HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Kalp Krizi Tanısı Tedavi ve Önemi

    05.03.2014

  Kalp Krizi Tanı ve Tedavi Süreçlerinde Laboratuvar Bulgularının Önemi.

  Categorie  Kategori : PANEL
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 3276

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  KALP KRİZİ TANI VE TEDAVİ SÜREÇLERİNDE LABORATUVAR BULGULARININ ÖNEMİ

  Hastane Acil Servislerinde ve Laboratuvarlarında çalışan teknisyenlerin  özellikle gece nöbetlerinde en sık karşılaştıkları hasta numunesi, kalp krizi şüphesi ile hastaneye başvuran hastaların kanları olmaktadır. Günlük rutin çalışma yükü altında özellikle laboratuvarı teknisyenlerinin bu hastaların kan örnekleri çalışmada acil bölümünde çalışan hasta bakıcıların, hemşirelerin ve doktorların taşıdıkları heyecan ve aceleyi paylaşmak gibi bir insani sorumlulukları vardır. Oysa ne acıdır ki, ülkemizde gördüğümüz örneklerin büyük bölümünde bu hisleri ancak o konuda iyi eğitim almış teknisyenler paylaşabilmekte, bütün elinde ki işleri bırakıp bu testlerin biran önce doğru bir şekilde verilmesine çaba göstermektedirler.

  Üniversitemizden mezun edeceğimiz ve tüm Ülkemizin sağlık birimlerine yayılacak, laboratuvar teknisyenlerimizin bu konuya aşırı duyarlı olmalarını sağlamak için , hem teknik olarak hem de tedavi süreçlerinde onlara bu konuda böyle bir panel düzenleyerek bilgilendirmek istedik.
   
  Panelde açılış  konuşmasını  yapan, Yrd.Doç.Dr.H.Uğur Öncel kalp krizi oluşmasına neden olan kan damarı yapı değişikliklerini ve kalp damarını tıkayan aterom plağının oluşma öyküsünü bilimsel yönü ve görsel veriler ile dinleyecilere anlattı. Kalp krizi tanısını koymak amacıyla laboratuvarlarda çalışılan testlerin listesini ve özelliklerini anlatarak konuşmasını tamamladı.

  Prof.Dr.Serdar Küçükoğlu, kalp krizini oluşturan dış etkenler ve yaşam alışkanlıklarından kısaca bahsettikten sonra, kalp krizi tanısı için kullanılan test sistemlerini ve sonuç değerlendirmelerini anlattı. Özellikle son yıllarda  tanı amaçlı test listesinde yapılan farklı test istemlerini anlattığı ikinci bölümde, test sonuçlarını Kardiyoloji Uzmanları olarak nasıl değerlendirdiklerini ve hangi kriterleri esas aldıklarını ayrıntılı bir şekilde, barkovizyon gösterimi ile birlikte dinleyicilerin dikkatine sundu.

  Son konuşmacı olarak kürsüye çıkan Doç.Dr.Mutlu Vural ise Yönetim Kurulu Başkanı olduğu  sivil toplum örgütlenmesinin sağlıktaki önemli birimlerinden biri olan, Hayatta Kal Derneğinin faaliyetlerini anlatarak konuşmasına başladı. Kalp krizi vakalarında ilk müdahalenin bilinçli yapılmasının önemini örnekleri ile anlatarak, bu konuda dernek olarak hazırladıkları TV kamu spotunda yayınlanan Video gösterimini dinleyecilere sundu. Kısaca kalp krizi vakalarında erken müdahale yöntemlerini şematik olarak göstererek konuşmasını tamamladı.

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  PANEL

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19647103
  24
     

    Son Ziyaret :  26.09.2020 05:59