HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Bilimdeki Sistemimizi Değiştireceğiz

    15.12.2014

  Prof. Dr. Davut Kavranoğlu: Bilimdeki sistemimizi değiştireceğiz.

  Categorie  Kategori : İAÜ e- bülten / IAU e-bulletin
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 1062

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde katıldığı konferansta, yükseköğrenimde yeni bir düzene ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, “Biz artık bilimdeki sistemimizi değiştireceğiz. Evrensel standartlarda ülkemizin ilerlemesinde dinamo vazifesi görebilecek üniversitelerimizi dönüştürecek yeni bir üniversite düzenine geçeceğiz,” dedi.

  İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nin düzenlediği “Türkiye'nin Teknolojik Gelişimi ve İmkanlar” konulu konferansa katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, yükseköğrenim sisteminin hastalıklı olduğuna vurgu yaparak, “Biz artık bilimdeki sistemimizi değiştireceğiz. 1980 darbesinden kalma YÖK düzenimiz var, bunu kesinlikle değiştireceğiz. Artık bunda kesinlikle kararlıyız. Darbecilerden devraldığımız üniversite düzenini terk edeceğiz. Onun yerine dünyanın ileri ülkelerinde bulunan oradaki bilim iklimini ve bilim yuvalarını destekleyen evrensel standartlarda ülkemizin ilerlemesinde dinamo vazifesi görebilecek, üniversitelerimizi dönüştürecek yeni bir üniversite düzenine geçeceğiz,” şeklinde konuştu.    

  Konuşmasında bilimin toplumların ekonomik gelişimlerine büyük katkısı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kavranoğlu, “Bilim, toplumun hem ufkunu açıyor hem ekonomik gelişmesine çok büyük katkı sağlıyor, hem de savunma sistemlerini temelden etkiliyor. Bilim toplumları her şeyde çok baskın ve çok etkisi altına alan bir konuma toplumları taşıyor,” dedi.

  Bilimde ve teknolojide yapılan ihmallere de dikkat çeken Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, bu alanlarda yapılan bir ihmalin faturasının elli sene önceye göre çok daha ağır olarak karşımıza çıktığını ifade etti.

  Bilimin sadece bugün önemli olmadığını, tarih boyunca önemli olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Kavranoğlu, “Bir devletin bilimdeki seviyesi her zaman o devletin daha güçlü olmasına yol açmıştır. Bilim her zaman devletin gücünü artırmıştır. Mesela bilim tarihçileri, Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethettiği zaman Osmanlı'nın bilimde, teknolojide en ileri seviyesinde olduğunu söylüyorlar. Yani biz İstanbul'u, asker sayımızın fazlalığıyla veya başka bilmediğimiz sebeplerle değil, Fatih Sultan Mehmet'in harbe hazırlıkta bilime verdiği önem, bilim adamına verdiği önemle fethettik,” dedi.

  “Eskiden devraldığımız elbiseyi yeni bir elbiseyle değiştireceğiz”
  Konuşmasında, “Girişimciliğin önündeki engelleri kaldıracağız. Artık sanayinin önündeki engelleri kaldıracağız. Kısacası biz artık eskiden devraldığımız elbiseyi, yeni bir elbiseyle değiştireceğiz,” diyen Bakan Yardımcısı, yeniye, bilgiye ve teknolojiye dayanan yeni bir üniversite düzenine ihtiyaç olduğuna vurgu yaparak 2050 yılına yönelik hayalini ise şöyle anlattı:

  “Benim bir tane hayali projem var.  2050'li yıllarda Mars'a bir uzay aracı gönderip, oradan taş, toprak alıp geri getirmek. İşte bunu yapabilen bir Tükiye bilimde, teknolojide, sanayide ve her türlü alanda dünyanın zirvesine varmış demektir.” 

  “Üniversite sistemimiz hasta”
  Konuşmasının sonunda öğrencilerin sorularına da cevap veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu bir öğrenciden gelen “Devletin ARGE'lere verdiği desteği yeterli görüyor musunuz” sorusu üzerine şunları söyledi:

  “Biz devlet olarak verdiğimiz desteği son on yılda on katına çıkardık. Her yıl bütçemizde 'Teknogirişim Sermayesi Desteği' olarak bir bütçemiz var. Maalesef biz 2007 yılından beri tahsis ettiğimiz destek parasının bir kısmı devlete geri gidiyor. Bunun sebebi nedir? Sebebi yükseköğretim. Yükseköğrenim Reformu'nun yapılması şart. Yani bizim üniversitelerimiz maalesef özgün düşünecek, proje geliştirebilecek bir iklime sahip değiller. Bizim kişi olarak dünya insanlarıyla rekabet etmekte hiçbir sıkıntımız yok. Ama bizim üniversite sistemimiz hasta ve bu sistemi düzeltmeden olmuyor.”



  Prof. Davut Kavranoglu: “We are going to change the scientific methods we use”

  Prof. Davut Kavranoglu Deputy Minister of Science, Industry and Technology joined a conference at Istanbul Aydın University and drew attention to the fact that the higher education system in Turkey needs to be revised, “We are going to change the scientific methods we use. We are going to switch to a newer college system in order to bring up our university to universal standards in which will help our country develop.”

  Prof. Davut Kavranoglu said, “our education system is broken. We are going to change our scientific approach to matters. We will definitely change YOK which was inherited from 1980s coup. We are very determined. Instead, we will switch to a better college system which will bring us up to the world standards in higher scientific quality.”

  “Science contributes to country’s economic development and broadens its horizons and effects its defense system,” said Prof. Kavranoglu and added that negligence in science and technology cost more than it used to be fifty years ago.

  “Science has been an important part of our life as well as it is now,” added Prof. Kavranoglu “The level in which a country reaches in terms of science helps the country gain power. It always has been the case. Some of the science historians say that by the time Fatih Sultan Mehmet conqured Istanbul, Ottoman Empire was way ahead in science and technology. So we didn’t conqure İstanbul with an excess amount of armed forces rather with the importance Fatih Sultan Mehmet put on science and scientists.”

  “Out with the old, in with the new”
  “We are going to remove all the barrier to entrepreuners as well as the barriers to industrialism. In short, out with the old, in with the new,” said Prof. Kavranoglu and underscored the importance of building universities based on science and technology and talked about his plans into 2015:

  “I have a dream project, to send a spaceship to Mars to collect rocks and soil and return back to earth. Once we, Turkey, can achieve that it means we reached the top in terms of science, technology, and industry.”

  “Our college system is broken”
  Prof. Kavranoglu answered the question “Do you think subsidies in R&D are sufficient enough?” by saying, “Current administration raised the subsidies tenfold for the last ten years. We have a subsidy called ‘Techno-Entrepreunership Capital Subsidy’. Unfortunately part of the subsidies we provide are not used therefore return back to the government. What is the reason for that? Higher education. Higher education reform should be implemented. Unfortunately the current situation in our universities does not allow for creation of projects and free thinking. We do have the capacity to compete with the world but our college system is broken and needs to be fixed.”

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  İAÜ e- bülten / IAU e-bulletin

  En Çok Okunanlar




  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19483056
  65
     

    Son Ziyaret :  08.08.2020 00:22