HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Sağlık Çalışanlarının Meslek Riskleri

    14.10.2015

  Sağlık Çalışanlarının Meslek Riskleri.

  Categorie  Kategori : SHMYO
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 1880

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  İstanbul Aydın Üniversitesi'nde (İAÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO), “Sağlık Çalışanlarının Meslek Riskleri” adlı bir panel gerçekleştirildi. Sağlık bölümünde okuyan öğrenciler, mesleki riskleri hakkında bilgilendirildi.

  Düzenlenen panelin modarötörlüğünü İAÜ SHMYO Müdürü ve Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tekinsoy yaptı. Panelin açılış konuşmasında Prof. Dr. Bülen Tekinsoy, “ Türkiye'nin son on yılda sağlık harmacalarını yüzde on arttırdığını ve sağlık harcamalarına daha fazla bütçe ayrılması gerektiğini” söyledi. Tekinsoy, sağlık çalışanalarının kadrosuz çalışmalarına değinerek, “Türkiye' de toplam 698 bin sağlık çalışanı bulunmaktadır fakat bu çalışanlardan %25 ne yazık ki kadrosuz çalışmaktadır,” ifadelerini kullandı.

  Radyolog ve Radyoloji Uzmanı Doç. Dr Mustafa  Ünsal ise ”Sağlık Çalışanlarında Radyasyon Riski” ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Doç. Dr. Mustafa Ünsal, “İnsan vücudunun her bölümü radyasyon alabilir ve her organ radyosyon karşısında aynı riski taşır. Yüksek radyasyona maruz kalırsanız; vücudunuzda yanıklar olur, saçlarınız dökülür ve en geç iki ay içerisinde hayatınızı kaybedebilirsiniz,” şeklinde konuştu.

  Doç. Dr. Hüseyin Çakan, sağlık çalışanlarının enfeksiyon riski taşıdığına dikkat çekerek   “Enfeksiyon en çok solunum ve iğneden bulaşır. Dışarıda herkes enfeksiyon riski taşır ama sağlık çalışanları sivil insanlardan daha çok risk taşırlar.Sağlık çalışanları kendilerini maske, kep gibi koruyucu ekipmanlar kullanmalıdırlar ve Sağlık Personelleri kendilerine önerilen Hepatit B ve A,  su çiçeği gibi benzeri aşıları yaptırmalıdırlar,” dedi.

  Paneli yapılmasına katkıda bulunan Prof. Dr. Aysel Altan ise “Anestezi Gazlarının Sağlık çalışanlarına etkisi” konusu hakkında öğrencileri bilgilendirdi. Prof. Dr. Aysel Altan, “Sağlık öğrencileri için düzenlediğimiz bu panel asla onları korkutmak için değildir. Aslında bu anlattıklarımız sizi mesleğinizde daha bilinçli ve başarılı çalışanlar olarak yetiştirmektir,” diyerek Anestezik gazların derlenme odasında hastalardan solukla ataılması yoluyla ortama karıştığını ve anestezik gazlara en çok maruz kalanın anestezistler, cerrahlar, ameliyat hemşerileri, ameliyat personelleri ve diş hekimler olduğunu söyledi.

  Work-related Risks for Health Workers

  Istanbul Aydin University Vocational School of Health Services organized a panel titled ‘Work-related Risks for Health Workers.’ Students of health department were informed about work-related risks.

  The event is moderated by the director of Vocational School of Health Services and Radiology Specialist Bulent Tekinsoy. Speaking at the opening speech of the panel Prof. Dr. Bulent Tekinsoy said, “Turkey’s healthcare expenditure increased 10% during the last ten years and a bigger cut of the budget needs to be allocated for healthcare services.” Tekinsoy touched on the issue of temporary employment of healthcare workers, “There are 698,000 healthcare employees but 25% of them work without a contract.”

  Radiolog and Radiology Specialist Associate Professor Mustafa Unsal delivered a presentation titled ‘Radiation Risks for Health Workers.’ “ Each part of the body emit radiation and face the same risk. If you are exposed to high radiation you lose your hair, have burns on your body and may even die within two months.”

  Associate Professor Huseyin Cakan emphasized that workers in healthcare are at greater risk of exposure to infectious and added, “Infections may be transmitted by air or needle. Everybody is proned to these type of risks but healthcare workers have more risks. Healthcare workers need to wear masks to protect themselves and need to get shots for Hepatisis B and chicken pox vaccines.”

  Prof. Aysel Altan has informed the students about ‘The Effects of Anesthetic Gases.” “ It is not our sole purpose to scare you but to give you the right information to help you at your work.” She said that workplace exposures to anesthetic gases occur in hospital-based operating rooms and anesthesiologists, surgeons, operating room technicians, surgical and obstetric nurses, and dentists are potentially exposed to waste anesthetic gases and are at risk of occupational illness.  

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  SHMYO

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19646846
  22
     

    Son Ziyaret :  26.09.2020 03:49