HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Horon ve Karadeniz Kültürü

    03.04.2014

  Horon ve Karadeniz Kültürü konulu bir söyleşi.

  Categorie  Kategori : MEYODER
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 2370

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  "Horon ve Karadeniz Kültürü"

  İstanbul Aydın Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Mezun ve Mensupları Derneği (MEYODER), Horonevi Kurucusu ve Horon Eğitmeni Aclan Sezer GENÇ'in katılımıyla “Horon ve Karadeniz Kültürü” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

  Florya Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen söyleşide “Bir İnsan Bir Kültür: Horon” başlığı altında Aclan Sezer GENÇ, Karadeniz kültürünün olmazsa olmazı horonun öneminden bahsetti. “Horon insan için ilaç gibidir, horon teptiğinde her şeyi unutursun,” diyen Genç, horon ile ilgili şunları söyledi:

  “İnsanlar konuşarak anlaşır ancak biz dans ederek, horon çekerek anlaşıyoruz. Yanımızda bazen Türkçe bilmeyen arkadaşlarımız oluyor ve onlarla anlaşma şansımız olmuyor. Bu durumda bizim anlaşma yöntemimiz horon oluyor. Müzik başladığında aynı anda horon tepmeye başlıyoruz ve aynı dili o zaman konuşuyoruz. Horon Karadeniz kültürünün en önemli öğrelerinden biridir. İnsanlar Karadeniz’de horonu bir halk oyunu gibi hobi olarak öğrenmezler. Horon doğumdan sonra yeme içme alışkanlığı gibi karadenizde edinilen bir alışkanlık, yaşayış biçimidir.” dedi.

  Ülkemizde ve yurtdışında horonun çok fazla ilgi gördüğünü belirten Horonevi Kurucusu ve Horon Eğitmeni Aclan Sezer GENÇ, Kardeniz kültürünün bir bütün olduğunu, havasıyla, doğasıyla, yemekleriyle ve horonuyla birlikte oluştuğunu dile getirdi.

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  MEYODER

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19626412
  56
     

    Son Ziyaret :  19.09.2020 01:43