HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Türkiye'de Haber Programları Kan Kaybediyor

    21.10.2015

  Gökmen Karadağ; "Haber programlarının Türkiye'deki erozyonu çok daha dramatik olmakta ve bu durum TV haberciliğinde ciddi bir nitelik sorunu yaratmaktadır," dedi.

  Categorie  Kategori : İletişim
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 1502

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  1. Ulusal Medya ve Haber Sempozyumu”nda konuşan Gökmen Karadağ, “Haber programlarının Türkiye'deki erozyonu çok daha dramatik olmakta ve bu durum TV haberciliğinde ciddi bir nitelik sorunu yaratmaktadır,” dedi.

  İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin 21- 23 Ekim 2015 tarihleri arasında düzenlediği “1. Ulusal Medya ve Haber Sempozyumu”nda konuşan Gökmen Karadağ Türkiye'de haber programlarının kan kaybettiğini ve bununda TV haberciliğinde nitelik sorunu yarattığını söyledi.

  Televizyon programları içinde haber programları, demokrasi ve kamusal alan konularıyla yakın ilişkisi olduğunu belirten Gökmen Karadağ, “Ancak haber programlarının giderek haber konuşma/tartışma programlarına dönüşmesi ve yayın akışlarındaki payının azalması TV haberciliğinde nitelik sorunlarını da beraberinde getirmektedir,” şeklinde konuştu.

  Konuşmasında Türkiye'de haber programlarının yok olduğunun altını çizen Karadağ, “Şu anda Türkiye'de en çok izlenen beş büyük TV kanalında tek bir haftalık haber program bile yayımlanmamaktadır. Bu beş kanal içerisinde sadece Kanal D'de haftalık yayınlanan ve 5N1K ve Genç Bakış adlı programlar mevcuttur.  Ancak onlar da bir muhabir ekibinin yerinde derlediği haberler ve dosyalardan oluşan haber programlarından ziyade haber konuşma/tartışma  diyebileceğimiz türe yakındır.  Popüler eğlence kanalları olarak niteleyebileceğimiz bu beş büyük kanalın haricinde haber kanalllarında dqa durum pek farklı değildir. Üç haber kanalının da yayın akışlarında daha çok haber konuşma/tartışma programları yer almaktadır,” dedi.

  “Haber programlarının Türkiye'deki erozyonu çok daha dramatik olmakta ve bu durum TV haberciliğinde ciddi bir nitelik sorunu yaratmaktadır,” diyen Gökmen Karadağ konuşmasını şöyle sonlandırdı:

  “Türkiye'de TV haber programcılığı bu gidişle adeta tükenmekte olan el sanatlarına benzemektedir. Bunda ekonomik nedenler, siyasi nedenler ve habere erişimi anındalaştıran kolaylaştıran teknolojik nedenler ve yeni medya rol oynamaktadır. TV haber programlarının varlığı ve güçlü yayınlar çıkarması kanalların haber merkezlerini de dolaylı yoldan etkilemektedir.  Güçlü haber programları olan kanalların genellikle haber merkezleri de güçlü durmakta ve özel haber yapma iştahları yükseltmektedir.”

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  İletişim

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19478528
  70
     

    Son Ziyaret :  06.08.2020 13:25