HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Mehmet Akif Ersoy'a Aydın Bakışlar-III

    30.01.2013

  İstanbul Aydın Üniversitesi Ünlü Şairimizi "Mehmet Akif Ersoy'a Aydın Bakışlar" Konferans Dizisiyle Anmaya Devam Ediyor...

  Categorie  Kategori : TAM
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 3447

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  MEHMET AKİF ERSOY’A AYDIN BAKIŞLAR- III
   
  İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi’nin desteğiyle Kasım 2012’den Kasım 2013’e kadar bir yıl boyunca sürecek olan ve her ay İstiklâl Şairimizin farklı boyutlarının ele alınacağı “Mehmet Âkif Ersoy’a AYDIN Bakışlar” isimli konferans dizisinin üçüncü oturumu Türkiye Yazarlar Birliği’nin İstanbul Şubesi’nde 30 Ocak tarihinde gerçekleştirildi.

  Moderatörlüğünü araştırmacı-yazar Semih Çelik’in yaptığı “Mehmet Âkif Ersoy’a Aydın Bakışlar” isimli konferans dizisinin bu ayki üst başlığı “Karşılaştırmalı Bir Mehmet Âkif Ersoy Okuması”ydı. 

      Saat 18.30’da başlayan ve bir buçuk saat süren programda Âkif’in şiir dili ve şiirlerinde değindiği konular mukayeseli olarak incelendi. Programda İstanbul Aydın Üniversitesi Orta Doğu ve Kafkasya Uygulama ve Araştırma Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Kamil Veli Nerimanoğlu, dilbilimci Dr. Yusuf Gedikli ve Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın katılımlarıyla gerçekleşti.

  ÂKİF, MEŞHUR AMA AYNI ZAMANDA DA MEÇHUL
  Toplantının açılışında konuşan Semih Çelik, 2011 yılının Mehmet Âkif Ersoy Yılı ilân edildiğini ancak 2011’in Mehmet Âkif’in mirasına layık bir yıl olarak geçmediğini belirtti. Mehmet Âkif için kalıcı ve tarihi değeri olan eserler yapılamadığını savunan Çelik, hâlâ büyük şairin hayatının anlatıldığı bir sinema filmi bile olmadığını vurguladı. Çelik, şunları kaydetti: “Âkif’in bütün cepheleri aslında sinema filmlerine konu olabilecek mahiyettedir. Fakat Âkif’le ilgili bırakın bir sinema filmini ciddi anlamdaki tiyatro oyunlarının sayısı bile maalesef bir elin parmağını geçmez. Mehmet Âkif Ersoy’la ilgili söylenmiş çok söz var. Ancak Âkif’in birçok boyutu ve özelliği hâlâ kapalı, hâlâ derinlemesine araştırılmamış noktalar olarak karşımızda duruyor. Âkif, çok büyük bir meşhur ama aynı zamanda da bir o kadar meçhul.’’       

  ÂKİF, DÜNÜN DEĞİL BUGÜNÜN VE GELECEĞİN ŞAİRİDİR.

  İstanbul Aydın Üniversitesi Orta Doğu ve Kafkasya Uygulama ve Araştırma Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Kamil Veli Nerimanoğlu ise yaptığı konuşmada Mehmet Âkif Ersoy’un, I. Dünya Savaşı ve ondan sonraki dönemin değil bugünün ve geleceğin şairi olduğunu belirtti.
       
  Nerimanoğlu, Mehmet Âkif Ersoy ve Azerbaycan Şiirinde Vatan ve Vatandaşlık Temaları başlıklı konuşmasında Azerbaycan’ın Sovyetler Birliği’nin dağılması arifesinde yaşadığı acılarda halkın Ersoy’un şiirlerini okuduğundan bahsetti. Nerimanoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Mehmet Âkif Ersoy’u Azerbaycan’a getiren ve sevdiren merhum Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey ve merhum şair Bahtiyar Vahapzade’dir. Azerbaycan’da ilk mitingler ve özgürlük hareketi başladığında çok heyecanlı bir insan kitlesi vardı. O zaman Âkif’in şiirleri okunurdu ve o insan kitlesi mücadelesini kazanıp hür bir millet oldu. Bu kitlenin millet olarak tarih sahnesinde yerini almasında Âkif’in çok büyük bir hizmeti olmuştur. Âkif, Azerbaycan’ın ders ve ilham aldığı eşsiz bir kaynaktır.’’

