HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Hamilelik Döneminde Diş Eti Hastalıkları Artabilir

    21.03.2013

  İAÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dentaydın Diş Hastanesi Periodontoloji Bölüm Başkan Yrd.Doç. Burcu Karaduman, hamilelik döneminde diş etlerinde meydana gelen değişikliklere dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor...

  Categorie  Kategori : Diş Hekimliği
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 1666

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Hamilelik Döneminde Diş Eti Hastalıkları Artabilir.

  İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dentaydın Diş Hastanesi Periodontoloji Bölüm Başkan Yrd. Doç. Burcu Karaduman, hamilelik döneminde diş etlerinde meydana gelen değişikliklere dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

  İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dentaydın Diş Hastanesi Periodontoloji Bölüm Başkan Yrd. Doç. Burcu Karaduman, hamilelik döneminin tüm vücudun fiziksel ve psikolojik yönden pek çok değişikliklere uğradığı bir dönem olduğunu, bu özel dönemde hormonlarda meydana gelen değişimlerden dolayı vücuttaki pek çok dokuda olduğu gibi dişeti dokusunda da bazı değişimler meydana gelebileceğini ve bu durumda dokuların mikroorganizmalara karşı cevabının daha fazla olacağını belirtti. Bu nedenle, bu dönemde bakteri plağını kontrol altında tutabilmek için günlük diş fırçalama ve diş ipi kullanımına ekstra özen göstermenin çok büyük önem taşıyacağına dikkat çekti.

  Hamilelik döneminde en sık rastlanan şikâyetlerden biri olan hamilelik gingivitisinin hamile kadınların yaklaşık % 30-100’ünde görülmekte olduğunu ifade eden Yrd. Doç.Dr. Burcu Karaduman, gingivitisin dişetinde şişlik, kızarıklık ve kanama ile ortaya çıkabileceğini, hamilelik öncesi dişeti hastalığının ve anne adayının hamilelik başlangıcında yaşadığı ağız bakımı zorluğunun daha da şiddetli olabileceğini söyledi. Dişeti büyümelerinin irritasyonu sonucu hamilelik tümörü (piyojenik granülom) adı verilen iltihabi lezyonlar oluşabileceğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Karaduman, habis olmayan bu büyümelerin hamilelerin % 0,2-9,6’sında görülebileceğini ifade etti. En sık olarak 2. veya 3. trimestırda ortaya çıktığını belirten Karaduman, “yapılan araştırmalar hamile kadınlarda tedavi edilmemiş periodontal hastalıkların düşük doğum ağırlığı ve erken doğum için önemli bir risk faktörüdür, hamilelik sırasında bir dişeti problemi ortaya çıkmışsa anne adayı diş hekimine başvurmalı ve daha ileri dişeti tedavisi gerektiren durumlarda bir uzmandan yardım almalıdır” dedi.

  Hamilelikte sabah bulantıları ve kusmaları veya özofajeal reflü oluştuğundan dolayı dişlerde asit erozyonu oluşabileceğine de dikkat çeken Yrd. Doç. Dr Burcu Karaduman, sık yemek yermek, aş erme ile şeker ve karbonhidrat ağırlıklı gıdaların tüketimindeki artışın hamilelik döneminde çürük sayısında artışa neden olabileceğini ifade etti. 

  Yrd. Doç. Dr Karaduman hamile kalmayı düşünen veya hamile olan her anne adayının, hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı için mutlaka bir diş hekimi kontrolünden geçmesini önerirken, anne adaylarının hekiminin uygun gördüğü tedavilere uyması gerektiğine dikkat çekti.

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  Diş Hekimliği

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19487064
  98
     

    Son Ziyaret :  09.08.2020 00:14