HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  İAÜ'den Bir Yıldız Geçti

    26.03.2013

  Türk Sinemasının Sultanı Türkan ŞORAY İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencileriyle buluştu...

  Categorie  Kategori : İletişim
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 3275

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Türkan Şoray: Keşke Yılmaz Güney ile film yapsaydık!
   
  Türk Sinemasının Sultanı Türkan Şoray, İstanbul Aydın Üniversitesi'nin konuğu oldu. Florya Yerleşkesi'nde gerçekleşen etkinlikte Türkan Şoray, salonu doldurup taşıran öğrencilerin alkışları ve çığlıkları karşısında “Ne diyeyim ki ben şimdi, canımsınız!” diyerek duygularını ifade etti. Radyo Tv ve Sinema bölümü öğrencileri ile bir araya gelen Türkan Şoray, üniversitenin diğer bölümlerinde okuyan öğrencilerinde yoğun ilgisiyle karşılaştı. “Bu coşkunuz, bu sevginizle hayatıma hayat katıyorsunuz,” diyerek utangaç ve mahcup tavrıyla müteşekkir olduğunu söyledi.
   
  Kalabalığın arasından gelen, “Türk sinemasında sizin yeriniz doldurulamaz. Keşke şimdiki televizyon insanları da sizin kadar temiz olabilse” cümlesi karşısında daha çok duygulanan Türkan Şoray, duyduklarına cevap veremedi. Yüzündeki tebessümle hislerini ifade etmekle yetindi.
   
  Soru cevap şeklinde ilerleyen etkinlikte, Türk sinemasının sultanına gelen en önemli soru, “Türkan Şoray'ın en büyük keşkesi nedir?” sorusu oldu. Türkan Şoray bu soru karşısında en samimi haliyle, “Çok keşkelerim var tabii. Ama sanırım en önemlisi şu, Yılmaz Güney'le bir film yapabilirdik. İnanılmaz bir film olurdu. Benim keşkelerim arasında çok istediğim ama yapamadığım filmler var,” dedi. Şoray, yönetmenliğe adım attığında karşılaştığı zorlukların neler olduğunu ve işi nasıl kavradığını soran bir öğrenciye, “Yönetmenliği, çaktırmadan çekimleri oradan buradan izleyerek, neler yaptıklarına bakarak öğrendim. İki gün sonra artık benim ağzımdan ne çıkacak diye bakıyorlardı,” yanıtını verdi.
   
  İstanbul Aydın Üniversitesi'nin Radyo Televizyon Sinema Bölümü öğretim üyelerinden Orhan Tanakıncı, “Bir sonraki filminizde yanınıza üç stajyer öğrenci göndersek kabul eder misiniz?” sorusuna, “Tabii ki, gençlere ön ayak olmak benim için en önemli şeylerden biri,ilk filmimde öğrencileriniz bana ve ekibe asistanblık ederse mutluluk duyarız” dedi. Etkinlik sonunda, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli tarafından, Türkan Şoray'a plaket verildi. Etkinlik, Türkan Şoray'ın “Sinemam ve Ben” adlı kitabını imzalamasıyla sonlandı.
   
   
   
  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  İletişim

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  18671800
  55
     

    Son Ziyaret :  17.10.2019 01:42