HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Afrika ile Sağlık Diplomasisi

    25.03.2016

  Afrika ile Sağlık Diplomasisi

  Categorie  Kategori : TOPLANTI
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 2312

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  İstanbul Aydın Üniversitesi Afrika Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFRİKAM) ve DEİK Sağlık Turizmi İş Konseyi’nin (SAİK) işbirliği ile Ankara’da, Afrika ülkelerinin Ankara Büyükelçileri’nin katıldığı “Afrika ile Sağlık Diplomasisi” konulu toplantı düzenlendi.

  Ankara Sheraton Otel’de düzenlenen çalışma toplantısına, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, AFRİKAM Direktörü Prof. Dr. Sedat Aybar ve  SAİK Başkanı Dr. Ruşen Yıldırım, Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürü Dr. Öner Güner, Dış İşleri Bakanlığı Afrika Genel Müdür Yardımcısı Aykut Kumbaroğlu, TİKA Dış İlişkiler Daire Başkanı Mehmet Yılmaz, Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Halis Kaya, Türk Havayolları Özel Yolcu Segmenti Müdürü Veysel Taş ile 18 Afrika ülkesi Büyükelçi ve Misyon Temsilcileri ile SAİK Üyesi Acıbadem Sağlık Grubu, Batıgöz Hastanesi, Neolife Tıp Merkezi, Emsey Hastanesi, Güven Hastanesi, İzmir Kent Hastanesi, Lokman Hekim Hastanesi, Bayındır Sağlık Grubu,  Memorial Sağlık Grubu, Medikal Park Sağlık Grubu yetkilileri katıldı.

  Toplantıda Afrika ile sağlık alanındaki ilişkiler ve işbirlikleri ele alındı.

  Konuşmacılar, Türkiye’nin Afrika açılım stratejisinde sağlık sektöründeki işbirliğinin önemli bir rol oynadığını belirtirken, konunun bölgenin kalkınması ekseninde ele alındığına vurgu yaptılar. Ayrıca, Afrika ile Türkiye arasındaki ilişkilerin kökleşerek gelişmesi yönünde Afrika’nın ihtiyaçlarına Türkiye’nin sunabileceği katkı ve hizmetler de tartışıldı.

  “Afrika ile Sağlık Diplomasisi” konulu toplantıda katılımcılar, küresel iklim değişikliği ve yapısal faktörlerin etkisiyle Afrika ülkelerinin önemli sağlık sorunları ile karşı karşıya bulunduğunu hatırlatarak, sorunların Afrika’nın kalkınma hedeflerine ulaşmasına engel oluşturduğunu, bunun sık sık dile getirilmesine karşın uluslararası toplumun konuya yeterince ilgi göstermemesinden kaygılandıklarını ifade ettiler.

  Afrika’daki sağlık problemlerinin ve sağlık alanında tesis edilebilecek işbirliğinin çok boyutlu olduğunun da vurgulandığı toplantıda sağlık personeli eğitiminden, Afrika’da hastanelerin açılması ve sağlık turizmine kadar pek çok konu ele alındı. Sağlık hizmetleri alanında Türkiye’nin gerçekleştirdiği atılımlar ve bugün geldiği nokta itibariyle Afrika ile işbirliğinin özellikle kamu-özel sektör bağlamında ileriye taşınabileceğine de dikkat çekildi.

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  TOPLANTI

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19773785
  74
     

    Son Ziyaret :  25.11.2020 19:54