HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Dünyanın Sıfır Noktası

    24.12.2014

  İstanbul, dünyanın sıfır noktası unvanını almak için çalıştaya konu oldu.

  Categorie  Kategori : İAÜ e- bülten / IAU e-bulletin
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 1419

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


  İstanbul, dünyanın sıfır noktası unvanını almak için çalıştaya konu oldu

  “İstanbul Sıfır Meridyen Çalıştayı”nda konuşan Prof. Dr. Sami Yeprem, yakın zamana kadar   Ayasofya'dan geçtiği bilinen sıfır meridyeninin turistlere tanıtılması konusunda Turizm Bakanlığı'nın destek sağlaması gerektiğini vurguladı.

  İstanbul Aydın Üniversitesi'nin gerçekleştirdiği “İstanbul Sıfır Meridyen Çalıştayı”nda 116 sene önce dünyanın sıfır noktası olarak ithaf edilen İstanbul’un Greenwich’e kaptırdığı unvanı ele alındı. Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Prof. Dr. Selami Gözenç, Prof. Dr. Adnan Ökten, Prof. Dr. M. Türker Özkan, Astronom ve Araştırmacı Yakup Emre, Prof. Dr. Hüseyin Turoğlu, Prof. Dr. Cengizhan İpbüker, Prof. Dr. Mesut Elibüyük ve Osmanlı Arşivleri Şube Müdürü Orhan Sakin'nin konuşmacı olarak katıldığı çalıştayda tarih boyunca koordinat sistemleri, haritacılık, sayısal coğrafya ve teknolojileri, Ayasofya meridyenine göre hazırlanan haritaların tarihçesi gibi konular ele alındı.

  “Sıfır meridyen konusu izafi bir konudur”
  Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. İlber Ortaylı, sıfır meridyen konusunun izafi bir konu olduğunu söyleyerek, “Ayasofya meridyeninin eski haritalarda muhtelif yerlerde olduğunu söylemiştik.  'Bizans' diye yanlış olarak isimlendirilen Yeni Roma'da ise dünyanın sıfır noktası Sultanahmet'te su terazisinin yanında bulunan Million Taşı'dır. Bütün dünyanın başlangıç noktası ve merkezi orasıdır. Bu Nasrettin Hoca'nın fıkrasını anlatmaktadır. Timur Han'a “Dünya'nın Merkezi eşşeğimin gölgesinin olduğu yer” demiştir,” dedi.

  “Roma'ya hakim olmak kainata hakim olmak demekti,” diyen Prof. Dr. İlber Ortaylı konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “Fatih Sultan Mehmet Han, bu en büyük ve gözde şehri fethetmiştir. İslam dünyası da ona göre dünyanın merkezini ele almıştır. Britanya'da sıfır noktasının geçişi, Britanya İmparatorluğu'nun en kudretli, karalara ve denizlere yerleştiği dönemde burada en büyük rasathanenin teşkiliyle ilintilidir. O günden beri sıfır noktası orasıdır. Fazla da tatbiki kabiliyeti bir anlamda yoktur.”

  “İngiltere'nin kendisi batsa bu meridyeni kalacak”
  Prof. Dr. İlber Ortaylı, sıfır noktası konusunun bir imparatorluk mefhumuyla ilgili olduğunu vurgulayarak, “Bunu bugün değiştirmek mümkün değildir. Dünya yüz senede çok değişti. Birçok kayıt sistemi buna göre kuruldu. Bunu hiç kimse değiştiremeyecek yani. İngiltere'nin kendisi batsa bu meridyeni kalacak. Greenwich saat ayarı kalacak. Buna rağmen bunu bilmek lazım. Eski haritalarda ve saptamalarda bunun gerekçelerini tartışmak lazım,” dedi.

  İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın ise yaptığı konuşmada üniversitelerin görevinin bu gibi konuları tartışmaya açacak ortamlar yaratmak olduğunun altını çizerek, “Bizlerin ve hala torunlarımızın da 'Greenwich' dendiği zaman aynı şey akıllarımızda canlanıyor. Fakat bunun ne anlam ifade ettiğini ve nasıl oradan meridyeni geçirdiklerini hiç kimse bilmiyor. Bugün belirli akademisyenler dışında Türk kamuoyu da gerçekten bunu bilmiyor,” şeklinde konuştu. 

  “Çalıştay kitap haline getirilecek”
  İstanbul Aydın Üniversitesi Toplumsal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (TARMER) Müdürü Prof. Dr. Mustafa Saim Yeprem ise konunun uluslararası boyutta ele alınması amacıyla 2015 yılının Ekim ayında bir sempozyum düzenleyeceklerini belirterek,  “Dünyada konum belirlemede koordinatların bulunması hususunda tarih boyunca hangi seyri takip etmiştir, sıfır meridyenleri tarih boyunca hangi şehirlerden geçmiştir? En son Osmanlının da hakim olduğu İstanbul’dan bu nasıl alınarak İngiltere'ye geçmiştir? Bu sorular İstanbul'un mühim bir tarihi geçmiş noktasını ifade ediyor. Çalıştayın bu konuda ehemmiyet verdiği nokta, bilimsel bir araştırmaya zemin hazırlamak. İleride sıfır meridyenin yer değiştirmesi toplum üzerinde ne gibi bir etki yaptığı tartışılacak. Çalıştaydaki müzakereleri deşifre edip kitap haline getirmeyi de planlıyoruz,” dedi.

