HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Kadına Şiddete Hayır

    01.12.2014

  İstanbul Aydın Üniversitesi'nde "Kadına Şiddete Hayır" paneli düzenlendi.

  Categorie  Kategori : İAÜ e- bülten / IAU e-bulletin
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 2069

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


  İstanbul Aydın Üniversitesi Öğrenci Konseyi ve  Kulüpler Birliği'nin organizatörlüğünde gerçekleştirilen “Kadına Şiddete Hayır” paneline İstanbul Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Şevki Sözen, Nişantaşı Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Ayça Can Kırgız, Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı Gönüllüsü Esen Özdemir, Yazar Yelda Karataş ve Av. Niyazi Atasoy konuşmacı olarak katıldılar.

  İstanbul Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Şevki Sözen panelde yaptığı konuşmada, dünyada kadınların şiddete uğramasının önlenemediğini ve şiddetin artarak devam ettiğinin altını çizerek, “Kadınların yüzde ellisi yani her iki kadından bir tanesi fiziksel veya beraberinde cinsel şiddete uğruyor. ABD şöyle bir çalışma yapmış, her yedi saniyede bir kadın şiddete uğruyor,” dedi.

  Konuşmasında Türk toplumunun şiddet algısı bozuk bir toplum olduğunun altını çizen Prof. Dr. Şevki Sözen, “Toplum olarak şiddet algısı bozuk bir toplumuz. Çünkü çocukluk çağımızdan itibaren ailelerimizden tokat yiyerek ve terlik atılarak büyüdük. Doğal olarak zaman zaman bu davranışları biz bir terbiye yöntemi zannediyoruz,” şeklinde konuştu.

  Prof. Dr. Sözen, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı'na getirilen şiddet mağduru kadınlara “şiddete uğruyorsun ama neden bu şiddet” sorusuna verdikleri yanıtı ise şöyle anlatıyor:
  “Sen bu şiddetin altında yatan etkeni bize tanımlayabilir misin? dediğimizde gelen kadınların yüzde 42'si 'valla bilmiyorum kocam beni döverken pek fazla neden dövdüğünü söylemez' diyorlar.  Kapıyı çalar kapıyı geç açtın diye dövebilir, yemek niye geç kaldı diye dövebilir, neden soğuk diye dövebilir, neden öyle baktın diye dövebilir.”

  Konuşmasında “dayak statü gözetmiyor” diyen Prof. Dr. Sözen, “Eğitimli kadınlar bununla çok güzel başa çıkabilir diye düşünmeyin lütfen, ekonomik sıkıntıları olan kadınlar çok daha bocalayabiliyorlar ama eğitimli kadın da bocalıyor. Çünkü o bu sefer toplumda var olan ve bu güne kadar saygın bir noktada olan prestijini sarsmak istemiyor. Kimseye söyleyemiyor, 'Ben evde dayak yiyorum' diyebilmek kolay mı?” ifadelerini kullanarak şiddet mağduru kadının ruhsal olarak kendi içinde bölünme yaşadığından söz etti.

  Her erkeğin şiddet uyguladığının altını çizen Sözen, “İster hekim olsun ister hukukçu. Her erkek şiddet uygulayabiliyor. Peki bu şiddet kadına nasıl yansıyor. Ne yazık ki kadınlar karşımıza ben duygusal şiddete, fiziksel şiddete uğradım diye gelmiyor. Baktığımızda bunların başka başka hastalıklarla bizlere başvurduğunu görüyoruz. Fiziksel ve ruhsal hastalıklarında artışlar görüyorum. Artık yaşam kaliteleri bozulmuş ve üretkenlikleri azalmış bir şekilde bizim karşımıza geliyorlar. Kimisi depresyonda, kimisi öz saygılarını yitirmiş vaziyette, kimisi artık yaşam isteği olmayıp zaman zaman ya da anti depresanlara bağımlı bir şekilde karşımıza geliyor,” dedi.  

  Panelde kadına yönelik şiddetin medyaya yansımasını ele alan Nişantaşı Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayça Can Kırgız, medyada artık kadına yönelik şiddetin çok normal bir şey olarak yansımasına değindi. Son yıllarda özellikle kadın programlarında bu şiddetin körüklendiğinin altını çizdi.

  Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı Gönüllüsü Esen Özdemir ise son günlerde flört şiddeti ve dijital   şiddet olarak adlandırdıkları iki tane şiddet biçimi flört şiddeti ve dijital şiddete çok fazla rastladıklarından söz ederek, “Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte dijital şiddet maduru ve bizi arama oranı çok fazla artmış durumda. Çünkü artık herkesin elinde kamerası var. Herkesin mahremiyet alanı belirsizleşmiş durumda ve sürekli bir tehditte. Hayatımızı kolaylaştıran şey yine biz kadınlara şiddet olarak dönüyor. Sosyal medya ne yaptığınızı kimle birlikte olduğunuzu denetlemeye dönüşmüş durumda,” şeklinde konuşarak şiddetin sadece biçiminin değiştiğini vurgulayarak şunları söyledi:

  “Flört şiddeti evlilik içi şiddet ve evlenen kadınların gördüğü şiddetten çok farklı. Çünkü flört şiddetinde şöyle bir şey var: genelde yaşadığımız ilişkilerde sizin nasıl bir sevgili olacağınızı belirliyor.”  “Say No to Violence against Women”

  Istanbul Aydın University organized a panel discussion titled “Say No to Violence against Women”.

  Istanbul University Faculty of Medicine Prof. Sevki Sozen, Nisantasi University Assosiate Professor Ayca Can Kirgiz, a volunteer from Mor Cati (Purple Roof) Women’s Shelter Esen Ozdemir, Author Yelda Karatas and Lawyer Niyazi Atasoy participated in the panel as guess speakers, organized by Istanbul Aydın University Student Council and Union of Clubs.

  Istanbul University Faculty of Medicine Prof. Sevki Sozen said that the violence against women seems unstoppable and continues to rise, “fifty percent of women, one out of every two women that is, become victims of physical and thereby sexual violence. According to a study conducted in the United States, a woman is assaulted every 7 seconds.”

  “As a society we tend to be violent. We grow up in families where domestic violence is widely present. We probably got smacked or hit with a slipper by our mothers. From time to time we assume these kind of behaviors are appropriate as a way to discipline children.”

  Prof. Sozen revealed the answers received from a survey conducted at Istanbul University Department of Forensic Medicine “you are being assaulted violently, do you know why?” 

  “Can you describe the reason behind this violence?” 42% of the women said “I don’t know, my husband never tells me why he beats me up. He rings the bell and as soon as I open the door he starts beating me up because I didn’t opened the door on time, or he might beat me up because his dinner was served late, it could be because of a cold weather or the way I look at him.”

  Prof. Sozen said, “Domestic violence does not categorize women based on their status. Don’t assume that educated women can handle this better than the women without a job or an income. They probably don’t want to make a big deal out of it because of their social status and they don’t want it to be known. It is not easy for them to go around and say ‘I got beaten up’”

  “Every men assaults women,” said Prof. Sozen. “Doesn’t matter if the person is a doctor or a lawyer, every men assaults women. But how is it reflected on women? Women never come and say I am a victim of physical or emotional violence. We can see that they come to us with complaints that are associated with different illnesses. We see an increase in the number of physical and phychological illnesses. They come to us with complaints about low productivity and low quality of life, some of them with low self-esteem and some of them depressed, some of them lost their willingness to live and got addicted to antidepressants.

  Nisantasi University Associate Professor Ayca Can Kirgiz evaluated the media coverage of violence against women and criticized the fact that violence is seen as something that is a ‘normal’ part of daily life. She also said that the TV shows for women intensifies the degree of such violence.  

  Esen Ozdemir, a volunteer at Mor Cati Women’s Shelter said, “We have started to see an emergence in two types of violence; cyber violence and dating violence. As the use of technology became widespread the victims of cyber violence became widespread. Everybody literally has cameras ready to be used immediately. Privacy has no boundaries anymore and under danger. Instead of making our lives easy, technology is being used as a weapon against women. Social media is being used to decipher whom we are with and what we do.”

  Esen Ozdemir also emphasized the fact that violence is only changed in its form. “Dating violence is way different from domestic violence and violence of married women experience. The difference is that the way you live your life determines the way you will become a partner.”

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  İAÜ e- bülten / IAU e-bulletin

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19483053
  66
     

    Son Ziyaret :  08.08.2020 00:21