HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  3 Aralık Engelliler Günü’nün Toplumların Sınav Günü

    03.12.2014

  3 Aralık Engelliler Günü’nün Toplumların Sınav Günü.

  Categorie  Kategori : İAÜ e- bülten / IAU e-bulletin
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 1151

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


  Ercüment Tanrıver: 3 Aralık Engelliler Günü’nün Toplumların Sınav Günü


  İstanbul Aydın Üniversitesi’nde “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” kapsamında gerçekleştirilen panelde konuşan Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu Başkanı Ercüment Tanrıverdi 3 Aralık Engelliler Günü’nün toplumların sınav günü  olduğunu vurguladı.

  İstanbul Aydın Üniversitesi Engelsiz Yaşam ve Uygulama Merkezi'nin gerçekleştirdiği “Dünya engelliler Günü Paneli”ne Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gökçen Çatlı, İBB Engelliler Müdürlüğü Uzman Psikolog Gülsüm Şenocak, Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu Başkanı Ercüment Tanrıverdi, Kişisel Gelişim Uzmanı Aynur Algül ve İstanbul Aydın Üniversitesi Uzman Fizyoterapisti Hasan Atacan konuşmacı olarak katıldılar.

  Engelsiz Yaşam Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen panelde konuşan Merkez Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gökçen Çatlı, gelişmekte olan toplumların yüzde 12’sinin engelli bireylerden oluştuğunu belirterek İstanbul Aydın Üniversitesi  Engelsiz Yaşam Uygulama ve Araştırma Merkezi hakkında bilgi verdi. Çatlı, “Engelli öğrencilerimizin kampüs içerisinde erişilebilir mekanlara ulaşmaları için kurulduysa da, farkındalığın artması, öğrencilere çeşitli eğitimlerin verilmesi, belediye ve Sivil Toplum Kuruluşları ile yapılan ortak çalışmalar sonucu güçlü bir ses olmayı başarmıştır,” dedi.

  “Dünya Engelliler Günü” kapsamında engellilik ve özel yaşam hakkında bir konuşma yaptı. 18 yaşından beri görme engelli olduğunu belirten Şenocak, engelliler için en büyük sorunun önyargı olduğunu vurguladı. Şenocak, “Engellilik konusundaki en önemli unsur önyargı. Önyargı, maalesef ailemizde, toplumumuzda veya çevremizde bir şekilde karşımıza çıkıyor. Önyargı, engelliler için varolan durumu daha kötü bir hale getiriyor. Şunun farkına varamıyoruz: engellilik bir özellik, önyargılarla yaklaşılabilecek bir alan değil,” şeklinde konuştu.

  Konuşmasında empatinin önemine dikkat çeken ve empati yapmak için aynı durumu yaşamak gerekmediğine vurgu yapan Gülsüm Şenocak, “Görmemem mutsuz olacağım manasına gelmiyor. Çantamızda hayata dair farklı seçeneklerimiz olmalı, kendinize seçenekler yaratmalısınız. Engel dediğiniz şey, ben yapamam, dediğiniz zaman ortaya çıkıyor. Her şeyin temeli inanmak. Başarabileceğinize inanmazsanız hiçbir şey yapamazsınız,” ifadelerini kullandı.

  Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu Başkanı Ercüment Tanrıverdi ise konuşmasında 3 Aralık Engelliler Günü’nün toplumların sınav günleri olduğunu ve geçen seneden bu seneye nelerin değiştiğini düşünmemiz gerektiğini belirtti. İBB’nin alanında çok iyi yerlere geldiğini, ciddi anlamda çalışmalar yaptığını belirten Tanrıverdi, işitme engelliler açısından en büyük problemin eğitim olduğunu şu sözlerle anlattı:

  "Çoğu işitme engelli, lise mezunu olsa bile okuma yazma bilmiyor. Bu nedenle yazışarak bile iletişim kuramıyoruz. İşitme engellilerinin anadili olan işaret dili yok sayılıyor. İşaret dilini öğrenmeleri için önlerini açmıyorlar."

  Tanrıverdi, toplumun bakış açısı nedeniye işitme engellilerin kendi dünyalarına mahkum olduğunu, bir sağır kültürü oluştuğunu söyledi. Türkiye'de dünyanın en eski işaret dilinin kullanıldığını belirten Tanrıverdi, bu dilin bin 300'lü yıllarda Osmanlı Devleti'nde kullanılan işaret dili olduğunu sözlerine ekledi.

