HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  ‘Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’ ödülleri sahiplerini buldu!

    02.05.2016

  TSSD’nin ‘İnsanlığın Gerçek Dostları’ ödül töreni gerçekleştirildi.

  Categorie  Kategori : SOSYAL SORUMLULUK
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 1539

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  1999’da kurulan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) tarafından bu sene 17’ncisi düzenlenen ‘İnsanlığın Gerçek Dostları’ ödül töreni 2 Mayıs akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirildi. Sunuculuğunu haber sunucusu Sevinç Satıroğlu ile İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim görevlisi ve Radyo TV programcısı Micahel Kuyucu’nun üstlendiği ve Maki Organizasyon tarafından törende yıl içinde derneğin sigarayla savaş konusundaki mücadelesine destek veren kişi ve kurumlar ödüllendirildi. Ayrıca, sigaranın zararlarını anlatmak amacıyla Türkiye genelinde Yükseköğretim Kurulu işbirliği ile üniversiteler arası gerçekleştirilen ‘Ohh Dünya Varmış’ konulu şiir yarışmasında birincilik kazanan öğrenci de ödülü aldı.

  TSSD Genel Başkanı ve İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, yaptığı açılış konuşmasında sigaranın son molekülü sönene kadar mücadelelerinin süreceğini ifade ederek şunları söyledi:

  “1999 yılında Don Kişot misali yel değirmenlerine karşı savaşmak maksadıyla bir elin parmakları kadar insan bir mücadeleye başladı. Ben 2002 yılında bu derneğin başkanı oldum ve mücadeleye giriştim. Gençlerimiz çok hatırlamaz ama 1999’da TBMM dahil sigara kartelleri tarafından egemenlikleri altına alınmıştı. Yayın kuruluşları bu sigara kartellerinin izim verdiği ölçüde sigarayla mücadele konusunda yayın yapabilirdi. Gösterdiğimiz mücadeleyle; değil otobüslerde uçaklarda bile sigara içilen, ‘Türk gibi sigara içiyorsun’ gibi imajı olan, okullarda, sinema salonlarında sigara içilen bir Türkiye’den dünyada çıkardığı kanunlarla, tütün ve tütün ürünlerine getirdiği yasaklarla örnek gösterilen bir ülke haline geldik. TSSD tüm bu çalışmaların her aşamasında katkısı olan en büyük sivil toplum kuruluşudur. Meclisimizin 19. ve 20 dönem milletvekilliğini yapan Dr. Ahmet Feyzi İnceöz de, bu çalışmaları meclise taşıyan, sigara kartellerinin egemenliği altındaki meclisten bu kanunların çıkarılması için her türlü çalışmayı yapmıştır. Hem kendisine hem de eski Sağlık Bakanımız Bülent Akarcalı’ya, değerli parlamenterlere ülkem ve insanlık adına şükranlarımı sunarım.”

  Tütün mamullerine getirilen yasakların ardından kullanımın 20 milyon civarına düştüğünü belirten Dr. Mustafa Aydın konuşmasını “Bu demektir ki, Türkiye’nin dörtte biri hala sigara içmeye devam ediyor. Yani çok işimiz var daha. Tütünün son molekülü evrenden yok oluncaya kadar bu çalışmaya devam etmek zorundayız ” diyerek sonlandırdı.

  Törene katılan İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Öztürk de; “Devletin anayasal görevlerinden bir tanesi de vatandaşlarının sağlığını korumaktır. Ancak, uygulamanın başarıya geçmesinin en önemli şartlarından birisi bunun tolumca kabullenilmesi ve benimsenmesidir. Bu aşamada sivil toplum örgütleri bizlere büyük yardım etmektedir. Sigarayla savaş da ülkemizin geç başlattığı ama büyük ilerleme kaydettiği alanlardan bir tanesidir. İstanbul’da yılda yaklaşık 350 bin denetim yapıyoruz. Bu denetimlerin amacı mevcut yasaya uyulup uyulmadığını kontrol etmek. Burada önemli olan iyi vatandaş olmak. Her vatandaşın peşine bir kamu görevlisi dikemeyiz. İyi vatandaş olup yasağa uymak gerekiyor. Esas olan iyi vatandaş yetiştirmemiz.” şeklinde konuştu.

