HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  İAÜ'de “İşaret Dili Eğitimi”

    06.11.2015

  İstanbul Aydın Üniversitesi Halit Aydın Kampüsü'nde, Odyoloji ve Sağlık İletişim Kulübü'nün katkılarıyla “İşitme Engelli Bireylerde İşaret Dili Eğitimi” konulu bir seminer düzenlendi. Seminere Şişli İşitme ve Konuşma Engelliler Derneği Başkanı Güler Dağıdır, işaret dili eğitmeni Silva Demirci ve Esin Günay konuşmacı olarak katıldı.

  Categorie  Kategori : SEMİNER
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 2025

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Seminerde, işitme engellilerininin sosyal hayata uyumları konusunda destek olunması, doğru cihaz kullanıp doğru eğitim alması ve ailelerin bilinçlendirilmesi, Türkiye'de işitme engellilerinin okulda eğitim alabilmesi için koşulların düzeltilmesi, işaret dilininin iyi öğrenilmesi ve tercüme edilmesi , işitme engelilierin psilolojsi konuları üzerinde duruldu. İşaret dili alfabesi ve kelimeler uygulamalı olarak öğretildi. Dernek başkanı Güler Dağıdır, işitme engellilerinin fiziki bir engeli olmadığı için diğer engellilere göre dikkat çeken bir durum olmadığını belirterek şunları ifade etti: “İşitme kaybı, çeşitli nedenlerle oluşan bir kayıptır. Daha çok genetik etkenler, akraba evliliği, kan uyuşmazlığı, hamilelik ya da doğumda oluşan komplikasyonlar, çocuklukta ya da  ileriki yaşlarda geçirilen ateşli hastalıklar, işitmeyi etkileyen darbe ve kazalar sonucu oluşur. En çok yaşlılıkta görlür. Son yıllarda sadece yaşlılarda değil, gençlerde de görülmeye başlandı. Taktıkları kullaklıklardan yüksek sesle müzik dinlenildiği için işitme kaybına neden olmaktadır. Sesli bombaların yarattığı seslerde işitme üzerinde etkili oluyor ya da bir anda ortaya çıkabiliyor . İlk 48 saat çok önemli. Oksijen tedavisi uygulanmalı. Erken müdahale olursa ya geri dönülebiliyor ya da çok aza indirgenebiliyor. Oksijen tedavisi konusunda çevredekiler bilglendirilmelidir.”

   İşitme engellilerinde kullanılan kulak arkası cihazların kullanımı ve eğitimi konusuna değinen Dağıdır, “Ülkemizde kullak arkası cihazların ücretleri devlet hastanelerinde karşılanıyor. Aileler bu konuda çok sıkıntı yapmasınlar. Koklear İmplant cihazları düzenli bir eğitim aldıklarında çok iyi bir gelişme gözlemlenebiliyor. 70 desibele kadar olanlara kulak içi cihazlar önerilebilirsiniz. Ama bu 70 üstüyse, kullak içi cihaz kullanması uygun değildir. Gün gelecek vicdanınızla mesleğiniz arasında kalacaksınız. Bu cihazı satmak zorunda olanlar, çocuğa o cihazı uygun olmadığı halde satanlar var,” dedi.

   Dağıdır, “İşitme engelliliğin ilk başta anlaşılmadığı için zihinsel engelli olarak nitelendiriyorlar. Bununla ilgisi yoktur. Onları dinlemek ve anlamak gerekiyor. Onlar emir verir gibi konuşurlar.Yüzyüze yada onlarla aynı sseviyede anlaşılır bir şekilde konuşmalı. Kulağının arkasında cihaz varsa kelime kelime konuşmalı . Çapraz sorulara cevap veremezler.Mantık yürütmelerini beklenirseniz zorlanırlar. Düz , sade anlatırlar kendilerini.bazen kelimeleri tek tek anlatmamız gerek.”

   Ülkemizde işaret dili eğitiminin yetersiz olduğunu ve 120 saatlik kurslarla halledilebilecek bir şey olmadığını belirten Güler Dağıdır şunları söyledi: “Her kamu binasında işitme engellileri tercümanı bulunması gerekiyor .işitme engellilerin öğretmen ataması yok.ülkemizde bu konuda sorunlar çok. Üniversiteye seçmeli dil olarak konulmaya başlandıÇabalarımız sonucunda 67 kişi atandı ve şimdi her ilde bir tane var.işitme engelliler sorunlarunı anlatamıyorlar. İşaret dili bilen psikolog yoksıkıntılarını anlatmak istiyorlar ama anlaşılamıyorlar.intihara kalkışan da var. Duyarsız aile de çok.”

  Konuşmanın ardından İşaret dili eğitmenleri Silva Demirci ve Esin Günay işaret diliyle kendilerini tanıtma, tanışma ve gündelik hayatta kullanılabilecek cümleler öğretildi.

  Haber ve Fotoğraf: Kesire Dinar (İAHA)  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  SEMİNER

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  18993836
  58
     

    Son Ziyaret :  26.02.2020 04:28