  Kişisel Gelişim Uzmanı Aynur Algül konuşmasında yüzde 95 görme kaybı olduğunu belirterek aileler ve toplum biliçlendirildiğinde, gerekli şartlar oluşturulduğunda engellerin ortadan kalkacağını vurguladı. Genç nesilin engellilere karşı duyarlı olduğunu ifade eden Algül, sözlerine şöyle devam etti:

  "Gençlerden çok ümitliyim. Gençler engelli arkadaşlarıyla, farklı fiziksel fonksiyonlara sahip bireylerle iletişim kurabiliyorlar, ilişki kurabiliyorlar. Gençlerimiz daha merhametli, daha vicdanlı, daha bilinçli bu konuda." Toplumun değişmesinde engelli bireylere de iş düştüğünü belirten Algül, "Şartlarımız ne olursa olsun, var olan durumumuz ne olursa olsun onlarla dost olmayı öğrenmemiz lazım. Bunlara rağmen ne yapabiliriz, onları düşünmek lazım."

  Panelin son konuşmacısı İstanbul Aydın Üniversitesi Uzman Fizyoterapisti Hasan Atacan Tonak ise yaptığı konuşmada engelliler için teknolojik desteğin öneminden ve engelliler için yapılan cihazlardan bahsetti. Bu cihazların, engelli bireyleri topluma kazandırmada önemli olduğunu belirten Tonak, bu bireylere pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini vurguladı. Panel, konuk konuşmacılara plaket takdim edilmesiyle son buldu.  Ercüment Tanrıver: “December 3 International Day of Persons with Disabilities”

  The president of Turkish National Association of the Deaf Ercüment Tanrıverdi, participated in a panel discussion organized for the annual observance of the International Day of Disabled Persons at Istanbul Aydın University on December 3, 2014 and noted that it is a challenging day for the society to face with disability.

  Panelists Associate Professor Gökçen Çatlı of Life without Disability Center at Istanbul Aydın University, Gülsüm Şenocak psychologist at Istanbul Municipality Disability Services, Ercüment Tanrıverdi president of Turkish National Association of the Deaf, Personal Development Specialist Aynur Algül and Hasan Atacan Physiotherapy Specialist at Istanbul Aydın University participated in the panel discussion.

  Prof. Çatlı said that 12 percent of the developing countries’ population live with disabilities and gave some information about the Life without Disability Center, “although the center is opened to help students with disabilities, it also aimed to raise awareness, educate students and work with municipalities and non-governmental organizations.”

  Gülsüm Şenocak of Istanbul Municipality Disability Services said, “the main problem with having a disability is the prejudices in the society towards disabled persons. Prejudices always exist in every part of the society starting from families and it worsens the situation for the disabled,” as she said she was 18 when she went blind, during the speech at the panel.

  “Having a disability does not mean you will never be happy. We need to create options to choose from. Disability starts when you say you can’t do it. You have to believe in yourself,” said Gülsüm Şenocak when emphasizing the importance of emphathy.  

  The president of Turkish National Association of the Deaf Ercüment Tanrıverdi said that December 3rd International Day of Persons with Disabilities is a challenging day for any society that we needed to evaluate the changes that happened every passing year. He also mentioned the hard works done by Istanbul Municipality and said that the main problem of the deaf and hearing impaired was education. “Many hearing impaired individuals do not know how to write and read even though they hold high school diplomas. Therefore we cannot even communicate through writing. Sign language is losing its importance and we are not encouraged to learn it.”

  Tanriverdi added that in the society hearing impaired individuals live in a world of their own and isolated from the society therefore a Deaf culture is being created. In Turkey, the oldest sign language is being used is the language used in 1300s during Ottoman Era.

  Personal development specialist Aynur Algül mentioned that she is 95 percent blind and that if the society becomes aware of the disabilities then it is easier to remove the barriers. The new generation is sensitive to disabled individuals.

  “I am hopeful of the young people. They can communicate with the disabled and build relationships with them. They are conscious and sensitive about this.” Pointing out to the responsibilities that disabled individuals should take and went on and said, “No matter what the circumstances are we need to learn to make friends with people. Besides all the difficulties we need to think about this.”

  Istanbul Aydın University Physiotherapy Specialist Hasan Atacan Tonak spoke at the end of the panel and talked about the technological support for disabled and types of hearing aid available. He said that the society should practise positive discrimination for the disabled in order to bring back the disabled to the society.

  Panel discussion ended with giving plaquettes to the speakers.

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  İAÜ e- bülten / IAU e-bulletin

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19483119
  62
     

    Son Ziyaret :  08.08.2020 00:43