HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Dr. Mustafa Aydın: “Uluslararası öğrencilere Türkiye’de çalışma ortamı sağlamalıyız”

    02.05.2016

  İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Vakıf Üniversiteleri Birliği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Aydın, “Dünyayı tanıyan bir insan gücü ordunuz yoksa ülke ekonomisinin, rekabet etmek istediğiniz ülkeleri geçmesi hiçbir zaman mümkün olmaz. Dolayısıyla dünyayı tanıyan bir yetişmiş insan kaynağını meydana getirmemiz lazım,” dedi.

  Categorie  Kategori : ULUSLARARASI
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 1296

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  İstanbul Aydın Üniversitesi  Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, üniversitelerin uluslararasılaşmasının sadece üniversitelerin sorunu olmadığını belirterek, “Bu konu artık sadece üniversitelerin bir işi olmaktan çıkmıştır. Devletlerin de kendi bünyelerinde barındırdıkları üniversitelerin uluslarasılaşmaları için ciddi katkı ve destek verdiklerini görüyoruz. Uluslararası bir öğrenci veya uluslararası bir öğretim elemanı bir üniversiteyi tercih edeceği zaman o üniversitenin eğitim kalitesine, teknolojik altyapısına, uluslararası iş birliklerine bakıyor. Bu konuları öne çıkarmadığımız sürece bizim uluslararası öğrenci ve öğretim elemanları tarafından tercih edilmeyi beklememiz hayal olur,” diye konuştu.

  Dr. Aydın yaptığı açıklamada, uluslararasılaşma kavramının çok kültürlü, çok dilli, çok dinli, çok renkli bir ortamda dünyanın her yerinde geçerli bir eğitim vermek ve oradan mezun olanın da dünyanın her yerinde iş bulabilmesi olduğunu söyledi.

  Türkiye’deki üniversitelerin uluslararası öğrenciler ve öğretim elemanları tarafından tercih edilmesi için birtakım gereklilikleri yerine getirmelerinin altını çizen Vakıf Üniversiteleri Birliği Başkan Yardımcısı ve İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, şöyle konuştu: “2014 yılında Uluslararası Üniversiteler Birliği tarafından 131 farklı ülkede, 1336 üniversitede anket yapılmış. Tüm üniversiteler uluslarasılaşma konusunda kararlılar. Fakat bunların içerisinde sadece yüzde 22’si uluslararasılaşma konusunda bir strateji raporu hazırlıyor. Yüzde 15’nin raporu var. Geriye kalan üniversitelerin hiçbirisinin yok. Türkiye’deki üniversitelere baktığımız zaman bu rakamların içinde kaldığımızı görüyoruz. Dolayısıyla hepimizde uluslararası üniversite olma yönünde bir irade var. Ama o iradeyi hayata geçirebilmek için hangi üniversitelerimizin aksiyon planı var? Onun için burada hepimizin kendimizi sorgulamamız gerektiğini düşünüyorum. Uluslararası bir öğrenci veya uluslararası bir öğretim elemanı bir üniversiteyi tercih edeceği zaman o üniversitenin eğitim kalitesine, teknolojik altyapısına, uluslararası iş birliklerine bakıyorlar. Bu konuları öne çıkarmadığımız sürece bizim uluslararası öğrenci ve öğretim elemanları tarafından tercih edilmeyi beklememiz hayal olur.”

  “Uluslararası öğrencilerimizi iş dünyası ile buluşturmamız lazım”
  Bir üniversitenin gerçek anlamda uluslararası üniversite olabilmesi için yapılacakları sıralayan Dr. Aydın şöyle devam etti:

   “Öncelikle hepimizin de üzerinde ittifak ettiği gibi üniversitelerimizin içerisinde uluslararası ofislerin güçlendirilmesi lazım. Beraberinde uluslararası topluluklar oluşturmamız lazım. Uluslararası öğrencilerimizi iş dünyası ile buluşturmamız lazım. Öğrenciyi kendi ülkesinde iş yapan Türk insanıyla buluşturursak hem Türkiye’nin cazibesinin arttırır hem de o öğrencinin mezuniyetinin akabinde çok rahatlıkla istihdam edilmesini sağlar. Yenilikçi, girişimci ve aktivitesi yüksek düzeyde bir üniversite modelini ortaya koymak zorundayız. Dünyanın her yerinde iş bulabilecek başarılı öğrencileri yetiştirmek zorundayız. Üniversitedeki akademisyenlerimizin dünyanın her yerindeki üniversitelerle akademik ve sosyal anlamda iletişim kurabilecek niteliklere sahip olmaları gerekiyor. Kampüslerimizi çok dilli, çok dinli, çok ırklı sosyal yapıda ve bütün oradaki öğrencilere eşit şekilde ve onları memnun edecek şekilde hizmet verebilecek imkanları bu öğrencilere sunacak şekilde tasarlamak zorundayız. Üniversiteler dünya çapında fon oluşturmalıdır. Oluşturdukları bursların ve fonların kabul görmesi lazım. Eğer verdiği burs, uluslararası öğrenci ve akademisyenler tarafından ilgi görmüyorsa o bursun ve fonun pek bir anlamı olmuyor.”

