HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Yükseköğretimde Yeni Eğilimleri Masaya Yatırıldı

    12.04.2016

  İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen “Yükseköğretimde Yeni Eğilimler: Değişime Ayak Uydurma” başlıklı kongre Ceylan Intercontinental Otel’de gerçekleştirildi.

  Categorie  Kategori : KONGRE
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 1661

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, Kocaeli Üniversitesi Eski Rektörü ve YÖK Başkan Baş Danışmanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Hürriyet Gazetesi Eğitim Müdürü Nuran Çakmakçı akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Değişen talepler, fırsatlar, beklentiler ve sorunlar doğrultusunda yükseköğretimin politikalarını, modellerini ve yenilikçi hareketleri değerlendirilmek amaçlı yapılan kongrede  yükseköğretimin değişimi, yaşadığı problemler ve yapılabilecekler masaya yatırıldı.

   

  Konferansın açılış konuşmasını yapan İAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Metin Ger, “Üniversiteler toplumsal ve ekonomik gelişmelere katkıda bulunarak toplumun refah düzeyini artırmak üzere vardır. Yükseköğretim bu değişikliklere ayak uydurmak için bir takım değişimler geçirmek zorunda. Bu toplantı ile birlikte de değişim süreçlerinden geçerken yükseköğretimlerin ne gibi yollar izleyeceğini tartışacağız. Sonuçta hem eğitim kurumları hem de toplum olarak bu değişimlerde nasıl yollar izlememiz gerektiği konusunda birbirimizle iletişim halinde olmamamız lazım. Gelişen teknoloji ile beraber eğitim sisteminde de farklılıklar ortaya çıkacak. Örneğin, artık öğrenci ve öğretmen yüz yüze eğitimime mi devam edecek yoksa uzaktan eğitim mi ortaya çıkacak. Bununla birlikte karşımızdaki öğrenci profilleri de dünyanın her tarafından gelen renkli profillerle değişim gösterecek. İşte bunlarla ilgili bir takım sorular var kafamızda ve biz de bu sorulara cevap bulmak amaçlı bir araya gelme gereksinimi gördük. Türkiye’nin, üniversiteler ve bilimsel gelişmeler konusunda çok geride olduğunu söyleyemeyiz. Ortalamanın üstünde bir yerdeyiz. Önemli olan ayak uydurmak eğer ayak uyduramazsak geri düşeriz amacımız bu süreçte neler yapmalıyız ki geride kalmayalım,” dedi.

  İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli’de; “Bugün burada gerçekleştirdiğimiz kongremizin amacı yüksek öğretim alanlarında ortaya çıkan yeni eğilimleri bilgi ve bilişim teknolojileri çerçevesinde gözden geçirmektir ve tartışmaktır,” şeklinde konuştu.

   

  “Üniversite bilgiyi ürüne dönüştürüyorsa görevini yapmış olur”

  “Bilgiye Erişim, Bilgiyi Üretme, Bilgiyi Kullanma ve Bilgiyi Yayma” temalı konferansta konuşan İAÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın üniversitelerin gelişen teknolojiye ayak uydurması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

   

  “Ben sizlerle bir akademisyen mantığıyla değil bir eğitim yatarımcısı olarak konuşacağım. 21. yy’da globalleşen ve teknolojinin akşamdan sabaha gelişim gösterdiği bu dünyada en önemli parametrede üniversitelerdir. Üniversiteler bu çalışmalara, bu değişime, teknolojik gelişmelere ne kadar uyak uydurursa toplumun ihtiyaçlarına da o kadar cevap verebilir. Eğer bu gelişmelere, bu yeniliklere ayak uyduramazsa bırakın topluma ışık tutmayı toplumun gerisinde kalırlar. Üniversite bilgiyi ürüne dönüştürüyorsa görevini yapmış olur. Bilginin ürüne dönüştürüldüğü bir sistemi hakim kılmalıyız. Üniversitenin kendisine bir misyon belirlemesi ve yol haritası çizmesi gerekiyor. Ben performansının şu kadarını araştırma geliştirmeye şu kadarını öğrenci odaklı eğitime harcayacağım. Bu ayrımı yapmak çok önemli. Her üniversitesinin her alanda başarılı olması mümkün değil. Üniversite eğitim-öğretimde de kendisine bir yol belirlemeli. Ben yoğunluğumu inşaat, diş hekimliği gibi alanlara vereceğim gibi. Tabi diğer alanlarda da koşturacak ama en az 3 alana özel yatırım yapmalı. O alan söylediğinde o üniversite akla gelmesi lazım.”