  Prof. Dr. Yeprem, sıfır meridyenin önemini ise şöyle anlatıyor:
  “Sıfır meridyeni bizim memleketimizde başlıyor ve çizilen bir çizgi üzerinde sağ ayağınızı atarsınız dünyanın doğusu burası dersiniz, sol ayağınızı atarsanız dünyanın batısı burası dersiniz. Bu da turistik bir işlemle 50 kuruş ya da bir lira ücret karşılığında turistik bir faaliyete dönüştürülebilir. Dünyanın yüzde 50'si ayak altında tutulduğunu gösteren resim çektirebilirsiniz. İşin bu turistik tarafı da vardır.”

  Prof. Dr. M. Saim Yeprem, sıfır meridyeni hususunda enstitü kurulması gerektiğini ve yapılacak olan eğitimlerde çeviri yapabilen, eski yazıları okuyabilen uzmanların da yetiştirilmesi gerektiğini de belirtti.  Prof. Dr. Yeprem, konuşmasının sonunda sempozyumun sonucunun Turizm Bakanlığı'na da yazılı olarak bilgilendirilmesi gerektiğini ve yakın zamana kadar İstanbul'dan geçen Ayasofya sıfır meridyenin turistlere tanıtılması konusunda onların bilinçlendirilmesine destek olunması gerektiğini de söyledi.  Istanbul has been the subject of the workshop to receive the title “the world’s prime point”.


  Spoken at the “Istanbul Workshop: Point Zero” Prof. Sami Yeprem emphasized that the Ministry of Tourism should support the projects to introduce Hagia Sophia once believed to be Point Zero.

  The title that Istanbul held for being known as zero point was discussed at Istanbul Zero Meridian Workshop held at Istanbul Aydın University. Historian Prof. İlber Ortayli, Istanbul Aydin University the chairman of the Board of Trustees Dr. Mustafa Aydin, Prof. Selami Gozenc, Prof. Adnan Okten, Prof. Turker Ozkan, Astronomer and Researcher Yakup Emre, Prof. Huseyin Turoglu, Prof. Cengizhan Ipbuker, Prof. Mesut Elibuyuk and director of Ottoman Archieves Orhan Sakin participated the workshop as speakers. They addressed topics such as coordinate systems throughout history, cartography, numerical geography and its technologies, the history of maps that were prepared based on Hagia Sophia meridian.

  “Zero Meridian is a relative issue”

  During the opening speech, Prof. İlber Ortayli noted that zero meridian is a relative issue, “Hagia Sophia meridian appears in old maps in various places. Worlds’ zero point is the Million Stone located at Sultanahmet according to New Rome, called Byzantine by mistake nowadays. Beginning point of the world and the center is there. This explains the joke told by Nasreddin Hoja. He told Timur Khan that “the center of the world is where my donkeys shadow is reflected at.”

  “To rule Rome meant to rule the world back then,” said Prof. İlber Ortayli and continued: “Fatih Sultan Mehmet Khan conquered the most popular and the biggest city in the world. Thereby Islam conqured the center of the world. The reason why zero point goes through in Britian coincides with the time British Empire ruled lands and seas and had the biggest observatory at that time. Since then zero point is believed to exist there. It does not have any practical application beyond that.”

  “Even if England does not exist anymore the zero meridian will still exist there”

  Prof. Ilber Ortayli emphasized that the subject of zero point has to do with the concept of empire, “It is not easy to change this today. The world has changed a lot during the last hundred years. A lot of the registration system has been set up accordingly. No one would be able to change that. Even if England stops to exist this meridian will exist there. Greenwich Mean Time will continue to exist as the world’s time standard. We need to discuss the reasons of this behind the old maps.”

  Dr. Mustafa Aydın Chairman of the Board of Trustees of Istanbul Aydın University underscored that one of the responsibilities of any university is to create circumstances to discuss such subjects, “We think of the the same thing when we are told about Greenwich. But nobody know how the meridian passes through Greenwich and what it actually means? Besides certain academicians Turkish public does not know about it either?”

  “Workshop will be published”

  Prof. Mustafa Saim Yeprem director of Istanbul Aydın University Social Studies Research Center (TARMER) said that they are going to organize a symposium to draw attention internationally in September 2015, “how did the geographic coordinate system evolved? Through which cities did zero meridian pass through? How was it removed from Istanbul to England? This workshop intends to create circumstances under which a scientific research is made possible on the suject. We will discuss the impact of changing the location of zero meridian on society. We are planning to decipher the agreements reached throught the workshop and publish it.”

  Prof. Yeprem talked about the zero meridian, “Zero meridian starts in our country. You can draw a line and say that the right side is the western part of the world and left side is the eastern part of the world. You can make some attractions in the region and charge people to come and take pictures showing that half of the world is below your foot.”

  Prof. Yeprem also underscored the fact that an educational institute should be established to research zero meridian and educate translation specialists and paleography specialist. At the end of his speech Prof. Yeprem noted that the Ministry of Tourism should be informed about the results of the symposium and mentioned that the zero meridian that passes through Hagia Sophia should be introduced to tourists.”

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  İAÜ e- bülten / IAU e-bulletin

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19482961
  56
     

    Son Ziyaret :  07.08.2020 23:50