HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Avrupa'nın Türkiye Algısı Konferansı

    10.06.2014

  İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa AYDIN; "Batı'ya Yönelik Kötü Algılar Oluştu".

  Categorie  Kategori : GARBİYAT
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 3610

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Avrupa’nın Türkiye Algısı Konferansı
  La Perception Européenne sur la Turquie Conférence-débat Paris

  İstanbul Aydın Üniversitesi Batı Araştırmaları Merkezi, Fransa’nın başkenti Paris’te "Avrupa’nın Türkiye Algısı" konulu konferans verdi.

  Konferansta Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, Paris Descart Üniversitesi Enstitüsü Başkanı Prof. Yves Charbit ve İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın yer aldı. Konferansta ayrıca konuşmacı olarak Batı Araştırmaları Merkezi Müdürü. Dr. Selin Şenocak, CNRS Araştırma Merkezi Müdürü, Yazar Prof. Nedim Gürsel, Paris Descart Üniversitesi’nden Prof. Annie Gruber ve Liberation Gazetesi'nin Türkiye uzmanı Marc Semo yer aldı.

  Konferansta konuşma yapan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın Türkiye’de zaman zaman Batı’ya yönelik kötü algılar oluştuğunu belirterek, "Biz Türkler ve Türkiye'de yaşayanlar hep Batı’yı belirli konularda olumsuz kararlar çıktığı zaman 'Batı zaten böyle düşünür, Batı zaten bize ve bu coğrafyada yaşayan insanlara çok doğru bakmaz ki' diye bir algı var. Biz de dedik ki bir de ayaklarımızın ucuna bakalım, tersten okuyalım diye bu merkezi kurma ihtiyacı hissettik. Acaba Batı neden böyle düşünüyor? Temel amacımız tek taraflı değil, her iki pencereden bakarak gerçekleri ve doğruları ortaya çıkarmak" dedi.

  Batı Araştırma Merkezi ile birçok başarılı konferans gerçekleştirdiklerini de kaydeden Aydın, "İstanbul Aydın Üniversitesi’nde 14 araştırma merkezi var, bunlardan biri de Selin Şenocak Başkanlığındaki Batı Araştırmalar Merkezidir. Daha yeni olmasına rağmen şu anda 4 büyük etkinlik gerçekleştirdi. Birçok hocamızla Lübnan’dan, Mısır’dan ve Türkiye’den değerli akademisyenlerin ve siyaset bilimcilerin de katılımıyla Batı Araştırmaları Merkezi’nde çok başarılı bir konferanslar gerçekleştirdik. Üniversitemiz 28 bin mevcuduyla Türkiye’nin en büyük vakıf üniversitesi. 2 bin uluslararası öğrencisi, 2 bin akademisyeni ve personeli var, 50 bin metrekare açık alanı, 150 bin metrekare kapalı alanı, çok güçlü bir teknolojik altyapısı, 450 dünya üniversitesiyle işbirliği yapan 14 araştırma merkezi, sosyal, fen ve teknik olarak 3 master ve doktora programları için enstitüleri olan 2500’e yakın mastır ve doktora öğrencisi bulunan bir üniversitedir” dedi.

  Büyükelçi Hakkı Akil ise konuşmasında Türkiye-Avrupa ilişkilerinin Osmanlı İmparatorluğu’ndan bugüne devam eden süreç içerisinde Türk-Fransız ilişkilerini özetlediği konuşmasında, ara sıra iki ülke arasında bazı siyasi nedenlerle ilişkilerinin gerildiğine dikkat çekti ve bunun da başlıca nedeni Ermeni sorunu olduğunu belirtti. Türkiye’nin Avrupa Birliği Üyeliği konusunda ise Fransa’nın tutumuna da değinen Büyükelçi Akil, Bunda geçmiş zamandaki Türkiye’deki darbe girişimleri gibi demokrasi açısından ortaya çıkan engellerden kaynaklandığını vurguladı. Akil ayrıca, Türkiye’nin Fransa’daki Kültür ve sanat çevreleri ile akademik çalışmalarıyla benimsenen bir yeri olduğunu söyledi.

  Konuşmacılar arasında yer alan CNRS Araştırma Merkezi Müdürü, Yazar Prof. Nedim Gürsel, Uzun süredir yaşadığı Fransa’daki Türkiye, Fransa ilişkilerini yorumlarken, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine etken yapan unsurlardan söz etti ve bunun zaman içinde aşılacağına inandığını ifade etti. Gürsel ayrıca, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın Türkiye’ye yaptığı resmi gezide Fransa’nın davetlisi olarak yer aldığına işaret etti.

  Prof. Annie Gruber, Türkiye, Osmanlı'dan bu yana yaptığı tercihlerle, 20. yüzyılın 2. yarısında kurumsal çalışmaları çerçevesinde Avrupa'nın bir parçası haline geldiğini, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda, Fransa eski Cumhurbaşkanlarından Jacques Chriac'ın destek verdiğini, Sarkozy'nin tutumunun bilindiğini söyledi. Fransız Liberation gazetesi Dış Haberler Müdürü ve Türkiye uzmanı Marc Semo ise, "Türkiye-Fransa ilişkilerinin, Türkiye'nin AB yolculuğunun önündeki engellerden biri olarak görülen Ermeni soykırımı ve İslam'dan ötürü Türkiye'yi AB'ye istemezler ama Fas'ı isterler. Çünkü Fas bizim tarihimizin bir parçası, orada Fransızca konuşuluyor ve 'bizden' diye algılanıyor hem de coğrafi olarak yakın diye düşünülebilir" dedi.

  Büyükelçi Hakkı Akil'in yaptığı Konferans açılışı konuşması sonrası İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan bir plaket, Mütevelli Heyet Başkanı Doktor Mustafa Aydın tarafından Büyükelçi Akil'e verildi. Ayrıca Konferans sonrası katılımcılara kokteyl verildi.

   
  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  GARBİYAT

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19387934
  72
     

    Son Ziyaret :  15.07.2020 08:23