HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Siyasi Partilerin Trakya Politikası: CHP Açmazı

    27.04.2012

  İAÜ Türkiye Araştırmaları Merkezinin Gerçek Gündem` de yayınlanan yazısı...

  Categorie  Kategori : TAM
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 3100

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Siyasi Partilerin Trakya Politikası: CHP Açmazı

       1960 ihtilalinin ardından mağduriyet hissiyle 1965 seçimlerinde Adalet Partisini destekleyen Nur Cemaati ileri gelenlerinden bir grup Süleyman Demirel`e hayırlı olsun ziyaretine gittiklerinde, içlerinde biri: "Efendim" der, "madem verdiğimiz desteğin farkındasınız ve bunun için bize teşekkür ediyorsunuz, sorabilir miyim: Neden kabinenizde bizden bir arkadaşımız yok?" Demirel`in verdiği cevap karşısında şaşıp kalırlar: "Bizden biri yok diyorsunuz da aziz kardeşim, peki ben neciyim?

       Türk siyasetinde çok partili hayata geçilen 1950 yılından beri cemaatlerin yönlendirdiği gerçeğini kimse yadsıyamaz. Bunun kökleri bu topraklarda 600 yıl hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu`nun idari yapısında aramak gerekir. Osmanlı hanedanı dışında tüm idari ve askeri kadrosu fethedilen topraklardaki gayrimüslim çocukların devşirilerek çok özel eğitimlerden geçen, köklerinden koparılan bireylerden oluşuyordu. Sarayın ve ordunun en üst kademelerini oluşturan bu devşirmelerin bir sınıf oluşturmaları ise engelleniyordu: ünvanları gibi taşınmaz mallarını da çocuklarına miras bırakamıyorlardı.

  Bunun dışında tüm ticari faaliyet sultanın korumasında ve yönetiminde olan gayrimüslim azınlıkların elindeydi. Dolayısıyla bir burjuva sınıfının oluşması da engellenmişti. Peki, geri kalan ve büyük çoğunluğu oluşturan "hür Müslüman halk" ne durumdaydı?

  TAM Başkanı Banu DALAMAN'ın Gerçek Gündem sitesinde yayınlanan yazısının devamını okumak için tıklayınız

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  TAM

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19387757
  44
     

    Son Ziyaret :  15.07.2020 07:16