HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Sigaranın Karanlık Yüzü

    09.02.2013

  9 Şubat Sigara Bırakma Günü Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen "Sigaranın Karanlık Yüzü" konferansı İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi'nde gerçekleştirildi...

  Categorie  Kategori : TSSD
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 2821

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  "Sigaranın Karanlık Yüzü" Konferansı
  İstanbul Aydın Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

  9 Şubat Sigara Bırakma Günü Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen "Sigaranın Karanlık Yüzü" konferansı İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi.  Gerçekleştirilen konferansta konuşmacılar geçmişle kıyaslandığında Türkiye’de sigara yasakları konusunda önemli adımlar atıldığının altını çizerek, dünyada Türkiye’nin bu alanda örnek gösterildiğini vurguladılar. 

  Türkiye Sigarayla Savaş Derneği ve İstanbul Aydın Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen “Sigaranın Karanlık Yüzü” konulu konferansa İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Bitkisel Tedavi Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Eski Sağlık Bakanı Bülent Akarcalı, 19. ve 20. dönem Tokat Eski Milletvekili Uzm. Dr. Ahmet Feyzi İncesöz ve Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrol Ekonomisi Koordinatörü Aydan. A. Yürekli konuşmacı olarak katıldılar.

  Konferansın açılış konuşmasını yapan İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli, sigaranın yeryüzünün en öldürücü salgın hastalığı olduğunun altını çizerek, her yıl dünyada yaklaşık 5 milyon kişinin sigaraya bağlı çeşitli hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.  Başta Türkiye Sigarayla Savaş Derneği olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının ve çok az sayıda parlamenterin uluslararası sigara kartellerinin tüm yıldırma çabalarına karşın fedakârca bir mücadele gerçekleştirdiklerini anlatan Prof. Dr. İzmirli, bu mücadele sonucunda Türkiye’de sigarayı bırakan kişi sayısında son yıllarda önemli bir artış yaşandığını söyledi.

  Prof. Dr. İzmirli konuşmasını şöyle sürdürdü:
  “Benim de üyesi olduğum Sigarayla Savaş Derneği, sigaranın son molekülü yeryüzünden kayboluncaya kadar kararlı bir tavırla bunun mücadelesini verecektir. Bu mücadele sırasında sigara kartelleri de kendilerine yeni kurbanlar bulmak için ellerinden geleni yapacaklardır.  Bunun için bizler her fırsatta sigaranın karanlık yüzünü, sigara kartellerinin temel hedefi haline gelen çocuklarımıza ve kadınlarımıza anlatmak durumundayız. Bugün İstanbul Aydın Üniversitesi ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’nin bu toplantısında tütün kontrol kanununun çıkması ve sigarayla mücadelede elde ettiğimiz başarı öncülerinden olan ve kendilerine daima minnettar kalacağımız Eski Sağlık Bakanımızı burada ağırlamaktan onur duyuyoruz.”

  Prof. Dr. İzmirli konuşmasının şu sözlerle sonlandırdı:
  “Elbette bu konuda caydırıcı kanunun çıkarılması yeterli değildi. Etkin bir uygulama gerekiyordu. Bir yandan ülkemizde ‘Osmanlı’nın yasağı üç gün sürer’ anlayışı hâkimken, diğer yandan sigarayla mücadeleye karşı oluşturulan güçlü lobiler devreye girdi. Ancak Başbakanımız başta olmak üzere kanunun tavizsiz uygulanması konusunda ortaya konulan irade, valiliklerin ve yerel yönetimlerin etkin denetimleri sayesinde en azından kapalı mekânlarda sigara içilmesi artık engellendi.”

  “Allaha ibadet eder gibi bu çalışmaları sürdürüyoruz”
  İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın ise yaptığı açılış konuşmasında dernek olarak 1997 yılından bu yana büyük bir mücadelenin içerisinde olduklarını belirterek, “Allaha ibadet eder gibi bu çalışmaları sürdürüyoruz. Geçmişte sigarayla mücadele etmek imkânsızdı.  Parlamento bile sigara kartellerinin egemenliği altındaydı. Böyle bir dönemden bugünlere geldik. Bizler Türkiye Sigarayla Savaş Derneği olarak bizden önce bu mücadeleyi başlatmış değerli büyüklerimizin arkasından ve açtıkları yoldan ilerledik. Onların verdikleri mücadelenin ve ortaya koydukları iradenin arkasında bir duruş sergilemek için gece gündüz arkadaşlarımızla beraber çalışıyoruz. Bu büyük ve meşakkatli bir süreç,”dedi.
   
  Konuşmasında, “Acaba biz daha ne yapabiliriz?” diye sorduklarını aktaran Dr. Aydın, “Bu soru bana sorulduğunda hep şunu söylemişimdir: Derneğin kuruluşu 1997 yılından 2013’e kadar aradan geçen bu süre içerisinde eğer biz tek bir gencin dahi sigarayla buluşmasına mani olduksak, amacımıza ulaşmışız demektir,” şeklinde konuştu.

