HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  İAÜ Global Barış ve Demokrasi Merkez Müd.Tevekkül Karman'a Mısır'da Gözaltı...

    05.08.2013

  İnsan Hakları ve Demokrasi Merkezi Başkanı Tevekkül Karman'a Gözaltı.

  Categorie  Kategori : TEVEKKÜL KARMAN
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 2112

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  İnsan Hakları ve Demokrasi Merkezi Başkanı Tevekkül Karman’a Gözaltı.

  İstanbul Aydın Üniversitesi İnsan Hakları ve Demokrasi Merkezi Başkanı Tevekkül Karman, Mısır Seyahatinde ülkeye alınmadı. Gözaltına alınan Nobel Ödüllü Müslüman Kadın Gazeteci Aktivist Tevekkül Karman daha sonra serbest bırakıldı.

  Geçtiğimiz hafta İstanbul’da bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi İnsan Hakları ve Demokrasi Merkezi Başkanı Nobel Ödüllü Müslüman Kadın Gazeteci ve Aktivist Tevekkül Karman ülkesine dönmesinden kısa bir süre sonra Sana’dan Mısır’a geçerken ülkeye alınmadı. Pasaportuna el konulan Karman bir sure gözaltında bekletildikten sonra serbest bırakıldı. Mısır Yönetimi Karman’ı yasaklılar listesine alarak ülkeye girişine izin vermedi. Kısa süre once İstanbul’da bulunan ve İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından kurulan İnsan Hakları ve Demokrasi Merkezi’nde çalışmalarına başlayan Karman, Mısır ve Yemen’de ki son durumu anlatarak Arap Baharı’nı değerlendirmişti. Mısır’da ordunun yönetime el koymasının ardından Savunma Bakanı Abdulfettah Es-Sis’yi eleştiren ve ülkede yaşanan olayı “Açık Darbe” olarak nitelendiren Karman yaptığı açıklamalardan dolayı Mısır'a sokulmadı. Tevekkül Karman, sosyal medya hesaplarından barışçıl gösterilere destek için Rabiatul Adevviye Meydanı’na gideceğini duyurmuştu. Bunu engellemek isteyen Mısır ülke yönetiminin ülkeye girişine izin vermediğini belirten Karman, Mısır’da gerçekleşen darbenin demokrasiye düşürülen bir gölge olduğunu, yönetimin korkak bir tavır sergileyerek demokratik hakları engellediğini söyledi. Arap Baharı’nda hareketin Mısır’dan başladığını belirten Karman, asıl sıkıntının olduğu yerde Mısır’dır dedi. Demokratik bir devlet kurulmadan seçim sürecine gidilmesinin bugün yaşanan olayların kaynağı olduğunu belirten Karman demokrasinin bölgede yok edilmeye çalışıldığını söyledi.

  Detaylar için tıklayın...  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  TEVEKKÜL KARMAN

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19626641
  56
     

    Son Ziyaret :  19.09.2020 03:21