HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Programlama Çocuk Oyuncağı Projesi

    30.04.2014

  Programlama Çocuk Oyuncağı Projesi Çalıştaylar ve Seminerler.

  Categorie  Kategori : EBTAM
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 2979

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  İstanbul Aydın Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Derneği İşbirliği ile
  Programlama Çocuk Oyuncağı Projesi

  Ülkemizde 2013 TÜİK rakamlarına göre 16-74 yaş aralığında bilgisayar ve internet kullanım oranları sırasıyla %49,9 ve %48,9’dur. İnsanların evlerine hızlı internet ile bilgisayar ve türevi cihazları satın alma oranı hızla artmaktadır. Evlere giren hızlı internet ve bilişim cihazları sayesinde çocuklarımızın da bilişim cihazlarını kullanma oranı gün geçtikçe artmaktadır. 6-15 yaş arasındaki çocuklarımızın yaklaşık %45,6’sı hemen hemen her gün internet kullanmaktadır. Çocukların ağırlıklı olarak ödev yapmak, oyun oynamak ve sosyal medya ortamlarına katılmak için interneti kullandığı görülmektedir.

  Diğer yandan, son yıllarda eğitimcilerin ve anne-babaların bilgisayar ve internete karşı olumsuz bir algı geliştirmeye başladıkları gözlemlenmektedir. Bilişim teknolojilerinin gayrı safi milli hasılaları üzerinde doğrudan veya dolaylı önemli etkisi olan ülkeler değil yasak getirmek bireylerin bilişimle iş yapabilme farkındalığı ve becerisi kazanma sürecini mümkün olduğunca erken yıllara çekmektedir. Üniversiteler ve şirketler tarafından çocuklara yönelik çok basit ve kullanımı kolay programlama platformları geliştiren ABD’de, son yıllarda çeşitli sivil toplum kuruluşlarının, şirketlerin ve kamu kuruluşlarının desteğiyle özellikle yazılım geliştirme becerisinin ve alt yapısının erken yıllara çekilmesi yönünde büyük çaba harcanmaktadır.

  Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamide ERTEPINAR ve Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Devrim AKGÜNDÜZ yönetiminde gerçekleştirilen ve Küçükçekmece ilçesinden 150 öğrenci-öğretmenin katıldığı etkinlikte, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Özdemir ve Türkiye Bilişim Derneği Genç ekibi çocuklara programlama eğitimi verdi. İstanbul Aydın Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Derneği İşbirliğiyle gerçekleştirilen “Programlama Çocuk Oyuncağı" projesi etkinliği; genellikle bilişim teknolojilerinin tüketim boyutuna odaklanan toplumumuzda yetişmekte olan çocuklarımızın BT araçlarının aynı zamanda bir üretim ve değer yaratma aracı olduğu algısına ve farkındalığına erken yaşlarda sahip olmalarını sağlamak, günlük olarak kullandığı web sitelerini ve bilgisayar oyunlarını kendisinin de geliştirebileceğinin farkına varmasını ve her çocuğun küçük bir program yazarak bilgisayara emir verebildiğini görebilmesini amaçlamaktadır.


  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  EBTAM

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19626501
  43
     

    Son Ziyaret :  19.09.2020 02:24