  “Problemleri divanın altına iterek çözemeyiz”

  Konuşmasında yükseköğretimde yabancı dil eğitiminin önemine de değinen Dr. Mustafa Aydın, “Yabancı dilden yoksun bir eğitimin dünyayla entegre olması, takip etmesi mümkün değildir. Elbette kendi dilimizi hakim kılacağız, kendi dilimizde eğitime devam edeceğiz ama bu yabancı dili reddetmek anlamına gelmemeli,” şeklinde konuşarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

   

  “Üniversiteler kendi toplumuna ışık saçabilmeleri için önce kendi ışıklarını beslemeleri gerekiyor. Aynı zamanda gelişen teknolojiyle arz talep karşısında ne yapmalılar ki kendilerini yenilemeliler? Hangi yöntemi uygulamalılar ki toprağına faydalı olsunlar? Geleneksel yöntemlerle mi yürümeliler yoksa artık çağın, küreselleşmiş dünyanın, dinamiklerine kendilerini dâhil ederek toplumuyla bütünleşmiş bir anlayışla mı yaklaşmalılar? Bu konu ve buna benzer konuların ele alınacağı bir platform burası. Bugün şu anda 6 milyon civarında öğrenci üniversitelerde eğitim görüyor bu yıl 2 milyonun üzerinde öğrenci üniversite sınavına girdi. Toplum üniversitelerden çok şey bekliyor. 1200’lü yıllarda Türkiye’de üniversite var aslında ama bugün dünyanın ilk 500 üniversitesine bakıldığında bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar üniversitemiz bu üniversitelerin arasına giriyor. Daha dün kurulmuş üniversiteler ilk beş yüzün içine girerken tarihten bu yana birçok başarıya imza atan bir millet olarak neden hala kendi üniversitelerimiz adını duyuramıyor diye kendimizi sorgulamamız lazım. Demek ki bir yerde problem var ve bu problemleri hep birlikte masanın üstüne yatırıp neşter vurmamız lazım. Problemleri kapının ya da divanın altına iterek çözemeyiz.”

   

  Açılış konuşmasında değişime ayak uydurmanın öneminden bahseden Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, “İnsanlığın var olmasından bu yana değişime ayak uyduruluyor. Artık hızlı ve sürekli değişen bir dünyada yaşamaktayız. 21. yüzyıldaki değişimin iki unsuru var. Bunlardan biri insan, diğeri ise teknolojidir. Örgütler yaşam sürdürme amacına ulaşmak için hızla değişen koşullara uyum sağlamazlarsa sistemin ölmesiyle karşı karşıya kalacaktır. Değişime karşı tutumlardan birisi de direnmedir. Değişimlerin karşısındaki en büyük engel değişimden etkilenecek işverenler, kurumlar, türlü yollarla değişime direnmektedirler. Değişime karşı direnme evrensel bir olgudur çünkü bireyler hatta sistemler mevcut durumu koruma eyleminde bulunacaklardır. Yenileşmeye karşı oluşan tepki ve engellerin ustalıkla yönetilmesi gerekir. Eğitim örgütleri de belirtilen değişim süreçlerinden etkilenmekte, varlığını devam ettirebilmek için, çeşitli örgütsel yenileşme çabaları içerisinde olmaktadırlar. Hızını ve boyutunu her alanda hissettiğimiz değişimin eğitim örgütleri üzerindeki etkilerinin önemsenmemesi ciddi sorunlara yol açabilir,” ifadelerini kullandı.

  Konferansın konukları arasında yer alan Slovenya Milli Eğitim Eski Bakanı, EUA Kalite Süreçleri Yöneticisi, Bologna Süreç Temsilcisi Prof. Dr. Pavel Zgaga da; Balkanlar’da Yükseköğretim’de yeni eğilimlerden ve ERASMUS öğrencilerinin Balkanlarda yaşadığı sorunlardan söz etti.

