HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  İAÜ EUROINVENT'ten Bu Yılda Ödüllerle Döndü

    18.05.2013

  Romanya'da düzenlenen Avrupa Yaratıcılık ve Yenilik Sergisi EUROINVENT'te 5 farklı projeyle katılan İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencileri ödüllerin sahibi oldu.

  Categorie  Kategori : Mühendislik Fakültesi
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 7015

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto


  İstanbul Aydın Üniversitesi EUROINVENT’ten Bu Yılda Ödüllerle Döndü.

  Romanya’da düzenlenen Avrupa Yaratıcılık ve Yenilik Sergisi EUROINVENT’te 5 farklı projeyle katılan İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencileri ödüllerin sahibi oldu.

  İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi öğrencisi İlkay Yelmen ve geçtiğimiz yılda aynı yarışmadan Head Belt isimli projesiyle birincilikle dönen Saeid Dadashzadeh, EUROINVENT 2013’ü başarıyla tamamladı. 9-10-11 Mayıs 2013 tarihleri arasında Romanya’da beşinci kez düzenlenen yarışamaya, Avrupa Komisyonu Enformasyon Merkezi, Romanya Araştırma Formu, Iasu Gheorghe Asachi Universitesi ve Alexandru Ioan Cuza Üniversitesi tarafından oluşturulan jüri başkanlık etti. Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Mısır, İran, Kore, Malezya, Moldova, Polonya, Rusya, İspanya, Tayvan, Tunus, Türkiye ve Ukrayna gibi 15 farklı ülkenin 14 kategoride yarıştığı yarışmadan İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencileri; 3 altın, 2 gümüş madalyanın sahibi olarak döndü. Aynı zamanda Moldovya ve Polonya Mükemmeliyet Diploması, Romanya Kimya ve Petro-Kimya Enstitüsü Mükemmeliyet Diplomasını da kazanan genç yetenekler, Euro Direct Özel Ödülünün de sahibi oldular.

  Euro Direct Özel Ödülü İstanbul Aydın Üniversitesi’nin…

  Dünyanın farklı ülkelerinden robotik konusunda uzmanların ve üniversite öğrencilerinin katıldığı proje yarışması ve sergi, Avrupa’da teknoloji çalışmaları açısından düzenlenen en önemli etkinliklerden biri olarak görülmektedir. İstanbul Aydın Üniversitesi adına yarışmaya katılan Mühendislik Mimarlık Fakültesi öğrencisi Saeid Dadashzadeh ve İlkay Yelmen, geliştirdikleri 5 farklı proje ile bu önemli etkinliğe katılarak ödüllerin sahibi oldu. Projelerin ilki Lumbago Belt,  Altın Madalya ve Romanya Kimya ve Petrokimya Ar-Ge Enstitüsü Mükemmeliyet Diplomasını almaya hak kazandı. Lumbago Belt, bel ağrısı ve bel fıtığına manyetik dalgalar göndererek ameliyat öncesi tedavi için kullanılacak. “EUROINVENT”te ödül almaya hak kazanan ikinci proje ise Intelligent Traffic Sign(Akıllı Trafik İşaretleri) oldu. Altın Madalya ve Polonya Özel Ödülünü kazanan proje, Akıllı trafik işaretleri olarak biliniyor ve trafik kazalarında hasarın en aza indirilmesini sağlıyor. Özel bir madde ile tasarlanan levha, kaza anında üzerinde bulunan akıllı bilgi sistemleri ile çeşitli uyarılarda yapabiliyor. İstanbul Aydın Üniversitesi’ne üçüncü altın madalyayı kazandıran proje ise Electric Maker olarak isimlendirilen Regülatör projesi oldu. Bu regülatör projesi, yeni tasarımıyla evlerde ve iş yerlerinde elektrik ihtiyacını düzenleyecek bir sistem olarak hazırlandı. İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencilerine gümüş madalya ve Moldovya ve Polonya Mükemmeliyet Diplomasını kazandıran diğer çalışmalar ise Curious Souls ve Continuously Variable Transmission (Sürekli Değişken Mekanik Güç Aktarma) olarak isimlendirildi.  7-12 yaş arasındaki çocuklara akıllı telefonlar aracılığı ile alışveriş anlayışını öğretmeyi amaçlayan oyun programı Curious Souls ve araçlarda vites değişimi ile ilgili teknolojik bir yenilik getirecek olan CTV Continuously Variable Transmission sergide büyük ilgi gördü.

  Avrupa Yaratıcılık ve Yenilik Sergisinde Bir Türk Üniversitesi

  İstanbul Aydın Üniversitesi, eğitim, uygulama ve araştırma imkânlarını bir arada sunarak, gençleri geleceğe hazırlamaya devam etmektedir. Bu yıl beşincisi düzenlenen “EUROINVENT” yarışmasına üçüncü kez katılan İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencileri, aldıkları eğitimi ürüne dönüştürerek, topluma faydalı hale getirme konusunda önemli çalışmalar yapmaktadır. Teknolojik alt yapı çalışmalarına da hızla devam eden, dünya standartlarına göre bölüm ve programlarını tasarlayan İstanbul Aydın Üniversitesi; yaptığı yatırımlar eşliğinde öğrencilerinin projelerini ve araştırmalarını desteklemektedir. 2010 yılı itibariyle yarışmada projeleriyle yer alan İstanbul Aydın üniversitesi öğrencileri ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek ödülleri kazanmaktadır. Kurmuş olduğu Teknoloji Merkezi’nde temel mekanik sistemlerden otomotive, kimyadan gıda ve genetik uygulamalara kadar birçok değişik alanda eğitim, uygulama ve araştırma imkânı sağlayan İstanbul Aydın Üniversitesi, kamu ve özel sektör için gerçekleştirdiği araştırmalarla da önemli projelere imza atmaktadır. Avrupa Yaratıcılık ve Yenilik Sergisinde öğrencilerin hazırladığı projelerle ödüllerin sahibi olan İstanbul Aydın Üniversitesi, 16 farklı alanda kurduğu laboratuvarla dünya ile yarışan gençler yetiştirmektedir.