  Kapalı alanlarda sigara yasağı kanunun mimarlarından doktor ve Tokat eski Milletvekili Ahmet Feyzi İnceöz ise; “Sigara Türkiye’nin bir numaralı sorunudur. Çünkü; Türkiye ekonomisine zarar veren, bütçemizi sıkıntıya sokan, bir insanı ölüme götüren bir maddedir. İnsan hayatını her şeyin üstünde tutan bir anlayışla sigarayla mücadele etmemiz oldukça aşikârdır. Sigaraya bağlı ölümler 111.000’lerde ifade ediliyor. Kazaya ve hastalığa bağlı ölümler 20.000’leri bile bulmuyor. Daha sakat kalanlar ve sağlıksız bir yaşam sürenler de var. ‘İnsanlar damarlarının yaşındadır’ derler. Sigara da damar sistemini bozan en zararlı maddelerin başında geliyor. Buradaki gençlere bir doktor abiniz olarak ‘sigara insanı yavaş yavaş öldüren bir silahtır’ mesajı vermek istiyorum” diyerek sigaranın verdiği zararlardan söz etti.

  Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi.

  Sigaranın zararlarını anlatabilmek için her sene çeşitli seminerler ve yarışmalar düzenleyen TSSD’nin bu sene de YÖK işbirliği ile üniversiteler arası ‘Ohh Dünya Varmış’ konulu bir şiir yarışması düzenledi. Jürisinde; Prof. Dr. Necati Birinci, Prof. Dr. Kazım Yetir, ünlü şair ve şarkı sözü yazarı Ahmet Selçuk İlkan’ın bulunduğu yarışmasının birincisi Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi öğrencisi Ebru Aslan ödülünü TSSD Başkan Vekili Güleri Özsoy’un elinden aldı. Aslan’ın birincilik kazanan şiiri gecede juri üyesi Ahmet Selçuk İlkan tarafından seslendirildi.Gecede teşekkür plaketi verilen Ahmet Selçuk İlkan, konuşmasında şarkılarda ve edebiyat eserlerinde sigaraya vurgu yapılmaması gerektiğini de söyledi.

  Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Nobel Kimya Ödülü sahibi bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Türk- Amerikan kalp doktoru ve sunucu Mehmet Öz, Halkla İlişkiler Uzmanı Betül Mardin,  Fatih Kaymakamı Ahmet Ümit, gazeteci Cengiz Semercioğlu, Londra’da aile hekimliği yapan Dr. Ali Demirbağ sigarayla mücadeleye verdikleri destekten dolayı gecede ödüllendirilen isimler oldu.

  Ardahan Valisi Ahmet Deniz, televizyoncu İkbal Gürpınar, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksel Kurulu da teşekkür ödülünün sahibi oldu.

  Hazırladığı atık ve artık malzemelerden 43 eserin satışından elde ettiği geliri, sigara içmemeleri koşuluyla kız tıp öğrencilerine veren Zeynep Elbeyli’ye de ‘TSSD Özel Ödülü’ verildi.

  Zeliha Sunal’ın mini bir konserin verdiği gece, İAÜ Anadolu Bil Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarım Programı tarafından hazırlanan ‘Sevdamız Karadeniz’ konulu defileyle sona erdi.

   

  Haber: Sibel Doğu       

  Fotoğraf: İrena İçios- Sertan İnce

   

   

  Turkish Anti-Smoking Association awards finalized!

  The award ceremony ‘True Friends of Humanity’ by TSSD takes place.

