HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  İstanbul Aydın Üniversitesi, özellikle üniversite gençliğinin ilgi gösterdiği İran Sineması'nı 2-6 Mayıs tarihleri arasında öğrencilerle buluşturuyor.

    02.05.2016

  İran Sinema Günleri açılışını gerçekleştiren İstanbul Başkonsolosu Mohsen Mortezaifer, Türkiye ve İran'ın iyi ilişkilerine vurgu yaptı. Konuşmasında iki ülkenin tarihi birlikteliğine ve ortak kültürel yönlerine de değinen Mohsen Mortezaifer konuşmasında şu ifadelere yer verdi.

  Categorie  Kategori : ABMYO
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 2686

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Bugün burada sizin aranızda, İstanbul Aydın Üniversitesi'nin saygıdeğer hocaları ve sevgili öğrencilerinin arasında bulunduğum için gerçekten çok memnunum. İran İslam Cumhuriyeti, İstanbul Başkonsolosu olarak her zaman bu tür etkinliklere katılmayı gerçekten bir görev biliyorum. Ve üniversite kapsamında bulunduğum için Allah'ıma şükrediyorum. İran ve Türkiye gerçekten ortak yönleri olan tarih ile sanat gibi çok ortak yönleri olan iki ülke. İki ülkenin ortak yönleri binlerce yıl öncesine dayanıyor. İki ülkenin arasında sınırları her zaman barış sınırı olmuştur. Ortak birliktelikte sizinde bidiğiniz üzere Osmanlı'nın resmi dili Farsça'ydı.  Bir dönemde İran'ın haberleride Türkçe'ydi. Gerçekten çok fazla ortak yönlerimiz var. İki ülke olarak her zaman ister ekonomik isterse siyasal olsun iyi ilişkilerimiz olmuştur. Hem İran'da hem Türkiye'de kültür alanında yapılan etkinlikler olmuştur. Her zaman siyasi ilişkilerinin yanında kültürel ilişkilerinin de iki ülke alanında yürütülmek istenmiştir.''

  İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli ise; açılış konuşmasında katılımcılara şöyle seslendi:'' 

  "Sinema gerçekten tarihe tanıklık eden ve bunu gelecek nesillere aktaran önemli bir vasıtadır. Dünyanın tüm festivallerinde hem ödül almış, hem de yayımlandığı kategorilerde en çok izleyici toplayan filmleri yaşamın içinden gelen yalın ve şiirsel hikayeleri hiç kimse tarafından unutulamaz. Sinemanın sadece eğlendirici yanı olmadığı insani bir takım değerlerinde bir takım özgün kültürlerin saygıyı fazlasıyla hakkettiğini bize hatırlatan bu sinemanın humanizmayı kendi dilinden en çokta doğunun dilinden anlatması bizler için çok önemlidir."

  İran Sineması'nın tarihi sürecine de değinen İzmirli, ''İran'da sanat olarak sinemanın tarihi tüm dünyada film sanayinin doğumu yani 1900'lü yıllara dayanır. 1904 yılında Tarhan'da ilk sinema salonun açılışı, sinemayla İran'ın tanışma yılıdır. O günlerde İran halkı sinema snatının ilk eserlerine büyük ilgi göstermiştir. Kendi ulusal sinemasını oluşturma çabaları ise 1925 yılında sinema, sinema okulunun ilk defa açılmasıyla başlamıştır. Hızlı bir gelişme göstermiştir. Zaman içinde İran Sineması çekici, alımlı, kaotik, duygusal ve dokunaklı sinemalarla buluşmuş nihayetinde sinema uluslararası arenada İran bir temsilci bir elçi görevi göstermiştir. İran Sineması'nda 1960'ların sonlarında kendini kabul ettirmeye başlayan büyük yönetmenlerin şiirsel diyaloglar, politik ve felsefi konularla ilgili hikayelerin anlatımlarını hiç kimse unutamıyacaktır. Bugün Uzun Yaz ve Toprak ve Mercan Filmleriyle aynı uslubu taşıyan yeni İran Sineması'nın nefesleri olarak izleyeceğiz. İran'ın tarihine, kültürel yapısına, insanın ruh dünyasına ait hikayeleri şiirsel uslupla sinema dilinde aktaran sinemalar bizlere aktarmaya devam edecek,'' sözleriyle konuşmasına son verdi.

