HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Üstün ve Özel Yetenekli Çocuklar İçin Özel Eğitim

    28.11.2015

  Üstün ve Özel Yetenekli Çocuklar İçin Özel Eğitim.

  Categorie  Kategori : Eğitim
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 2387

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


  Üstün ve Özel Yetenekli Çocuklar İçin ‘Özel Eğitim’

  Türkiye’de 2013 nüfus sayımına göre 0-14 yaş arası nüfusun yüzde 2’si üstün yetenekli. 0-14 yaş arası üstün yetenekli çocuk sayısı yaklaşık 377 bin. TÜBİTAK araştırmasına göre; Türkiye’de 0-24 yaş aralığında 682 bin üstün zekâlı birey var. Bu sayı da nüfusun yüzde 2’sini oluşturuyor.

  İstanbul Aydın Üniversitesi’nin düzenlediği ‘Uluslararası Üstün ve Özel Yetenekliler Eğitimi Konferansı’nda ‘Dünyada ve Türkiye’de Üstün Yeteneklilerin Eğitimi’ değerlendirildi.

  Üniversitenin Florya Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen ve iki gün süren konferansta, üstün yeteneklilerin kapasitelerine uygun eğitim almadıkları takdirde hem bu yeteneklerinin körelmesine hem de psikolojik olarak sıkıntıya düşmelerine yol açacağına vurgu yapılarak, “Üstün zekâlı ve yetenekli öğrencilerin bu özelliklerinin geliştirilerek en üst seviyede kullanmalarının sağlanmasının önemi” üzerinde duruldu.

  Üstün zekalı çocukların mevcut eğitim sisteminde diğer çocuklarla aynı eğitime tabii tutuldukları için dezavantajlı durumda olduklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Ayşin Kaplan Sayı, bu çocuklar için özel eğitim okullarının açılması gerektiğini söyledi.

  Konferansta konuşan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, doğuştan gelen zekânın eğitilebildiğini ve geliştirilebildiğini belirterek, “Sadece zeki doğmak yetmiyor. Bunun eğitimle ilerletilmesi, çocuğun hayal gücünü ilerletmesine fırsat tanımak gerekiyor.” dedi.

  Dr. Aydın şunları söyledi:

  “Biz, Çocuk Üniversitesi’ni geliştirerek ve şemsiyenin altına farklı disiplinlerdeki eğitim sistemlerini de alarak ilerliyoruz. Bu eğitimle beraber üstün ve özel yetenekli insanların, bu yeteneklerinden istifade etmek, o insanların topluma ayak uydurabilmesini sağlamak, o grupla beraber hareket edebilme eğitimini ve kültürünü vermek amaçlanıyor. Bu kapsamda üniversitemizde Çocuk Üniversitesi’nin temellerini atan Ayşin Kaplan’a teşekkür ediyorum. Çocuk Üniversitesi kavramını biraz daha geliştirerek o şemsiyenin altına farklı disiplinlerdeki eğitim sistemlerini de alarak yolumuza devam ediyoruz. Bu çalışmanın çok önemli bir parçasını bu teşkil ediyor. Burada alacağınız tecrübe ve deneyimi hayatınızın bir başka safhasında ve döneminde alamayabilirsiniz. Bugün burada dinleyeceğiniz bilim insanlarını tekrar dinleme imkanı bulamazsınız. O nedenle alabildiğimiz her şeyi dağarcığımıza doldurmaya çalışalım”.

  “EĞİTİMİ BÜTÜN HALİNDE DEĞERLENDİRİYORUZ”

  İstanbul Aydın Üniversitesi olarak eğitimi bir bütün halinde değerlendirdiklerini söyleyen Rektör Prof. Dr.Yadigar İzmirli, “Eğitim-öğretimin yanında toplumun her kesiminden her yaş ve sosyal gruptan insana ulaşarak onların kişisel gelişimlerine katkıda bulunmayı bir görev olarak görüyoruz. Bu çalışmalar üniversitemiz bünyesinde yer alan araştırma merkezleri vasıtasıyla büyük ölçüde yürütülmektedir. Hayat boyu öğrenim kapsamında Sürekli Eğitim Merkezi, özel öğretim alanında Stem Uygulama ve Araştırma Merkezi, Yükseköğretim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi ve benzeri merkezlerimiz Türk eğitim hayatına önemli katkı yapacak çalışmaları gerçekleştirmektedir.” dedi.