  17th Annual ‘True Friends of Humanity’ award ceremony organized by TSDD (Turkish Anti-Smoking Association) established in 1999, on May 2 at Cemal Resit Rey Concert Hall. Hosted by Sevinc Satiroglu, a news anchor, and Michael Kuyucu, an instructor at Istanbul Aydin University and Radio & TV programmer and organized by Maki Organization company, individuals and institutions that support the association’s fight against cigarette were awarded. The student who won the first place with her poem ‘Ohh Dunya Varmıs’ competition organized with the partnership of Council of Higher Education throughout Turkey.  

  TSSD and Istanbul Aydin University president Dr. Mustafa Aydin said that they would fight against smoking until the cigarette is vanished from the face of the earth and added, “We have started with very few people fighting against windmills like Don Quixote. I became the president of the association and started with the fight in 2002. In 1999, TBMM was dominated by cigarette cartels. Broadcasting companies were allowed to broadcast anti-smoking campaign as much as cigarette cartels would allow them. From being a country where people smoked everywhere at schools, movie theaters, buses, airplanes to a country where it sets an example in the world with the regulations against tobacco and tobacco products. TSSD is the biggest NGO contributing to the works at every level. 19the and 20th term representative Dr. Ahmet Feyzi Inceoz has carried these works to the grands assembly and helped pass laws and regulations from the grand assembly under cigarette cartels domination. We appreciate and thank former Minister of Health Bulent Akarcali and Dr. Inceoz and others on behalf of my country and humanity.”      

  Noting that the number of cigarette smokers dropped to 20 millions after the bans for tobacco products, Dr. Mustafa Aydin added, “ This means that one fourth of Turkey smokes. We have a lot of things to do. We’ll continue until the cigarette is eliminated from the face of the earth.”

  Attending the ceremony, Istanbul Deputy Governor Hasan Ozkurt said, “ One of the constitutional duty of a state is to protect its citizens’ health. One of the conditions to achieve this is done by society to accept and embrace it. Fight against cigarette is something that started late but advanced a great deal. We are inspecting over 350,000 places in Istanbul each year. The objective of these inspections is to check whether the laws were obeyed. The important thing here to be good citizens. We can’t assign a public officer for each citizen. The important thing is to raise good citizens.”

  “Cigarette is the number one issue of Turkey because it’s a substance that harms our economy, causes problems in budget and is the reason of death. It’s obvious that we need to fight against cigarette. The number of deaths caused because of cigarette smoking is around 110,000. The number of deaths caused by accidents and due to ilness is around 20,000. It is said that people are at the same age as their veins and cigarettes have the worst harmful substance in them to harm veins. I would like to say that cigarette kills you slowly so do not smoke.”

  After the speeches the award ceremony took place.

  TSSD who organizes many seminars and competitions to tell the harms of cigarette organized a competition called ‘Ohh Dunya Varmıs’ with the partnership of YOK. The winner of the competition Ebru Aslan, a student at Bilecik Seyh Edebali University received her award from one of the juries Ahmet Selcuk Ilkan who also read the poem for the audience.   

  Minister of Health Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Istanbul Governor Vasip Şahin, Küçükçekmece Mayor Temel Karadeniz, Nobel Laureate in Chemistry Prof. Dr. Aziz Sancar, Turkish- American cardiologist and a TV host Mehmet Oz, Public Relations Specialist Betul Mardin,  Fatih District Governor Ahmet Umit, journalist Cengiz Semercioglu, Dr. Ali Demirbağ family physician in London were those who were awarded for their support against cigarette smoking.

  Ardahan Governor Ahmet Deniz, TV artist İkbal Gürpınar, Ministry of Religious Affairs Council of Religious Affairs have received the appreciation award.

  TSSD Special Award went to Zeynep Elbeyli who gave scholarships to female medicine students with the income generated by the sale of 43 things that were made out of waste and waste items.”

  The event ended with ‘Our Love Karadeniz’ fashion show by IAU Anadolu Vocational School Fashion Design Program after Zeliha Sunal’s concert.

   

   

   

   

   

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  SOSYAL SORUMLULUK

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  18987379
  92
     

    Son Ziyaret :  24.02.2020 06:08