HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  İAÜ'de Stres Semineri

    08.01.2013

  İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu tarafından düzenlenen" Stres" konulu seminer gerçekleşti...

  Categorie  Kategori : SHMYO
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 2217

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Stres Semineri

  İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu tarafından düzenlenen “Stres” konulu seminer gerçekleşti. Seminerde İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Ziya Ziylan, öğrencilere stres konusunda önemli bilgiler verdi.

  Prof. Dr. Ziylan, ''Stresin iki farklı tanımı vardır. Bunun bir kısmı psikolojik, bir diğer kısmıysa organik yapımızı ilgilendiriyor. Bunun yanında stres günlük hayatta karşılaştığımız olaylarla ortaya çıkar'' diyerek strese yol açan faktörleri ve dikkat edilmesi gereken konuları ele aldı. Ziylan, insanlarda oluşan stresin psikolojik bir bozukluk olmadığını ve organizmanın kontrolü kaybetmesi olarak tanımlandığını söyledi.

  Konuşmasında strese yol açan faktörleri anlatan Ziylan,  sosyal - kültürel nedenlerin ve korkularımızın stres üzerinde çok etkili olduğunu vurguladı ve “Stres hastalıkları provoke eder ve hızlandırır,'' diyerek strese herkesin aynı cevabı vermediğini birçoğumuzun strese yatkın olduğunu ama, kadınların strese daha yatkın olduğunu ve olayları büyüttüğünü, erkeklerinse stresi yok sayıp göz ardı ettiği için, daha zor strese kapıldığını belirtti.

  Ziylan, strese kapılmamamız için sağlığımıza dikkat etmemiz, yaşamdan zevk almamız gerektiğini ve bize yardım etmek isteyenlere açık olmamız gerektiğini vurgulayarak, bunların yanında stresi yönetebilmemiz için ruhsal, duygusal, fiziksel sağlığımızı da korumamız gerektiğini söyledi

  Prof. Dr. Ziylan konuşmasını şöyle tamamladı:
  “Stresi azaltmak için, zevk aldığınız şeyleri yapın. Örneğin, müzik dinlemek, dans etmek, iletişim kurmak, hayır demeyi öğrenmek, güne iyi başlamak. Gibi.”

  Seminere katılan öğrencilere stres testleri dağıtılarak, kendi streslerini kontrol etmeleri istendikten sonra İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu tarafından, Prof. Dr. Ziya Ziylan'a teşekkür belgesi takdim edildi.

  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  SHMYO

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19647101
  33
     

    Son Ziyaret :  26.09.2020 05:53