  İran Sinema Günlerine ''İADE'' filminin başrol oyuncusu Hamid Farokhnejad, Türkçe seslenerek ''Merhaba Türkiye'' selamlaması sinema günlerine renk kattı.

  Farokhnejad, ''Bugün aranızda bulunduğum için gerçekten çok memnunum. Zengin İran ülkesinin kültürünü tanıtmak için burada bulunmak bir ödül. Yarın ki gösterimde başrolunü oynadığım filmin eleştiri toplantısı olacak. Oraya da yarın katılacağım. Bütün emeği geçen herkese gerçekten çok teşekkür ederim. Başkonsolozumuza ve Yadigar İzmirli'ye de tekrar teşekkürlerimi sunarım.'' dedi.

  İran Sinema Günleri etkinliğinin ilk günü İAÜ Rektörü Prof.Dr. Yadigar İzmirli  ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Yenğin'in katılımcılara plaket takdimi ile son buldu.


  --------------------------------------------------------------------------------------------


  Iranian Cinema meets with the college students on May 2-6 at Istanbul Aydin University.

  May 2, 2016

  Opening the Iranian Movies Days, Istanbul Consulate to Iran Mohsen Mortezaifer emphasized the good relations between Turkey and Iran. Mentioning both countries historical unity and mutual cultural aspects, Mohsen Mortezaifer added, “ I am very pleased to be here with the students and lecturers of Istanbul Aydin University. I, as the consulate of Islamic Republic to Istanbul, have always seen attending such events as a duty. Both Turkey and Iran have mutual aspects in terms of art and history that go back thousands of years. The border between two countries was always a peace border. As you know, Ottoman’s offical language was Persian. At some point Iran’s news were delivered in Turkish. We really have a lot in common. We always had good relations economically and politically. There have been some events in the field of culture in Iran and Turkey. Political relations as well as cultural relations were maintained between two countries.”

  “Cinema is a vehicle that witnesses the history and transmits it to the next generations. The plain and poem like stories of the movies,  that were awarded in the festivals and most watched movies in their categories, cannot be forgotten by anyone. It is very important for us to have the cinema that deserves the most respect tell us with its own language the humanism especially with a language of the West,” said professor Yadigar Izmirli, Istanbul Aydin University rector.   

  “The history of cinema as an art in Iran goes back to 1900s as it is the birth of movie industry in the world. 1904 is the year when Iran meets with cinema with the opening of the first movie theater. During those days, Iranians welcomed first movies of cinema. Its struggle to establish its own national movies started in 1925 with the opening of its first movie school. It developed rather fast. Over time Iranian cinema met with attractive, chaotic, emotional, touching, and charming cinemas and became a representative in international arena. Nobody will ever be able to forget the poetic dialogues and political and philosophical stories that started in 1960s. Today we’ll watch Long Summer and Soil and Coral, the new Iranian cinema movies. The movies that reflect Iran’s history, culture and stories that belong to spiritual world of humanity will keep transmitting to us,” said Izmirli.  

  Hamid Farokhnejad, the leading role of the movie “Return”, added some excitement to Iranian Movies Day by addressing the audience in Turkish, ‘Merhabe Turkiye.’

  Farokhnejad said, ''I am glad to be here today. It is an award to be here and represent our wealthy country, Iran’s culture. Tomorrow, there will be a meeting to criticize the movie where I had the leading role. I’ll be there. I thank everyone who had put a lot of work in this. I also thank our consulate and Yadigar Izmirli.”

  The first day of the Iranian Movie Days ended with presenting plaques to the participants by IAU Rector Yadigar Izmirli and Dean of the Faculty of Communication Professor Hulya Yengin.

   

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  ABMYO

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19773853
  85
     

    Son Ziyaret :  25.11.2020 20:09