  Prof. Dr. Pavel Zgaga konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

  “Bazı ülkelerde eğitim alanında sadece yüzeysel sadece görüntüsel reformlar yapılıyor. Sadece uzun müfredatlar hazırlanıyor. Bunun Türkiye’de ne kadar önemli bir sorun olduğunu bilmiyorum ama benim ülkemde ve birçok ülkede ciddi bir sorun. Bunun haricinde şu andaki ihtiyacımız olan şey, yükseköğretim gündemini yeniden okumak ve farklılıkları belirlemek.”

   

  “Akademide kadın varlığı çok önemli”

  Konferansın 2. oturumunda konuşan YÖK Başkan Baş Danışmanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu ise, 21. yy’da Yükseköğretimi bekleyen zorluklardan söz etti. Şener, akademide kadınların varlığını da çok önemsediğini belirterek; “Kadınlar akademide daha çok olmalılar. YÖK’te benim esas görevlerimden bir tanesi de bu. Kadınları akademide olma oranları yüzde 44. Kadın rektörün olmasını çok önemsiyoruz ve bunun daha çok olması için çabalıyoruz,” dedi.

  Konferansın son oturumunda da; moderatörlüğünü Ahmet Metin Ger’in yaptığı bir panel gerçekleştirildi. EFDAD Başkanı Prof. Dr Cemil Öztürk, İAÜ Mütevelli Heyeti Başkan Danışmanları Prof. Dr. Hasan Saygın ile Prof. Dr. Necat Birinci, Başkent Öğretim Üyesi Prof. Dr. Servet Özdemir ve Hürriyet Gazetesi Eğitim Müdürü Nuran Çakmakçı’nın katıldığı panelde katılımcıların soruları da cevaplandı.

  Konuşmasında üniversitelerdeki gazetecilik eğitimini anlatan Nuran Çakmakçı, bu mesleğin sektörde daha iyi öğrenildiğini söyleyerek, “Akademisyenler teoriyi biliyor. Gerçek hayatta fotoğraf nasıldır, gazeteye nasıl girer, başlık nasıl atılır bunları tam anlamıyla bilmiyorlar. Ben ne öğrendiysem Hürriyet’te başladıktan sonra öğrendim. Bana kalırsa iletişim fakültelerinin hepsi kapatılmalı. Çünkü; yükseköğretim sahaya eleman yetiştirmekte yetersiz. Diploma gerekli ama bir insanın yaratıcılığı çok daha fazla önemlidir,” dedi.


  Haber: Sibel Doğu (İAHA)

  Fotoğraf: Sertan İnce (İAHA)


  -------------------------------------------------------------------------------------------------------


  New Trends in Higher Education Discussed at Ceylan InterContinental Hotel.

  Organized by Istanbul Aydin University  ‘New Trends in International Higher Education: Keeping Up with the Change’ international congress took place at Ceylan Hotel. 

  Deputy Minister of National Education Orhan Erdem, Istanbul Aydin University President Dr. Mustafa Aydin, Istanbul Aydin University Rector Professor Yadigar Izmirli, Kocaeli University former rector and Head Advisor to YOK president Professor Sezer Sener Komsuoglu, Hurriyet daily newspaper Education Director Nuran Cakmakci, many academics and students attended the congress. Changes in higher education, issues and solutions were discussed during the congress which was organized to evaluate higher education policies, models and innovative movements within the scope of changing demands, opportunities, expectations and issues.

  Delivering the opening speech, IAU Lecturer professor Ahmet Metin Ger said, “ Universities exist to contribute to social and economic development and improve prosperity in the society. Higher education needs go through certain changes in order keep up with the change. We will discuss what sort of changes higher education needs to go through and the ways in which it’ll follow. We need to keep in touch with each other in regards to the these changes as educational institutes and society. Will face to face education continue or distance learning will replace it? Students profiles will change with the colorful profiles joining us around the world. There has been few questions about this and we are here to discuss them. We must say that Turkey is way behind in terms of universities and scientific developments. We are above average. The important thing is to keep up, otherwise we fall behind. So what should we do to not fall behind?”

