HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  İranlı Öğrenciler Şeb-i Yelda Gecesinde Buluştu

    30.12.2013

  İranlı Öğrenciler Şeb-i Yelda Gecesinde Buluştu.

  Categorie  Kategori : TÖMER
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 2698

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  İranlı Öğrenciler Şeb-i Yelda Gecesinde Buluştu

  İstanbul Aydın Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Temin Koordinatörlüğü tarafından İran Halk Edebiyatı’nın bir parçası olan Şeb-i Yelda gecesi organize edildi. İranlı öğrenciler Şeb-i Yelda gecesinde, Hafız Divanı’ndan şiirler, şarkılar okuyup, dans ettiler.  Ayrıca gecede İran’ın tanınmış Tar ustası Dr. Reza Hosseini de İranlı öğrencilere geçen yıl UNESCO tarafından koruma altına alınan geleneksel enstrümanlardan Tar eşliğinde unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşattı.

  Gecede bir konuşma yapan İstanbul Aydın Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Direktör Yardımcısı Dr. Miraç ÖZAR; üniversitede öğrenim gören 150’yi aşkın İranlı öğrenciye kendilerini evinde hissettirecek, kültürlerini, geleneklerini yaşatacak bir gece düzenlemiş olmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Gecede öğrencilere geleneksel olarak hazırlanan Şeb-i Yelda masasında nar ve karpuz ikram edildi.

  Şeb-i Yelda

  İran'da yaklaşık 2000 yıldan fazla zamandır 21 Aralık'ı 22 Aralık'a bağlayan gece kutlanan ve günlerin kısalmasının son bulduğunun habercisi olan kutlamaların adıdır. Kökenlerini güneş tanrısı Mithra’nın doğumundan alan bu bayram, Romalıları dahi etkilemiştir. Romalıların Saturnalia ve Sol Invicta şenliklerinde Yelda gecesinden izler taşır. Bugün İran’da bu geceyi karpuz yiyerek ve aile büyükleri çevresinde toplanıp sohbet ederek geçirmek kısmen de olsa süren bir gelenektir.

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  TÖMER

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19359569
  47
     

    Son Ziyaret :  07.07.2020 13:00