  Genç Yeteneklerin Projeleri Hız Kesmeden Devam Ediyor

  İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Nuri Uçan, genç akademisyenlere ve öğrencilere ulusal ve uluslararası projelerde çok önemli destekler verdiklerini, üniversite bünyesinde kurmuş oldukları Teknoloji Merkezi’nin, araştırmalara ve akademik çalışmalara büyük katkısı olduğunu, geliştirilen projelerin Mütevelli Heyet Başkanlığı ve Rektörlük tarafından maddi manevi her şekilde desteklendiğin belirtti. İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencilerinin teknik ve sosyal alanda birçok önemli projeye imza attığını dile getiren Uçan, “genç yeteneklerin desteklenmesi konusunda önemli çalışmalar yapıyor ve projeler yürütüyoruz. Bunlardan sadece biri olan ve EUROINVENT’te son üç yıldır altın madalyalar kazanan öğrencilerimiz gurur kaynağıdır. Üniversite olarak öğrencilerimizin böyle başarılar kazanması bizleri onurlandırmaktadır” dedi. İstanbul Aydın Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Nuri Uçan, uluslar arası yarışma da alınan ödüllerin diğer öğrenciler ve akademisyenler için motivasyon kaynağı olacağını belirterek, genç bilim insanlarının başarılarının devamını görmekten mutluluk duyacağını ve bu nitelikteki tüm çalışmalara her türlü desteğin artarak devam edeceğini söyledi. Uçan, “İstanbul Aydın Üniversitesi, temel ve uygulamalı bilimlerde yürütülen araştırma projeleri, yüksek lisans, doktora ve diğer bilimsel araştırmaların yürütülebilmesi için Türkiye’nin tek bir kapalı alana kurulmuş en büyük teknoloji merkezini, araştırmacıların ve öğrencilerin kullanımına sundu. İstanbul Aydın Üniversitesi Teknoloji Merkezi, endüstriyel gelişime katkıda bulunabilecek kişilerin yetiştirilmesinde örnek bir eğitim ve araştırma kompleksidir. Bu merkez sadece sahip olduğu en son teknolojilerle değil, aynı zamanda eğitim yaklaşımları, yardımcı eğitim materyalleri, sağlık ve güvenlik koşulları ile de örnek bir merkezdir” dedi.

  16 Farklı Alanda Tam Donanımlı Laboratuvarlar              

  İstanbul Aydın Üniversitesi Teknoloji Merkezi, gençlere eğitim öğretim hayatları boyunca edindikleri teorik bilgileri, pratik olarak deneme şansı vermektedir. 16 farklı Laboratuvar; mühendislik eğitimini teoriden uygulamaya taşımakla kalmayıp gençleri mezuniyet sonrasında aranılan niteliklere sahip mühendisler olarak hazırlamaktadır. Hem öğrencilerin hem de akademisyenlerin çeşitli deney ve düzeneklerde kullanacakları parçaları tasarlayıp üretebilmesi için kurulan atölye ve laboratuvarlar, özel şirketlerin ve kamu kuruluşlarının da projelerini yürüttüğü alanlar olarak dizayn edilmiştir. Özellikle Gıda ve Gıda Genetiği laboratuvarları Türkiye’nin birçok önemli firmasının, araştırma ve projelerini yürüttüğü laboratuvarlardır. Genetiği değiştirilmiş gıdalar ile sağlıklı nesillerin tehlikeye girmesini de ciddiyetle ele alan İAÜ Fen Bilimleri Enstitüsü ve Gıda Mühendisliği Bölümü, Teknoloji Merkezi’nde yaptığı araştırmalarla topluma katkıda bulunmakta, öğrencilerini bilinçlendirmektedir.


  IAU Collecting Awards at EUROINVENT
  The 5th of the innovation and creation fair, EUROINVENT took place in Romania on may this year. Participants from 15 different countries contented in 14 different categories. IAU was in the competition with 5 different projects and came back home  with 3 gold and 2 silver medals.

  Our engineering faculty  students , İlkay Yelmen and Saeid Dadashzadeh, who won the first prize in the same competition last year with the project “Head Belt”, represented IAU with great success.

  Project “Lumbago Belt”,  which will be used before lumbar disc herniation operations and to cure back pain using Magnetic waves, won the gold medal and the Romanian Chemistry and Petrochemistry R&D Institute Excellence Diploma. The second project was “The Smart Traffic Signs” which aims to reduce the damage in accidents, also got the gold medal along with the Poland Special Prize. The third gold medal winning project is a regulator called “Electric Maker”; a system that aims to manage the need of electric in the households and business world. The other project that got us silver medal and Poland and Moldovia Excellence Diploma’s are;  Curious Souls and Continuously Variable Transmission.

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  Mühendislik Fakültesi

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  17341321
  51
     

    Son Ziyaret :  21.06.2018 11:20