  Istanbul Aydin University Rector professor Yadigar Izmirli said, “ The objective of this congress is to review and discuss new trends within the scope of knowledge and information technologies.”

  “Universities Must Accomplish Their Mission”

  Highlighting the importance of universities in the society, IAU president Dr. Mustafa Aydin said, “I will speak to you as an education investor, not as an academician. Technology is changing day and night in a globalized world. We cannot tell when it will stop or how it will be managed tomorrow. Universities are the biggest parameters in this change. Universities will be able to meet the societies’ needs as much as they can manage to keep pace with the change and innovation in technology. If they cannot take advantage of the change and innovation, not only they won’t be able to lead societies, but also fall behind the society. Universities will be able accomplish their task when they can achieve their mission, turn knowledge into product and embrace the society and the nation. A university cannot be successful in every fields. They need to have a road map. I will concentrate in construction and dentistry. They should focus on three fields at least.”

  “ We Can’t Sweep The Problems Under the Rug”

  Emphasizing the importance of foreign language in higher education, Dr. Mustafa Aydin said, “ It is impossible for an education system lacking foreign language knowledge to integrate with and follow the world. We will, of course teach with our own language but it doesn’t mean to deny foreign languages.”

   “ Universities need to feed their light before they can enlighten their own societies. At the same time, what can they do renew themselves for constantly developing technology and supply and demand? What method should they apply to be useful for their own countries. Should they go with conventional methods or integrate with the society, including themselves in the dynamics of the global world. This is a platform to discuss such issues. There are currently 6 million students in universities and 2 million students who took the entrance exam. Society is expecting a lot of things from universities. There was a university in Turkey established in 1200s but when we look at world’s first 500 universities, we see that there are only few that we can count on the fingers of one hand. While recently established universities can make it to the list, how come our well established universities cannot make their names heard. So there is a problem and we need to solve this problem together. We can’t sweep problems under the rug.”    

  Deputy Minister of National Education, Orhan Erdem, talking about the expectations from the universities, said, “21st century individuals have not lived like Heraclitus who lived thousands of years ago. Even then, 2,500 years ago, it was said that everything flows. At that time the ways in which to keep pace with the change were important and constantly sought after. We live in 21st century, in a world where everything changes all the time. We have produced more information for the last thirty years and we probably have produced more information for the last three years compared to the last thirty years.”

  Among the attendees, former Minister of National Education of Slovenia, EUA Quality Process Manager, Bologna Process Representative Professor Pavel Zgaga have talked about the issues Erasmus students have in Balkans and the new trends in higher education.

  “In some countries, there have been superficial reforms in education. Only long curriculums are being prepared. I do not know how much of an importance it is in Turkey but it is a serious issue in my country and many other countries. Other than that, what we need is, to read the agenda of higher education and determine the differences.”

  “ Women’s Presence in Academia is Very Important”

  During the second session of the conference, head advisor to YOK president Professor Sezer Sener Komsuoglu mentioned the difficulties awating higher education. Highlighting the importance of women’s presence in academia, Sener added, “ There must be more women in academia. One of my essential jobs at YOK is exactly this. The rate of women’s presence in academia is 44%. We care about having women rectors and strive to have more.”

  A panel moderated by Professor Ahmet Metin Ger took place during the last session of the conference. EFDAD President Professor Cemil Ozturk; Professor Hasan Saygin and Professor Necat Birinci, Consultants to IAU President; Professor Servet Ozdemir, lecturer at Baskent University and Nuran Cakmakci, Education Director at Hurriyet daily newspaper attended the conference.  

  Speaking about journalism education in universities, Nuran Cakmakci said that journalism is better taught in the sector then at universities. “ Academicians know about the theory. But they do not know how to take a picture and put it in a newspaper, how to put a headline. I have learned everything at Hurriyet newspaper. I think all faculties of communication should be closed down which are not capable of training staff for media. A diploma is necessary but creativity is more important.”  

     

   

   


  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  KONGRE

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  18987462
  147
     

    Son Ziyaret :  24.02.2020 06:17