HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Türkiye-AB İlişkileri

    02.01.2014

  Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri Masaya Yatırıldı.

  Categorie  Kategori : USAM
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 3115

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ
  ULUSAL GÜVENLİK VE STRATEJİ
  UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ
  TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ


  Faruk Şen “2013 Yılında Türkiye’de AB Üyeliğini Destekleyenler %18’e Düştü.”
  İstanbul Aydın Üniversitesi Ulusal Güvenlik ve Strateji Araştırmaları Merkezi (USAM) tarafından düzenlenen “Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri” konulu panel Florya Yerleşkesi'nde gerçekleşti. USAM Müdürü Doç. Dr. Sait YILMAZ’ın moderatörlüğünü yaptığı panelin konuşmacıları Türk-Alman Vakfı (TAVAK) Başkanı Faruk Şen, Avrupa Birliği (AB) Uzmanı Dr. Can Baydarol ve İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ramazan KURTOĞLU’ydu.

  Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği panelde ilk konuşmayı yapan Yrd. Doç. Dr. Ramazan KURTOĞLU, “Türkiye’nin AB’ye giriş sürecinde Avrupalıların samimiyeti sorgulanmalıdır. Avrupalıların söyledikleri ile uygulamaları farklıdır. Uluslararası anlaşmalara rağmen, Kıbrıs Rum Kesimi’nin birliğe alınması büyük bir hatadır. Gümrük Birliği’nde Türkiye’nin aleyhine 400 milyar dolarlık bir gelişme var. Bugünkü Avrupa Birliği’ne üyelik süreci teslimiyetçi bir anlayışla yürümektedir, Türkiye’nin çıkarlarına da uygun bir model üzerinden yürümelidir” dedi.

  Dr. Can Baydarol ise Türkiye’de 17 Aralık 2013 ile başlayan süreçte Türkiye’den Avrupa Birliği’nin üyelik görüşmelerini tamamen askıya alma riskinin belirdiğini, bunun ise Türkiye’ye gelen yabancı paranın çıkmasına neden olabileceğini söyledi. Baydarol, Türkiye’de halen sanayi üretiminin %40’ının, bankaların %60’ının, sermaye piyasasının %85’inin yabancıların kontrolünde olduğunu söyledi.

  Panelin bir diğer konuşmacısı Faruk Şen ise AB’deki çöküşün önce Romanya ve Bulgaristan ile başladığını, bunu Macaristan, Yunanistan, Portekiz, İrlanda ve İtalya’nın izlediğini, 2014’de ise Slovenya ve Belçika’da çöküş beklendiğini açıkladı. Şen ayrıca Çek Cumhuriyeti ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin de çok riskli olduğunu, 720 nüfuslu Rum Kesimi ekonomisinin 22 milyar Euro bulamazsa çökeceğini açıkladı. Şen’e göre, Yunanistan’daki krizde 168 milyar Euro ülkeden kaçtı ve yönetim 340 milyar Euro yük altına girerken, 108 milyar Euro yardım aldı. Faruk Şen “Gümrük Birliği ile sattığımızdan 230 milyar Euro fazla aldık. 2013 yılında Türkiye’de AB üyeliğini destekleyenler %18’e düştü. AB Üyeliğinin bugün için geçerli tek avantajı Türkiye’nin AB Parlamentosu ve Konsey’inde oy hakkı ile beş büyük arasına girecek olmasıdır. AB ile son yapılan vize anlaşması aslında Türkiye’ye göçmenleri geri alma anlaşmasıdır. Türkiye’de halen 1.900.000 kaçak insan yaşamaktadır ve 650.000 Suriyeli buna dahil değildir. Avrupa’dan dönecek olanlar ile birlikte bu miktar çok artacaktır” dedi.


  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  USAM

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19801773
  73
     

    Son Ziyaret :  05.12.2020 12:20