HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Atatürk'ü Anlamak

    28.11.2013

  Atatürk'ü Anlamak konferansı.

  Categorie  Kategori : ATAM
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 2316

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Atatürk'ü Anlamak Konferans Dizisi-2

  Prof. Dr. Ümit Özdağ "Atatürk milliyetçiliği diye bir milliyetçilik yoktur"

  Prof. Dr. Ümit Özdağ, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde gerçekleştirilen “Atatürk'ü Anlamak” konulu konferansta, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunun temelini oluşturan Türk Milliyetçiliği fikridir. Bazıları buna yanlışlıkla Atatürk Milliyetçiliği diyor. Bu çok büyük bir yanlışlıktır. Atatürk Milliyetçiliği diye bir milliyetçilik yoktur,” şeklinde konuştu.

  İstanbul Aydın Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi  “Atatürk'ü Anlamak” konulu bir konferans gerçekleştirdi Florya Yerleşkesi'nde düzenlenen konferansa akademisyen Prof. Dr. Ümit Özdağ konuşmacı olarak katıldı.

  Konferansta Milli Mücadele Dönemi'nde Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milleti üzerindeki ikna rolüne değinen Prof. Dr. Özdağ, “Mustafa Kemal, art arda Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşı gibi savaşlar yaşamış, ağır yaralar ve büyük kayıplar yaşamış bir milleti yeni bir savaşa, milli mücadeleye ikna etme misyonu üstlenmiştir. Atatürk’ün askeri dehasının yanında siyasi dehası da belirgin bir şekilde burada ortaya çıkıyor. 19 Mayıs 1919 tarihinde bir referandum yapılsaydı, buradan milli bir direniş çıkmazdı,” şeklinde konuştu.

  Konuşmasında Atatürk Milliyetçiliği gibi bir nitelendirmenin doğru olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Özdağ, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunun temelini oluşturan Türk Milliyetçiliği fikridir. Bazıları buna yanlışlıkla Atatürk Milliyetçiliği diyor. Bu çok büyük bir yanlışlıktır. Atatürk Milliyetçiliği diye bir milliyetçilik yoktur. Yani Atatürk, kendi milliyetçisi değildir. Bunun adı Türk Milliyetçiliğidir. Atatürk’ün yorumladığı şekilde Türk Milliyetçisi derseniz bu doğrudur,” değerlendirmesinde bulundu.

  Konuşmasının sonunda Türkiye’nin güncel sorunlarına da dikkat çeken Özdağ, “Bugün Türkiye’nin bazı sorunları var. Bu sorunlar bizi karamsarlığa sürüklememeli. Türkiye’yi bölmek isteyenler, bu topraklarda başka bir devlet kurmak isteyenler var. Benim samimi inancım şudur ki; Türkiye, bu sorunları aşacaktır. İlerleyen dönemde daha zor günler yaşayabiliriz. Belki daha dibe vuracağız. Ama ondan sonra bir derlenme, toparlanma sürecine girileceğini düşünüyorum,” dedi.

  İstanbul Aydın Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin düzenlediği "Atatürk ve Milliyetçilik" konferansı Prof. Dr. Ümiz Özdağ'ın katılmıyla gerçekleşti.

  Tarih: 28 Kasım 2013
  Saat: 14.00-16.00
  Yer: D Blok Mavi Salon


  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  ATAM

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19482930
  64
     

    Son Ziyaret :  07.08.2020 23:39