  ÂKİF, HAYATIMIZA YÖN VEREN BİR IŞIKTIR.

  İnsanların imanına ve vatanına göre birleştiğine işaret eden Nerimanoğlu, “Mehmet Âkif Ersoy’un şiiri Anadolu’nun millî kurtuluş şiiri değil bütün Türk dünyasının bir marşıdır” dedi.
   
  İstiklâl Marşı’nda Kurtuluş Savaşı’nın ağırlığının ve zenginliğinin olduğunu ama geniş anlamda bu marşın Azerbaycan’ın, Balkan Türklerinin, hatta tüm Türkistan’ın İstiklâl Marşı olduğunu söyleyen Nerimanoğlu, “Gençlikle birlikte onu anmaya, idrak etmeye ve hayatımıza yön veren bir ışık olarak görmeye devam edeceğiz’’ temennisiyle sözlerini tamamladı.

  ÂKİF’İ ANLAMAK İÇİN NEDENSE ZAHMETE BİLE GİRMİYORUZ.
  Nerimanoğlu’ndan sonra konuşan dilbilimci Dr. Yusuf Gedikli ise Mehmet Âkif Ersoy’un Şiir Diline Mukayeseli Bir Yaklaşım başlıklı konuşmasında İstiklâl Şairinin şiir dili ve üslubu hakkında dikkat çekici bilgiler verirken Safahat’ta en sık kullanılan kelimeler, kelime grupları, fiiller ve yabancı kelimelerle ilgili açıklamalar yaptı. Gedikli, “Günümüzde Âkif’in şiirlerini daha iyi anlamak için çeşitli lügatler var ancak biz anlamak için nedense zahmete bile girmiyoruz” dedi.
      
  Birkaç şiiri dışında Âkif’i tanımadığımızı belirten Gedikli, bizi Âkif’ten uzak tutanın belki de onun dili olduğunu ama büyük şairin aslında rengârenk bir dile sahip olduğunu belirtti. Âkif’in dilinin ağır olmasının İslam birliği ideolojisine olan inancından kaynaklandığını söyleyen Gedikli, Âkif’in zamanın İstanbul dilinde sıkça kullanılan ama günümüze ulaşmamış kelimeleri yeğlediğini bu bakımdan dilinin halkçı ve gerçekçi olduğunu vurguladı.

  ÂKİF, TÜRKİYE’DE ÇOK BİLİNEN AMA AZ OKUNAN BİR ŞAİRDİR.
  Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, “Mehmet Âkif Ersoy Türkiye’de çok bilinen ama az okunan bir şairdir. Âkif’i insanlara soran bir sokak röportajı yaparsak büyük olasılıkla utanacağımız bir tabloyla karşı karşıya kalırız. Sanıyorum insanlarımızın çoğunun Mehmet Âkif hakkında bildikleri sadece İstiklâl Marşı yazarı olmasından ibarettir” diyerek sözlerine başladı.
   
  Mahmut Bıyıklı, Ali Ulvi Kurucu’da Mehmet Âkif Ersoy İzleri başlıklı konuşmasında, Âkif’in devrinde şiirinden ziyade hayatı, karakteri, örnek ahlakı ve davasıyla öne çıktığını vurguladı. Pek çok önemli şairin bireysel olarak Âkif’in şiir tarzından etkilendiğini belirten Bıyıklı, Sezai Karakoç, İsmet Özel ve Ali Ulvi Kurucu’nun bu isimlerin başında geldiğini söyledi.
   
  Ali Ulvi Kurucu’nun Mehmet Âkif’e olan sevgisi ve muhabbetinin sohbetlerinde ve yazılarında kendisini hissettirdiğini belirten Bıyıklı, Kurucu’nun Âkif’ten esinlendiğini hiçbir zaman inkâr etmediğini hatta bundan gurur duyduğunu söyledi. Program, konuşmacılara plaket takdim edilmesiyle son buldu. 
   
  Mehmet Âkif’in doğumunun 140. yıl dönümü olan 20 Aralık 2013’de düzenlenecek anma etkinliğinde bir yıl boyunca yapılan tüm konuşmalar Mehmet Âkif Ersoy’a AYDIN Bakışlar adıyla kitaplaştırılacak ve kamuoyunun beğenisine sunulacaktır.
  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  TAM

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19214638
  242
     

    Son Ziyaret :  27.05.2020 10:17