HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  İAÜ Global Barış ve Demokrasi Mrk. Bşk. Tevekkül KARMAN Mısır'daki Son Durumu Değerlendirdi.

    28.08.2013

  İstanbul Aydın Üniversitesi Global Barış ve Demokrasi Merkezi Başkanı Nobel Barış Ödüllü Tevekkül Karman Mısır'daki son durumu değerlendirdi.

  Categorie  Kategori : TEVEKKÜL KARMAN
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 2220

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Untitled Document

  İstanbul Aydın Üniversitesi Global Barış ve Demokrasi Merkezi Başkanı Nobel Barış Ödüllü Tevekkül Karman Mısır'daki son durumu değerlendirdi.

  Yemen Devriminin Anası’ olarak anılan Nobel Barış Ödüllü Tevekkül Karman; General Sisi ve diğer darbecilerin Uluslararası Ceza Mahkemeleri’nde ‘insanlığa karşı suçlu’ olarak yargılanması gerektiğini söylüyor. Karman’ın Hürriyet aracılığıyla verdiği mesajlar şunlar:

  Arap Baharı’nda hareketin başlangıcı Mısır’dı. Orada sorun çözüldüğünde bölgedeki tüm ülkeler de bundan olumlu etkilenecekti. Arap Baharı demokratik sistemlerin kurulmasını, özgürlüğün, onurun ve adaletin kazanılmasını sağladı. Ama darbe tüm bunları yeniden yıktı. Bu darbe Mısır’la birlikte bölgedeki tüm ülkeleri etkiledi. Mısır’daki baharın yok edilişi geriye kalan baharların da ölümü oldu. Mısır halkının tüm özgür dünyayla birlikte darbeyi bitireceğine eminim ama
  acilen demokratik yola dönülmesi gerek.

  MISIR’A SOKMADILAR

  Özgür dünya, Mısır’daki darbeyi protesto edenlerden, insan hakları ve demokrasi değerlerini savunanlardan vazgeçmemelidir. Bu darbe yetkililerinin daha fazla ihlalde bulunmalarını önlemede insanlığa yardımcı olmak istedim. Bu nedenle Mısır’a geçtim. Darbeciler darbeyi istemeyenlere karşı yaptıkları baskının herhangi bir tanığı olmasını istemiyorlar. Dünyanın bunu görmesini istemiyorlar. Bu nedenle ülkeye girişimde engellendim.
  Kara çarşamba günü olan katliam, insanlığa karşı bir katliamdır. Bunu yapanlar ve General Sisi, ülkede adli ve Uluslararası Ceza Mahkemeleri’nde ‘insanlığa karşı suçlu’ olarak yargılanmalı ve hüküm giymelidir. Ne yazık ki ABD yönetiminin bugünkü tavrı çıkarlarından etkileniyor. Bu çıkarlar Amerika’nın kurucu ataları tarafından koyulan prensipler ve değerler değildir. Amerikan yönetimi yanıldı, askeri yönetimin demokratik yönetime saygısı yoktur.

  Baradey istifa edince rahatladım ama...

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tevekkül Karman’ın Mısır’a sokulmamasına tepki göstermiş ve “Barış Ödülü almış olan Baradey şu anda askeri darbeyi gerçekleştiren hükümetin cumhurbaşkanı birinci yardımcısıdır. Ey Nobel sen nasıl barış ödülleri dağıtıyorsun?” demişti.

  Tevekkül Karman da Baradey’le ilgili şunları söylüyor: “Birçok kez istifa etmesini istedim. İstifasını verdiği için kendimi rahatlamış hissediyorum ama istifasının içeriğinde darbecilere ‘Barış yapmayın ve darbe karşıtlarıyla anlaşmaya varmayın’ demesini de esefle kınıyorum. Nobel Komitesi, başkanı aracılığıyla, darbe karşıtı tutumunu açıklamıştır. Ben ne Nobel Komitesi ile ne de Nobel kazanan meslektaşlarımla dayanışma göstermeleri için iletişime geçtim, dayanışmaları kendiliğinden oldu.”

  Hem TC vatandaşı hem de hoca oldu

  Kadın haklarını koruma amaçlı barışçıl mücadelesi nedeniyle 2011 Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Karman, bu ödülü alan ilk Arap. İranlı hukukçu Şirin Edebali’den sonra bu ödüle layık görülen ikinci Müslüman kadın. Üç çocuk annesi Karman geçen yıl Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu. İstanbul Aydın Üniversitesi Global Barış ve Demokrasi Merkezi’nin başkanlığını yürüten Karman, ülkesinde ve bölgede kurulacak yeni yaşamların şekillenmesinde bu merkezin önemli rol üstleneceğine inandığı için Yemen ve Türkiye arasında mekik dokuduğunu söylüyor.

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  TEVEKKÜL KARMAN

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19626597
  47
     

    Son Ziyaret :  19.09.2020 03:06