HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  I.Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Kongresi

    22.03.2013

  Gagavuzya Özerk Cumhurbaşkanı Mihail Formuzal Türkiye Avrasya İlişkilerini Değerlendirdi...

  Categorie  Kategori : USAM
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 3271

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Gagavuzya Özerk Cumhurbaşkanı Mihail Formuzal Türkiye Avrasya İlişkilerini Değerlendirdi.

  Gagavuzya Özerk Cumhurbaşkanı Sayın Mihail Formuzal, İstanbul Aydın Üniversitesi’nde düzenlenen Avrasya Türkiye İlişkilerini konu alan Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Kongresine katıldı.

  Ulusal Güvenlik ve Strateji Uygulama ve Araştırma Merkezi (USAM), EURAS ve 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü ile birlikte düzenlenen “Türkiye-Avrasya İlişkileri” konulu kongrede açılış konuşmasını yapan Gagavuzya Özerk Cumhurbaşkanı Sayın Mihail Formuzal, Avrasya Türkiye İlişkilerini değerlendirdi.

  Cumhurbaşkanı Mihail Formuzal, “Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti, Moldova Cumhuriyeti’nin güney kesiminde yoğunlaşan Slovak, Türk ve Avrupalı kimliği ile 160.000 in üzerinde nüfusa sahip ve başkenti Komrat olan bir ülkedir ama Gagavuzlar ve temsilcileri hemen hemen dünyanın her yerine yayılmıştır. Bugün burada gerçekleştirilen kongrede Avrasya’nın bir üyesi olarak bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Dünyamız büyük güçlerin hâkimiyetini yaşamaktadır. Bu ülkelerin dış politikaları birçok küçük ülkeyi de etkilemekte ve yönlendirmektedir. Mevcut uluslar arası ilişkiler ve hukuk sistemi de bulu doğrulamaktadır. Burada şunu belirtmek isterim ki 2001 Kültürel Çeşitlilik UNESCO Evrensel Bildirgesi ve 1972 Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına ilişkin UNESCO Sözleşmesine ek olarak kabul edilen 2003 Somut Olmayan Kültür Mirasının Korunması Sözleşmesi unutulmamalıdır. Büyük devletlerin jeopolitik çıkarları ve siyasi anlamda yürütülen uluslar arası ilişkiler bu mirasların yok olmasına neden olmaktadır. Belirttiğim belgelerde “tüm halklar insanlığın ortak mirasını oluşturan uygarlıkların ve kültürlerin çeşitliliğine, zenginliğine katkıda bulunmalıdır” denmektedir. 21.yy bizim gibi milletlere ne getiriyor? Bilim adamların ve uzmanların değerlendirmelerine göre her yıl onlarca milliyet ve etnik grup kayboluyor. Kaybolurken de onlara ait dil, kültür, gelenek ve göreneklerde ölüyor. Benim görüşüm, tüm küçük ulusların ana stratejik hedefi bu süreçlere dayanmak üzerine kurulmalı ve itibari ulus ile huzurlu bir diyalog sergilenmelidir. Garantör ülkeler (küçük devletlere yardım ve destek sağlayan büyük güçler) ile yapıcı ortaklıklar kurulmalıdır” dedi.

  Bu konferansın özellikle Avrasya bölgesinde var olan ülkeler için önemli bir paylaşım platformu olacağını belirten Gagavuzya Özerk Cumhurbaşkanı Mihail Formuzal, kültürel, ekonomik ve siyasi olarak değerlendirmelerin yapılacağı oturumlardan önemli çözüm fikirleri çıkacağını belirtti. Son olarak Gagavuzların yüzyıllardır küçük adımlar atarak kendilerini koruma ve geliştirme yolunda ilerlediğini söyleyen Mihail Formuzal, Gagvuzların sürekli olarak ulusal kalkınmasını bastıran güçlerin bulunduğunu ama buna rağmen halkın dilini, gelenek ve göreneklerini koruyarak geliştirdiğini dile getirdi.

  Gagvuzların en önemli müttefiklerinden birinin Türkiye olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, siyasi ve ekonomik işbirliklerinin artık bilimsel ve akademik düzeye de taşındığını ifade etti. Tüm katılımcılara teşekkür eden Gagavuzya Özerk Cumhurbaşkanı Mihail Formuzal, Avrasya Türkiye İlişkilerini konu alan Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Kongresinin tüm oturumlarını İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın’ın eşliğinde takip etti.

  Avrasya’daki stratejik trendleri sorgulayarak, Türkiye ve Avrasya ülkeleri arasındaki ilişkileri ve karşılıklı anlayış ve işbirliği ortamını geliştirmeyi amaçlayan kongreye ABD, Rusya Federasyonu, Çin Halk Cumhuriyeti, Pakistan, Azerbaycan, Romanya, İsrail gibi birçok ülkeden 46 bilim insanı sekiz farklı oturumda katılarak sunum gerçekleştirdi. 34 bildirinin yer aldığı Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Kongresinde Avrasya güvenliği, Avrasya’nın sosyal ve ekonomik parametreleri, yeni Avrasyacılık, Rusya Federasyonu ve Avrasya, Çin ve Avrasya, Türkiye ve Avrasya ilişkileri gibi konular konuşuldu.

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  USAM

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19801611
  37
     

    Son Ziyaret :  05.12.2020 11:23