HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  İAÜ Diplomatlar ağırlıyor

    06.04.2016

  ‘Diplomatlar Anlatıyor’ konferansları Kazakistan ile başladı.

  Categorie  Kategori : PROGRAM
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 1408

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde bulunan ‘Ulusal Güvenlik Stratejileri Uygulamaları  Merkezi’ tarafından düzenlenen ‘Diplomatlar Anlatıyor’ konferans serileri geçtiğimiz günlerde başladı. Programın ilk konuğu ise Kazakistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Yerkebulan Sapiyev oldu.

  İlk toplantıyı Kazakistan ile başlattıkları için İstanbul Aydın Üniversitesi’ne teşekkür eden Başkonsolos Yerkebulan Sapiyev, “Bu benim için bir şereftir. Umut ediyorum ki bu bir gelenek halini alır ve bu tür toplantılar daha başarılı daha güzel geçecektir. Umarım güzel bir başlangıç olur.” dedi.

  Konuşmasında; Kazakistan Devleti’nin tarihi ve coğrafi konumu hakkında bilgi veren Yerkebulan Sapiyev, “Geçen sene Kazak Hanlığı’nın 550. yıldönümünü kutladık. Bunu kardeş ülkemiz Türkiye’deki kardeşlerimizle de paylaştık. Geçen sene Ankara’da İstanbul’da üniversitelerde konferanslara katıldık, paneller düzenledik. Kardeşliğin simgesi budur.” diye konuştu.

  Yerkebulan Sapiyev, 1991’de Kazakistan’ı ilk tanıyan ülkenin Türkiye olduğunu hatırlattı ve Kazakistan’da açılan Türk Akademesi’nden söz etti:

  “Şu anda dünyada 6 tane bağımsız Türk Devleti var. Bunlar; Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan’dır. Bağımsız Türk Devletleri’nin Başkanları’nın ilk zirvesi 1992’da Ankara’da yapıldı. 2010 yılına kadar 10 zirve yapıldı. 2009’da yaptığımız dokuzuncu zirvede Türk konseyimizi kurduk. Konseyimiz hala faaliyet gösteriyor. 2010 yılında da Türk Akademisi kuruldu. Türk boylarını araştıran, Türk mirasını zenginleştiren araştırmalar da yapılıyor. Bu akademi bizler için çok önemli.”

  Sapiyev, konferansa katılan öğrencilerden gelen bir soru üzerine de Kazakistan’ın 2025 yılına kadar Latin Alfabesi’ne geçeceğinin haberini verdi.

   

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  PROGRAM

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19646972
  48
     

    Son Ziyaret :  26.09.2020 04:57