HABER ARAMA


Gelişmiş

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR


  Mehmet Akif Ersoy'a Aydın Bakışlar-I

    22.11.2012

  Mehmet Aki Ersoy'un Doğumunun 140. Yıl Dönümü Anısına Gönüllü Sürgün Olarak Bir Şaiirin Portresi Mehmet Akif Ersoy'a Aydın Bakışlar-I...

  Categorie  Kategori : TAM
  Comments  Yorum : 0
  Reading  Okuma : 2695

  Share |

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

  Mehmet Aki Ersoy'un Doğumunun 140. Yıl Dönümü Anısına...

  İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ BU ÖĞRETİM YILINDA ÜNLÜ ŞAİRİMİZİ HER AY “MEHMET AKİF ERSOY’A AYDIN BAKIŞLAR” KONFERANS DİZİSİYLE ANACAK.
   
  İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında her ay İstiklâl Marşı şairimizin farklı boyutlarının ele alınacağı “Mehmet Âkif Ersoy’a AYDIN Bakışlar” isimli konferans dizisi düzenliyor. Konferans dizisinin ilki geçtiğimiz günlerde  İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Kampüsü’nde Mehmet Âkif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, AGIT Eski Başkanı ve Parlamenteri Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Şentürk ve Aşık Ahmet POYRAZOĞLU’nun katılımlarıyla gerçekleşti.  Yıl boyunca her ay düzenlenecek olan “Mehmet Âkif Ersoy’a Aydın Bakışlar” konferans dizisi program bitiminde kitap haline dönüştürülecektir. 
   
  “Mehmet Âkif Ersoy’a AYDIN Bakışlar” programının ilk oturumu etkinliğin proje danışmanı İstanbul Aydın Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı yüksek lisans öğrencisi Semih Çelik’in açılış konuşması ile başladı. Semih Çelik yaptığı konuşmada İstiklâl Marşı’nın kabulünün 90. ve Mehmet Âkif Ersoy’un vefatının 75. yıl dönümü dolayısıyla ilan edilen 2011 Mehmet Âkif Ersoy Yılı’nın pek verimli geçmediğini belirtip yapılanların 2011’in Mehmet Âkif Ersoy Yılı olarak hatırda kalmasını sağlayacak nitelikte olmadığına dikkat çekti. Etkinliğin amacının, Mehmet Âkif'in doğumunun 140. yıl dönümü olan 20 Aralık 2013’de düzenlenecek anma etkinliğinde bir yıl boyunca yapılan tüm konuşmaları Mehmet Âkif Ersoy’a AYDIN Bakışlar adıyla kitaplaştırmak ve kamuoyunun beğenisine sunmak olduğunu belirten Çelik’in ardından sahneye gelen Âşık Ahmet Poyrazoğlu Mehmet Âkif Ersoy adına yaptığı güzellemeyi okudu. Poyrazoğlu, Âkif’in millî ve manevi bir dinamik olduğuna vurgu yaparken “Böylesine anlamlı bir etkinlikte bana merhum Âkif hakkında birkaç kelam etme şansı verdiğiniz için sizlere yürekten teşekkür ediyorum” diyerek sahneden ayrıldı.

  İlk konuşmacı Mehmet Âkif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, “Mehmet Âkif Ersoy’un Mısır Günleri” başlıklı konuşmasına Âkif’in İstanbul’dan Anadolu’ya gelmesini ve Ankara günlerini özetleyerek başladı. Âkif’in 63 yıllık ömrünün yaklaşık 12 yılını geçirdiği Mısır döneminin gönüllü bir sürgün ve âdeta bir inziva olduğuna dikkat çeken Çiftçigüzeli, Âkif’in ilk kez 1914 yılında 2 aylığına Mısır’a gittiğini ardından 1923 yazında tekrar ve 1925 yılında ise daimi olarak gittiğini belirtti. Konuşmasında Âkif’in Mısır’a gitmesinin nedenlerini irdeleyen ve Mısır’da geçirdiği yıllarda İstiklâl Şairimizin yaptıklarından ve dostlarından da bahseden Çiftçigüzeli, Âkif’in maddi sıkıntılarından ve eşinin astım hastası olması sebebiyle gittiği Mısırdan, çok özlediği memleketine ancak rahatsızlığı ilerleyince döndüğünü katılımcılarla paylaştı.

  İkinci konuşmacı Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Recep Şentürk, “Mehmet Âkif Ersoy’un Kur’ân Meâli Üzerine” başlıklı konuşmasına “meal” kavramını açıklayarak başladı. Ardından Âkif’in kayıp Kur’ân Meâli’nin nasıl eline geçtiğini anlatan Şentürk, meâlden bazı ayetleri okuyarak meâlin dil ve anlatım özelliklerinden bahsedip diğer meallerden farklarına da değindi. Şentürk, Âkif’in Kur’ân Meâli’ni sade bir dil ve anlaşılır bir üslupla yazdığını belirtti. Şentürk, İstiklâl Marşı’nın kabulünün yıl dönümü olan 12 Mart tarihinde Âkif’in Kur’an Meali ile ilgili uluslararası bir sempozyum düzenleyerek konuyu akademik açıdan da ele alacakları müjdesini verdi.

  Son konuşmacı AGİT Eski Başkanı ve Parlamenteri Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, “Mehmet Âkif Ersoy’un İslam Dünyasına Yansıması” başlıklı konuşmasına Âkif’in doğduğu ve yaşadığı devrin sosyopolitik yapısını anlatarak başladı. Bu dönemde İslam dünyasının temel sorunlarının atalet ve cehalet olduğuna değinen Yalçıntaş, Âkif’in “medeniyet” meselesine bakışını şiirlerinden örneklerle açıkladı. Cemaleddin Afgani ve Muhammed İkbal’le Âkif’in benzer yanlarına da dikkat çeken Yalçıntaş, “Mehmet Âkif Ersoy’a AYDIN Bakışlar” programının çok hayırlı ve anlamlı bir program olduğunu ve bir yıl boyunca sürdürülmesini temenni ettiğini söyleyerek sözlerine son verdi.   

  “Mehmet Akif Ersoy’a Aydın Bakışlar” projesinin ilk oturumu Katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardından, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli’nin konuşmacılara plaket takdim etmesiyle son buldu.
  Yazdırılabilir Sayfa Sayfayı Yazdır | Word'e Aktar Worde Aktar | Tavsiye Et Arkadaşına Gönder | Yorum Yaz Yorum Ekle

  TAM

  En Çok Okunanlar
  Toplam Ziyaretçi : 
  Aktif Ziyaretçi : 

  19387800
  50
     

    Son Ziyaret :  15.07.2020 07:32