  Uluslararası öğrenciler arasında da kültürel çeşitliliğin sağlanmasının önemini belirten Dr. Aydın sözlerini, “Hem kalite süreçlerinde hem uluslararası ratinglerde yer almak için uluslararası öğrencilerin normal öğrenci sıralamasında asgari yüzde 10 olması gerektiğini biliyoruz. Bu yüzde 10’u bir bölgeden almak değil, farklı kültürlerden dünyanın farklı bölgelerinden, farklı demografik yapılarından temin edersek uluslararasılaşma konusunda epey mesafe almış oluruz. Üniversitelerimizin yöneticilerinin vizyoner olması, dünyaya bakış açılarının bu anlamda dünyayı algılayacak arkasındaki ekibini koşturacak bir yaklaşımı üniversitelerinin yönetiminde ortaya koyması gerekiyor. Yeniliğe açık, talepleri iyi bilen, dünyadaki yeni trendlere göre üniversitelerimizi kurgulamamız lazım,” diyerek noktaladı.

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------

  Dr. Mustafa Aydin: “We need to give international students opportunities to work in Turkey”

  “If you do not have a work force that knows the world, your economy can never reach the level of your rivals. So we need to create a work force who knows the world,” said Dr. Mustafa Aydin, Istanbul Aydin University president and Union of Foundation Universities vice president. 

  Noting that internationalization of universities is not only universities’ problems, Dr. Mustafa Aydin said, “This has gone beyond being universities’ job anymore. We see that states are providing support for internationalization of their universities. When an international student or a scholar wants to choose a university to go to, they consider its quality of education, technological infrastructure and international collaborations. It would only be a dream to be chosen by international students and scholars if you don’t put those things forward.”

  Dr. Aydin said that internationalization is to offer education that is accredited anywhere in the multicultural, multilingual, multireligious, multicolored world in which those graduated can easily find jobs.

  Underscoring that universities in Turkey need to meet certain necessities in order to be chosen by international students and scholars, IAU president and Union of Foundation Universities vice president Dr. Mustafa Aydin said, “In 2014, a survey conducted among 1336 universities in 131 different countries by International Universities Union. All the universities are determined about internationalization. Only 22% of them are preparing strategy reports. 15% of them have reports. The rest of the universities do not have any. We see that we are among those when we look at Turkish universities. So we all have the will to become an international university. But which university has the action plan to put this will into life? That’s why we need to question ourselves here. When an international student or a scholar chooses a university, they check the host university’s education quality, technological infrastructure and international collaborations. Our expectation to be chosen by international students and scholars would be a dream if we don’t put those things forward.”   

  “We need to gather our international students with the business world”

  “As we all agree that we need to improve international students departments in our universities. We need to create international societies along with that. We need to bring our international students together with businesses. If we help them meet with Turkish people who do business in their countries, in the field they are studying, it will make Turkey more attractive and help them find jobs easily. We need to create a university model that is innovative, entrepreneurial and with a lot of activities. We have to educate students who will be able to find a job anywhere in the world. Academics in our universities should have the qualifications to be able to communicate in academic and social terms with the universities around the world. We need to design our campuses multilingual and multireligious social environment and offer services to our students equally and deliver in a satisfactory way. Universities should establish funds worldwide. Their scholarships and funds should be well accepted. If those scholarships don’t get the attention of international students and academics then there is no meaning of them,” added Dr. Aydin as he enumerated what needs to be done for a university to become an international university.

  Stressing the importance of cultural diversity among international students as well, Dr. Aydin ended his speech by saying, “We know that in quality process as well as to be in international ratings, international students should be at least 10% of the number of regular students. If we obtain this 10% from different cultures from different parts of the world and different demographic structures we would have gone a long way in internationalization. Our university management must have a vision and apply an approach that will perceive the world within this vision and have their staff work hard. We need to build our universities according to the new trends, open to innovation and that know the demands.”
   

   

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  ULUSLARARASI

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19214532
  180
     

    Son Ziyaret :  27.05.2020 10:10