HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Toplumda Din Kültürü

    06.11.2013

  Toplumda Din Kültürü ve Farklı Eğitim Kaynakları Prof.Dr. Mustafa Saim Yeprem

  Categorie  Kategori : TARMER
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 1570

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  İAÜ-TARMER Müdürü Prof. Dr. Mustafa Saim tarafından yürütülen “Tarmer Seminerleri” konferanslarının ikincisi gerçekleşti. Öğrencilerin ilgiyle katıldığı konferansta bu hafta “Din Kültürü ve Farklı Eğitim Kaynakları” konuşuldu.

  “KÜLTÜRÜN EN ÖNEMLİ UNSURU DİN KÜLTÜRÜDÜR.”
  Din kültürünün hayatımızın her yönünde etkileri vardır diyen Yeprem yalnız edebiyat, sanat değil dilin oluşunda da dinin önemli rol oynadığına değinerek böylece, kültürün en önemli unsurlarından birinin din kültürü olduğunu belirtti.

  “TABİATTA BOŞLUK YOKTUR.”
  Tarihte; Tekke, Dergah, Zaviye ve Türbelerin kapatılması konusuna temas eden Prof. Dr. Mustafa Saim Yeprem, “Tabiat boşluğu sevmez” açıklamasında bulundu.  Bunun kültür kuruluşlarında da böyle olduğunu ve o dönemde kapatılan tekkelerin ve diğer din eğitimi  kurumlarının bıraktığı boşluğun yerini, halk tarafından, yurdun her bölgesinde birbirinden farklı kuruluşlarla ve farklı anlayışlarla doldurulmaya çalışıldığını ve bu sebeple toplumun din kültürünün çok çeşitli kaynaklardan beslenmesi sebebiyle homojen olmayan bir yapıda hatta bazı noktalarda birbirine zıt ve aykırı karakterde oluştuğunu belirtti.

  “DOĞRULAR TEK DEĞİLDİR!”
  Tekliğin yalnızca Allah’a ait bir sıfat olduğunu hadis ve ayetlerle de öğrencilere aktaran Prof. Dr. Mustafa Saim Yeprem; birçok doğru olduğunu ama marifetin en uygun olanı seçmek olduğunu bidirdi. Öğrencilere araştırma yapmaları konusunda tavsiyede bulunan Yeprem, 55 yıllık eğitim yaşamında öğrencilere hep eleştirin dedik ama çok sonra anladım ki araştırın demeliymişim diyerek samimi bir söylemde bulundu. Aynı zamanda Türkiye de Din Eğitimi olmadığını savunan Yeprem bunu “Eğitim kavramı ile Öğretim kavramı farklı şeylerdir Bu sebepleTürkiye’de Din eğitimi yoktur Din Kültürü Ve Ahlak bilgisi  öğretimi vardır. Bu ders Yurt Bilgisi, Tarih gibi derslerden farklı değildir” sözleriyle tamamladı. Öğrenciler tarafından birçok soru ile karşılaşan Yeprem tüm soruları yanıtlamasıyla konferans bitmiştir.

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  TARMER

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  17340817
  118
     

    Son Ziyaret :  21.06.2018 08:01