   “Sigara kartelleri asla bu işin peşini bırakmayacaklardır, çünkü Türkiye’de 25 milyar dolarlık bir bütçeye hükmediyorlar. Bu miktarı hiç kimse bırakmak istemez,” diyerek konuşmasını şöyle noktaladı:
  “Uçaklarda sigara içilen Türkiye’den bugünkü Türkiye’ye geldik. Geldiğimiz nokta yine de yeterli değil.  Burada bir görev var arkadaşlar. Eğer bizler birey olarak bu konuda duyarlılık göstermezsek bir sonuca varamayız.”

   İstanbul Vali Yardımcısı ve İl Tütün Kontrol Kurulu Başkanı Ahmet Deniz ise açılış konuşmasında Türkiye’nin Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre mevzuat ve uygulama açısından Türkiye en başarılı üç ülkeden biri olduğunun altını çizdi.

  “Bir insanın kendi kendine verebileceği en büyük ceza sigara içmesidir”
  Konferansın ilk konuşmacısı İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyesi ve Bitkisel Tedavi Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu yaptığı konuşmada insanların kendilerine verebilecekleri en büyük cezanın sigara içmek olduğunu vurguladı.  “Bir insanın kendi kendine verebileceği en büyük ceza sigara içmesidir. 1980 yılından itibaren Türkiye’de beslenme şekli dünyanın hiçbir ülkesinde görülmeyecek kadar hızlı bir şekilde değişime uğradı. Bunun temelinde yatan faktör tohumlarımızın değişmesi. İyi bir reklamla Anadolu köylüsü kandırılarak bizim yüzyıllardır kullandığımız tohumun yerini hibrit tohum almaya başladı. Bugün aldığınız domatesin armudun, salatalığın içinde mineral ve vitaminler eksik. Tüm bu gelişmeler sigaranın son yıllarda öldürücü etkisini daha da artırdı.”

  Konuşmasında son dönemde beyaz ekmeğin yasaklanması tartışmalarına da değinen Prof. Dr. Saraçoğlu, “Tükettiğimiz beyaz ekmekteki olay şudur:

  “Dış kabuğu buğdayın sıyrılıyor, kepekli kısmı alınıyor, kepeğin içerisinde bulunan mineraller de alınıyor ve buğdayın merkezindeki ruşeymi de çıkarılıyordu. Yani esas faydalı olan enzinler ve proteinler gidiyordu. Geriye sadece şekerli kısmı kalıyordu ve nişasta tüketiyorduk. Dolayısıyla, B1 vitamini buğdayda yüksek oranda vardır. Bu vitamin sinir sistemimizi kontrol eden bizim ani öfkelenmemizi engelleyecek olan vitamindir. Dikkat edin toplum son on yıldır çok çabuk sinirlenebiliyor. İşte bunun arkasında yatan önemli sebeplerden bir tanesi toplumda B1 vitamini eksikliğidir.”

  Memorial Hastenesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ise yaptığı konuşmasında son yıllarda sigara kullanımı sonrası meydana gelen hastalıkları ve bunun sonuçlarını anlattı. Prof. Dr. Sönmez, sigara kullananların kullanmayanlara göre daha genç yaşta ameliyat olduklarını istatiki verilere dayandırarak anlattı.

  4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenilmesi Yasa Teklifini, 1991 yılında TBMM’ye hazırlayıp sunan ve meclisten geçiren Eski Sağlık Bakanı Bülent Akarcalı ise yaptığı konuşmada 4207 sayılı kanunun hazırlanması ve meclisten geçirilmesinde yaşadığı zorluğu katılımcılara anlattı.

  Bülent Akarcalı, Sağlık Bakanı olduğu dönemde sigarayla savaşı bir sağlık politikası olarak ele aldığının altını çizerek, bunun başlangıç aşamasını şöyle anlattı:

  “Tıp Fakültesi olan üniversitelerin rektörleri ve dekanlarıyla bir hafta sonu toplantısı yaptık. Türkiye’nin sağlık politikası ne olmalı diye konuştuk iki gün boyunca. Sonunda da bu sigara konusunu çıktı ve yeni kampanyamızı bu sigara üzerine yoğunlaştıralım dedik. “Elveda Sigara Merhaba Hayat” diye kampanyaya başladık. Buna başladığımız zaman tabii Türkiye’de her yerde sigara içiliyor. Kim olursan ol sigara dumanı içinde yaşamak durumundasın. Ekrem Pakdemirli de o dönem Ulaştırma Bakanı ve bana en büyük desteği veren isimlerden biri. Ve ilk olarak biz onunla Türk Hava Yolları’nın İstanbul - Ankara seferi yapan uçaklarından birinde sigarayı yasakladık. Uçakta dünyada ilk defa sigarayı yasaklayan ülke biz olduk.
  Konferansta Uzman Dr. Ahmet Feyzi İnceöz ve Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrol Ekonomisi Tütün Kontrol Ekonomisi Koordinatörü Ayda A. Yürekli de birer konuşma yaptılar. Yürekli, Türkiye’de sigara yasağı konusunda alınan önlemlerin dünyada örnek gösterildiğini ve Türkiye’nin bu alanda örnek olarak gösterildiğinin altını çizdi.
  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  TSSD

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19635404
  31
     

    Son Ziyaret :  21.09.2020 15:38