HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Ağız İçi Kanserine Dikkat!

    08.04.2013

  Diş Hekimliği Fakültesi Dentaydın Diş Hastanesi Patoloji Bölüm Başkanı Profesör Dr. Gülçin Erseven ağız içi kanserine dikkat çekti...

  Categorie  Kategori : Diş Hekimliği
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 1782

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dentaydın Diş Hastanesi Patoloji Bölüm Başkanı Profesör Dr. Gülçin Erseven, ağız içi kanserlerinin teşhis ve tedavilerine yönelik yöntemlerden bahsederek risk taşıyan hastaları uyardı.

  Dudakların (genellikle alt dudak) üstünde, ağzın içinde, gırtlak, bademcikler veya tükürük bezlerinin arkasında meydana gelen ağız içi kanserinin, günümüzde sık rastlanan bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Gülçin Erseven, ağız içi kanserlerinin  kadınlardan ziyade erkeklerde daha sık görüldüğünü belirterek 40 yaşın üzerindeki bireylerde riskin başladığını ifade etti.

  Ağız içi kanserlerinin vücudun diğer bölgelerindeki kanserlere göre daha seyrek olduğunu (% 5-1 arasında) söyleyen Prof. Dr. Erseven, geri kalmış ülkelerde bu oranın giderek artış göstermekte olduğunu belirterek ağız içi kanserlerinin nedenlerine değindi.

  Ağız İçi Kanserinin Nedenleri
  • Sigara alışkanlığı,
  • Tütün çiğneme,
  • Alkol,
  • Kötü yapılmış diş dolguları ve protezlerin oluşturduğu kronik irrtasyonlar,
  • Ağızdaki beyaz renkli (Leukoplaki) ve kırmızı renkli (Eritroplaki) gibi kanserleşme eğilimi gösteren hastalıklardır.

  Bunun dışında bazı ülkelerin özel alışkanlıkları da kanser yapan nedenler arasındadır diyen Prof. Dr. Erseven, örnek olarak bazı Güney Asya ülkelerinde Betel nut denilen bir bitkini yaprakları çiğnenmesini gösterdi.

  Ağız İçi Kanserlerinin Belirtileri
  Kişide kanser oluştuğu zaman ağız içinde yanma, bir süre sonra ağrı ve bir kitle oluşumu, renk değişikliği izlendiğini belirten Prof. Dr. Gülçin Erseven, bu kitlenin genellikle karnabahara benzediğini ancak üzeri ülserleşen ve ağız içinde hareket etmeyen katı oluşumlar biçiminde olduğunu ifade etti. Ağız kanserlerinin genelde hızlı ilerlediğini dile getiren Erseven, dişetinin ince yumuşak doku tabakası olduğunu ve altındaki çene kemiğine sıkıca yapışık bulunduğunu söyleyerek, “kanser dişetinden başladığında hemen çene kemiğinin içine girer onları yıkıma uğratır ve geniş bir yıkım alanı oluşturur. Bunun dışında çene altı,  boyundaki lenf düğümleri oralardan da akciğer ve karaciğer gibi organlara giderek yeni odaklar (metastaz) meydana getirir” diyerek sözlerine devam etti. Prof. Dr. Erseven, Kanserden kuşkulanılan vakalardan hemen parça (biyopsi) alınmalı ve incelenmelidir diyerek konunun önemine dikkat çekti.

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  Diş Hekimliği

  En Çok Okunanlar




  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19487049
  105
     

    Son Ziyaret :  09.08.2020 00:11