball into the Game and “player’s” area they may catch the ball in any way including on the plates where they are stepping.

  The ball is put into play with a draw in which the loser serves. The player who serves will throw the ball at the hoop to send it to the rival side. The counting will continue until a ball touches inside the hoop, goes out or a player makes a mistake. The player who wins a point gets to serve.

   

   

   

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  PROJE PAZARI

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19359498
  55
     

    Son Ziyaret :  07.07.2020 12:32