  “ÖZEL EĞİTİM OKULLARI AÇILMALI”

  İstanbul Aydın Üniversitesi Üstün Zekâlılar Öğretmenliği Bölüm Başkanı ve Çocuk Üniversitesi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ayşin Kaplan Sayı ise “İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Çocuk Üniversitesi ve Anadolu Eğitim Vakfı işbirliğinde üstün zekalı çocukların eğitimine yönelik uluslararası bir konferans düzenledik. Üstün zekalı çocuklarımız mevcut eğitim sisteminde diğer çocuklarla aynı eğitime tabii tutuldukları için dezavantajlı durumdalar. Bu sorunların üzerine gidebilmek, kamuoyu oluşturabilmek ve diğer paydaşlarla bu durumu paylaşmak adına böyle bir organizasyon yaptık. Öncelikle yönetmelik ve yönerge bağlamında birtakım düzenlemelere ihtiyaç var. Bu çocuklar için mutlaka özel eğitim okulları açılmalı. Ya da devlet okullarında özel sınıfların ve kaynak odalarının açılması hızlanmalı. Ayrıca Üstün Zekalılar Öğretmenliği bölümünden mezun öğretmen adaylarımızın bu tür sınıflara atanmaları gerekiyor. Çünkü, Onlar bu alanda yetişmiş uzmanlar” ifadelerini kullandı.
  ‘SPECIAL EDUCATION FOR GIFTED KIDS’

  According to 2013 census, over 2% of the population, which is around 377,000 people, between the ages of 0-14 are gifted. According to TUBITAK research, there are 682,000 highly gifted individuals between the ages 0-24, which is around 2% of the population.

  Organized by Istanbul Aydin University, the education of gifted individuals in Turkey and around the globe was discussed during the ‘International Education of Highly Gifted Individuals’ conference.

  Emphasizing during the two-day conference which took place at Istanbul Aydin University Florya Campus that without a proper education highly gifted individuals would either have psychological issues or lose their skills, the importance of providing opportunities for highly gifted students to develop their extraordinary skills to the fullest was also emphasized.  

  Speaking at the conference, Assoc.Prof.Dr. Aysin Kaplan Sayı said highly gifted kids are treated the same way as regular kids in the education system and received the same education therefore have disadvantages in the system and stated the need to open special schools for them.

  Speakinag at the conference, Istanbul Aydin University president Dr. Mustafa Aydin expressed that intelligence obtained by birth can be educated and developed and added, “It’s not enough to be intelligent. It needs to be improved by education and kids should have the opportunity to develop their imagination.”

  “We continue with our work by improving our Children University and bringing educational systems in different disciplines under one roof. Our aim is to help highly gifted kids to adjust to society, use their skills, and educate them to be a part of a team. In this regard, I would like to thank Aysin Kaplan who has established Children University in our university. We continue with our endeavor to improve our Children University and bring different educational systems under one roof. This is part of this hardwork. You may not be able to obtain the experience you get here in any other period in your life. You may not be able to listen to the scientists here later.”

  “WE CONSIDER EDUCATION AS A WHOLE”

  Expressing that Istanbul Aydin University considers education as a whole, Rector Prof. Dr. Yadigar Izmirli said, “ It is our duty to reach people from all age groups or social class and contribute to their personal improvements. These works are being carried out by research centers in the university. Life-Long learning within Continuing Education Center, in the field of special learning STEM Research Center, Higher Education Research Center, Child’s Education Research Center carry out works that will contribute to Turkish education system.”

  ‘SPECIAL EDUCATION SCHOOLS SHOULD BE OPENED’

   Istanbul Aydin University chairwoman of the Gifted Individual Teacher’s Program and Children’s University director Assoc. Prof. Dr. Aysin Kaplan Sayi said, “ We have organized a conference for the education of gifted children with the collaboration of Istanbul Aydin University Faculty of Education, Children University, Anadolu Education Foundation. Our gifted kids have disadvantages to participate in an education system with other children. We organized this event to mold public opinion, share this situation with other partners. We need some regulations. Special education schools should be opened for these kids or public schools should have special classes for these kids and the teachers who graduate from Gifted Kids Teaching Program because they are specifically trained in this field.”

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  Eğitim

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19506212
  46
     

    Son Ziyaret :  14.08.2020 07:26